Պաշտոնական Երևանը բոլոր հարթակներում, և Հայաստանում բոլորը խոսում են առաջիկա պատերազմի մասին։ Նիկոլը զանգում է բոլորին, ում համարը կա իր հեռախոսի մեջ։ Այս մասին իր հոդվածում գրել է Այլընտրանքային նախագծեր խմբի համահիմնադիր Վահե Հովհաննիսյանը:
Նա նաեւ նշել է. «Բայց շվարած հայ հասարակությանը ոչ ոք չի տալիս մի քանի պարզ հարցերի պատասխան. պատերազմը ե՞րբ, որտե՞ղ, ո՞ւմ միջև, ինչի՞ համար է։ Ո՞րն է Ալիևի պատերազմի նպատակը, վերջը նա ի՞նչ է ուզում։ Չի լինում պատերազմ՝ առանց նպատակի։
Եթե Ալիևն ուզում է բացել Աղդամի ճանապարհը, ինչո՞ւ է հարձակվում Հայաստանի վրա։
Եթե Ալիևն ուզում է ստանալ իրեն խոստացվածը՝ ՀՀ-ից 8 անկլավները, ապա որոշակի իմաստ ուրվագծվում է։ Բայց այդ դեպքում պետք է հայ հանրությունը հարց ձևակերպի իր վարչապետին՝ ո՞նց ես խոսք տվել նման բան, ի՞նչ իրավունքով։
Եթե Ալիևն ուզում է իրեն խոստացված այլ բաներ, ապա հանրության հարցադրումը պետք է լինի՝ իսկ ուրիշ էլ ի՞նչ ես խոսք տվել, որ մենք չգիտենք։
Ստացվում է, որ հայ ժողովուրդը 2018-ից սկսած՝ բացառապես պատերազմի մատերիալ է։
Բոլոր պատերազմները ռիսկային են, և կողմերը մեծ գին են վճարում։ Հենց այնպես պատերազմներ չեն լինում։ Հայ հանրությանը պետք է սա բացատրել, ու հետո միասին փորձել հասկանալ պատճառները։
Պետք է բացատրել ժողովրդին, որ պատերազմները միշտ ունենում են քաղաքական բանակցային սխալներ, պատճառներ։ Մեր պարագայում դա թշնամուն տրված մեծածավալ խոստումներն են, նրա մոտ առաջացրած սպասումները։
Հետևաբար՝ պատերազմ չստանալու ճանապարհը այդ քաղաքական-բանակցային սխալները զգուշորեն շտկելն է։ Հենց այնպես պատերազմներ երբեք չեն լինում, ու չի լինում նաև իշխանության կոպտագույն սխալների ֆոնին լուռ կամ դիտորդ ընդդիմադիր լիդերություն։ Դա նշանակում է՝ ինքնահոսի մատնել ողբերգության տանող ընթացքը։ Դա լիդերություն չէ, դա ուրիշ բան է։
Այս ամենի ֆոնին ամենևին չի բացառվում, որ շվարած հասարակությունն իր պասիվությամբ ու որոշ որակների հաշվին կրկին թույլ տա չափազանց վտանգավոր սխալ՝ Երևանում ընտրի իրեն աղետի բերած քաղաքական ուժին։
Եթե այսքանից հետո Երևանում չձևավորվեց հանրային կոնսենսուս՝ «մերժել իշխանությանը», ապա արտաքին աշխարհի համար մեզ ներկայացվող ցանկացած անարժանապատիվ պահանջ լեգիտիմացվում է։ Սեպտեմբերի 17-ը շատ հարցերի պատասխան տալու է։

Официальный Ереван на всех платформах и все в Армении говорят о предстоящей войне. Никол звонит всем, чей номер есть в его телефоне. Об этом написал в своей статье эксперт группы «Альтернативные проекты» Ваге Ованнисян.
«Но обескураженному армянскому обществу никто не отвечает на несколько простых вопросов: война – когда, где, между кем, для чего? Какова цель войны Алиева, чего он хочет в конце концов? Не бывает войны без цели.
Если Алиев хочет открыть путь в Агдам, то почему нападает на Армению?
Если Алиев хочет получить обещанные ему 8 анклавов от Армении, то определенный смысл уже виден. Но в этом случае армянское общество должно спросить у своего премьер-министра: как ты обещал такое, по какому праву?
А если Алиев хочет обещанные ему другие вещи, то общественность должна задать вопрос: а что еще ты обещал, чего мы не знаем?
Получается, что армянский народ, начиная с 2018 года, является исключительно материалом для войны.
Все войны рискованные, и стороны платят высокую цену. Просто так войн не бывает. Армянской общественности нужно объяснить это, а потом вместе попытаться понять причины.
Нужно объяснить народу, что войны всегда обусловлены политическими переговорными ошибками, причинами. В нашем случае это данные врагу большие обещания, породившие у него ожидания.
Следовательно, путь избежать войны заключается в тщательном исправлении этих политико-переговорных ошибок. Просто так войн никогда не бывает, также как не бывает молчаливого или наблюдательского оппозиционного лидерства на фоне грубейших ошибок власти. Это означает оставить на самотек процесс, ведущий к трагедии. Это не лидерство, это нечто иное.
На фоне всего этого отнюдь не исключено, что ошеломленное общество своей пассивностью и за счет других качеств вновь допустит крайне опасную ошибку – изберет в Ереване принесшую ему катастрофу политическую силу.
Если после всего этого в Ереване не сформируется общественный консенсус вокруг «отвержения власти», то любое недостойное требование, предъявляемое нам внешним миром, легитимируется. 17 сентября даст ответ на многие вопросы».