Սա սարսափելի հանցագործություն է, ցեղասպանություն է` որն իրականացվում է Ադրբեջանի իշխանությունների եւ բռնապետ Ալիևի կողմից։ Այս մասին ԱՄՆ Կոնգրեսի` Թոմ Լանթոսի անվան Մարդու իրավունքների հանձնաժողովում Արցախի հարցով հրավիրված լսումների ժամանակ հայտարարեց հանձնաժողովի համանախագահ Քրիստոֆեր Սմիթը:
Նրա խոսքով՝ 120 հազար էթնիկ հայեր տառապում են Ադրբեջանի կառավարության պատճառով:
Սմիթը ասաց, որ Արցախում մարդու իրավունքների հետ կապված նոր օրինագիծ են պատրաստում եւ այժմ աշխատում են այդ  ուղղությամբ:
«Ադրբեջանն ուզում է Արցախն ընդգրկել Ադրբեջանի մեջ, այդ նպատակը գուցե անընդունելի է, նա դրան փորձում է հասնել ցեղասպանության միջոցով: Նա չի փորձում լուծումներ առաջարկել Արցախի բնակչության համար: 2022-ի դեկտեմբերի 12-ից Ադրբեջանը կտրել է Արցախի կապն արտաքին աշխարհի հետ` փորձելով նրանց մատնել սովամահության, որ ի վերջո նրանք մահանան»,- ասաց Սմիթը:

This is a terrible crime, a genocide which is being carried out by the authorities of Azerbaijan and the dictator Aliyev. Congressman Chris Smith, Co-Chair of the Tom Lantos Human Rights Commission of the US Congress, stated this during the hearings called on the Artsakh (Nagorno-Karabakh) issue by the aforesaid.
According to him, 120 thousand ethnic Armenians Nagorno-Karabakh are suffering because of the government of Azerbaijan.
Smith said that a new bill related to human rights in Nagorno-Karabakh is being prepared and they are now working in that regard.
Azerbaijan wants to include Artsakh in Azerbaijan; that goal may be unacceptable, it is trying to achieve it through genocide. It does not try to offer solutions for the people of Artsakh. Since December 12, 2022, Azerbaijan has cut off Artsakh from the outside world in an attempt to starve them to death so that eventually they die, Smith said.