Սա սարսափելի հանցագործություն է, ցեղասպանություն է` որն իրականացվում է Ադրբեջանի իշխանությունների եւ բռնապետ Ալիևի կողմից։ Այս մասին ԱՄՆ Կոնգրեսի` Թոմ Լանթոսի անվան Մարդու իրավունքների հանձնաժողովում Արցախի հարցով հրավիրված լսումների ժամանակ հայտարարեց հանձնաժողովի համանախագահ Քրիստոֆեր Սմիթը:
Նրա խոսքով՝ 120 հազար էթնիկ հայեր տառապում են Ադրբեջանի կառավարության պատճառով:
Սմիթը ասաց, որ Արցախում մարդու իրավունքների հետ կապված նոր օրինագիծ են պատրաստում եւ այժմ աշխատում են այդ  ուղղությամբ:
«Ադրբեջանն ուզում է Արցախն ընդգրկել Ադրբեջանի մեջ, այդ նպատակը գուցե անընդունելի է, նա դրան փորձում է հասնել ցեղասպանության միջոցով: Նա չի փորձում լուծումներ առաջարկել Արցախի բնակչության համար: 2022-ի դեկտեմբերի 12-ից Ադրբեջանը կտրել է Արցախի կապն արտաքին աշխարհի հետ` փորձելով նրանց մատնել սովամահության, որ ի վերջո նրանք մահանան»,- ասաց Սմիթը:

Это ужасное преступление, геноцид, который осуществляют власти Азербайджана и диктатор Алиев. Об этом в ходе слушаний по Арцаху в Комиссии по правам человека Тома Лантоса Конгресса США заявил сопредседатель комиссии Кристофер Смит.
По его словам, из-за правительства Азербайджана страдают 120 тысяч этнических армян.
Смит сообщил, что в Арцахе готовится новый законопроект, касающийся прав человека, и сейчас они работают в этом направлении.
«Азербайджан хочет включить Арцах в свой состав, и он пытается достичь этой цели посредством геноцида. Он не пытается предложить решения для народа Арцаха. С 12 декабря 2022 года Азербайджан прервал связь Арцаха с внешним миром, пытаясь заморить голодом», - сказал Смит.