Մենք խորապես մտահոգված ենք Լեռնային Ղարաբաղում արագորեն վատթարացող հումանիտար իրավիճակով։ Այս մասին հայտարարել է Պետդեպարտամենտի պաշտոնական ներկայացուցիչ Մեթյու Միլլերը։
«Մենք կրկնում ենք Լաչինի և Աղդամի ճանապարհների անհապաղ և միաժամանակ բացման մեր կոչը՝ ապահովելու անհրաժեշտ մարդասիրական պարագաների առաքումը Լեռնային Ղարաբաղի բնակիչներին։ Մենք կոչ ենք անում ղեկավարներին, ինչպես որ պետքարտուղարն արել է իր հայտարարություններում, չձեռնարկել գործողություններ, որոնք մեծացնում են լարվածությունը կամ շեղում այդ նպատակից:
Բացի այդ, մենք մշտապես ընդգծել ենք Լեռնային Ղարաբաղում երթուղիների բացման և կողմերի միջև երկխոսության անհրաժեշտությունը։ Թեև կարևոր է, որ Լեռնային Ղարաբաղն ունենա վստահելի ներկայացուցիչներ այս գործընթացի համար, ինչպես նախկինում ենք ասել, մենք չենք ճանաչում Լեռնային Ղարաբաղը որպես անկախ և ինքնիշխան պետություն, և հետևաբար չենք ճանաչում, այսպես կոչված, նախագահական ընտրությունների արդյունքները, որոնք տեղի ունեցան վերջերս»,- նշել է նա։
Միլլերի խոսքով, Միացյալ Նահանգները կշարունակի խստորեն աջակցել Հայաստանի և Ադրբեջանի ջանքերին՝ չլուծված հարցերն ուղղակի երկխոսության միջոցով լուծելու համար, և այդ պատճառով պետքարտուղար Անտոնի Բլինքենը և Կովկասի բանակցությունների գծով ավագ խորհրդական Լուի Բոնոն հետևողականորեն ներգրավված են այս գործընթացում և «մենք շարունակելու ենք մեր հետևողական մասնակցությունը»։
Հարցին, թե արդյոք Պետդեպարտամենտը զոհաբերում է մարդու իրավունքները հանուն խաղաղության բանակցությունների, Միլլերը պատասխանել է. «Ես հենց նոր պարզ հասկացնել տվեցի, որ մենք ցանկանում ենք, որ երկու ճանապարհները վերաբացվեն՝ Լեռնային Ղարաբաղին անհրաժեշտ մարդասիրական օգնություն հասցնելու համար: Պետքարտուղարը, ինչպես նաեւ Պետքարտուղարության այլ ներկայացուցիչներ հանգստյան օրերին այդ հյարցը հստակ պարզաբանել են Հայաստանի եւ Ադրբեջանի առաջնորդներին: Այնպես որ, ես ընդհանրապես համաձայն չեմ այդ բնութագրման հետ»:
Հարցին, թե Իլհամ Ալիևի հետ զրույցի ժամանակ Բլինքենը հիշատակե՞լ է Ադրբեջանում մարդու իրավունքների վիճակը, ամերիկացի պաշտոնյան ասել է, որ կոնկրետ տվյալներ չունի։ «Այդ կոչերը վերաբերել են տեղում ստեղծված ճգնաժամային իրավիճակին և այն կարգավորելու փորձերին»,- նշել է նա։

We are deeply concerned about the rapidly deteriorating humanitarian situation in Nagorno-Karabakh. Matthew Miller, Spokesperson of US Department of State, noted this during Monday’s Department press briefing.
"We repeat our call, as the [US] Secretary [of State Antony Blinken] did in a statement over the weekend, for the immediate and simultaneous opening of the Lachin and Aghdam routes to allow passage of desperately needed humanitarian supplies to the men and women and children in Nagorno-Karabakh.  We urge the leaders, as the Secretary did in his calls, against taking any actions that raise tensions or distract from this goal.
"And I will say, in addition, we have consistently stressed this need for open—to open routes in Nagorno-Karabakh and for a dialogue between the parties.  While it is important that Nagorno-Karabakh have credible representatives for this process, as we have said in the past, we do not recognize Nagorno-Karabakh as an independent and sovereign state, and therefore we do not recognize the results of those so-called presidential elections that were announced over the last few days.
“So I will say that the United States will continue to strongly support efforts by Armenia and Azerbaijan to resolve outstanding issues through direct dialogue, and that’s why Secretary Blinken and [US] Senior Advisor for Caucasus Negotiations Lou Bono have been consistently engaged, and we will stay consistently engaged on this question,” Miller added.
When asked whether the US State Department was sacrificing human rights for peace talks, the Department spox replied as follows: "I just made very clear that we want both quarters to be reopened to deliver much-needed humanitarian assistance into Nagorno-Karabakh, and the Secretary made that clear to the leaders of both Armenia and Azerbaijan over the weekend, as have other representatives from the State Department and the United States Government.  So no, I would not agree to that characterization at all."
And when asked whether US Secretary of State Blinken mentioned the human rights situation in Azerbaijan during his telephonic conversation with Azerbaijani President Ilham Aliyev, Matthew Miller said that he did not have a specific readout on that.
"These calls were about the crisis situation on the ground right now and trying to resolve it," he added.