Արցախի ԱԳՆ-ն մեկնաբանություն է տարածել ԱՄՆ Կոնգրեսի հանձնաժողովում Արցախի վերաբերյալ տեղի ունեցած լսումների կապակցությամբ:
«Ողջունում ենք ԱՄՆ Կոնգրեսի Թոմ Լանթոսի Մարդու իրավունքների հանձնաժողովում Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի շարունակվող ապօրինի արգելափակման վերաբերյալ արտակարգ լսումների անցկացումը: Բարձր ենք գնահատում Թոմ Լանթոսի Մարդու իրավունքների հանձնաժողովի համանախագահներ՝ Կոնգրեսականներ Սմիթի եւ ՄակԳովերնի ակտիվ ջանքերը՝ Արցախում ստեղծված մարդասիրական աղետը միջազգային հանրության ուշադրության կենտրոնում պահելու ուղղությամբ։
Կարեւորում ենք, որ լսումների ընթացքում բանախոսների կողմից Ադրբեջանի գործողություններին տրվել է հստակ իրավական եւ քաղաքական գնահատական՝ դրանք բնորոշելով որպես Արցախի ժողովրդի դեմ իրականացվող ցեղասպանություն: Այս համատեքստում բանախոսները կոչ են արել ԱՄՆ իշխանություններին անհապաղ գործուն քայլեր ձեռնարկել՝ Արցախում ցեղասպանությունը կանխելու ուղղությամբ:
Ակնկալում ենք, որ ԱՄՆ-ի եւ մյուս միջազգային դերակատարների կողմից արված բազմաթիվ դատապարտող հայտարարությունները կվերածվեն գործնական քայլերի՝ պարտադրելով Ադրբեջանին անհապաղ եւ անվերապահորեն դադարեցնել Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակումն ու վերականգնել միջանցքի գործունեության ռեժիմը՝ համապատասխան 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի հայտարարության դրույթների եւ Արդարադատության միջազգային դատարանի պարտադիր որոշումների:
Ցեղասպանության կանխարգելումը միջազգային հանրության բոլոր անդամների ինչպես անհատական, այնպես եւ հավաքական պարտավորությունն է, ինչը ենթադրում է հստակ եւ գործուն քայլերի ձեռնարկում։ Համոզված ենք, որ Արցախում ցեղասպանության կանխումն անհրաժեշտ է ոչ միայն Ադրբեջանի անպատժելիությունը վերացնելու, այլեւ մարդկության դեմ նման հանցագործությունների կրկնությունն աշխարհի այլ անկյուններում բացառելու համար: »,- հայտարարել է ԱՀ ԱԳՆ-ն:

The Ministry of Foreign Affairs (MFA) of Artsakh issued a statement commenting on the U.S. Congressional Commission Hearing on Artsakh. The statement by the Artsakh MFA says as follows, in particular:
"We welcome the emergency hearing held by the U.S. Congressional Tom Lantos Human Rights Commission on the ongoing illegal blockade of the Lachin Corridor by Azerbaijan. We highly appreciate the relentless efforts of Co-Chairs of the Congressional Tom Lantos Human Rights Commission, Congressmen Smith and McGovern for keeping the humanitarian disaster in Artsakh in the focus of the international community's attention.
It is significant that during the hearings, the speakers gave their clear legal and political assessment to Azerbaijan's actions, qualifying them as genocide against the people of Artsakh. In this context, the speakers called on the U.S. authorities to take immediate practical steps to prevent the genocide in Artsakh.
We expect the U.S. and other international actors to proceed from numerous condemning statements to practical steps, forcing Azerbaijan to immediately and unconditionally lift the illegal blockade of the Lachin Corridor and to restore the mode of operation of the Corridor in compliance with the provisions of the November 9, 2020 Trilateral Statement and the binding decisions of the International Court of Justice.
Genocide prevention is the individual and collective responsibility of all members of the international community, which provides for taking clear and efficient steps. We are convinced that the prevention of genocide in Artsakh is needed not only to eliminate the impunity of Azerbaijan, but also to exclude the recurrence of such crimes against humanity in other corners of the world".