«Արցախի ԱԳ նախարար Սերգեյ Ղազարյանի մեկնաբանությունը ադրբեջանական ագրեսիայի կապակցությամբ:
Վերջին շրջանում ամենօրյա ռեժիմով ադրբեջանական կողմը իրականացրել է բանակային տեղաշարժեր և տարբեր զինատեսակների կուտակումներ, որոնք ուղեկցվել են ինտեսիվ տեղեկատվական-քարոզչական աշխատանքներով՝ հող նախապատրաստելով Արցախի դեմ լայնածավալ ագրեսիայի համար:
Արցախյան կողմը շարունակաբար բոլոր դերակատարներին նախազգուշացրել է 2020թ. պատերազմից հետո Ադրբեջանի կողմից աննախադեպ ռազմական ուժի կուտակումների անհերքելի փաստի և հնարավոր սադրանքների մասին, այդ թվում՝ լայնամասշտաբ ռազմական գործողությունների կանխման ակնկալիքով:
Ինչպես տեղյակ եք՝ վերջին 24 ժամվա ընթացքում ադրբեջանական կողմը ապատեղեկատվություն է տարածել, որ իբր թե արցախյան կողմը դիվերսիոն գործողությունների է իրականացրել, հրետակոծության ենթարկել ադրբեջանական դիրքերը:
Իսկ քիչ անց նրանք տարածել են տեղեկատվություն, որ սկսել են այսպես կոչված «հակաահաբեկչական գործողություն», ինչը վկայում է նրա մասին, որ այս բոլոր քայլերը նախապես ծրագրավորված են եղել: Սա ամբողջությամբ տեղավորվում է վերջին ամիսների ընթացքում հայկական կողմի՝ Արցախի և նրա ժողովրդի նկատմամբ Ադրբեջանի ցեղասպանական գործողությունների մասին հաղորդումներին:
Այժմ մենք ականատեսն ենք, թե ինչպես է Ադրբեջանը իր ցեղասպան քաղաքականության իրականացման գործում անցնում խաղաղ բնակչության ֆիզիկական բնաջնջմանը և քաղաքացիական օբյեկտները ոչնչացնելու գործողություններին:
Միջազգային դերակատարներին բազմիցս հայտնել ենք, որ կոչերով անհնար է զսպել Ադրբեջանի նման ռազմատենչ և հանցավոր կեցվածքը: Մենք պահանջում ենք, որ միջազգային հանրությունը շատ կարճ ժամանակահատվածում գործուն քայլեր ձեռնարկի՝ Ադրբեջանի ագրեսիան դադարեցնելու համար»:

Azerbaijan moves to physical annihilation of civilian population and destruction of civilian objects, NKR Foreign Minister Sergey Ghazaryan has stated.
The statement, in particular, reads: “Recently, the Azerbaijani side has carried out army movements and stockpiles of various weapons on a daily basis, which were accompanied by intensive information and propaganda activities, preparing a ground for a large-scale aggression against Artsakh (Nagorno Karabakh).
The Artsakh side has continuously warned all actors in 2020 about the undeniable fact of Azerbaijan's unprecedented accumulation of military power after the war and possible provocations, including in the hope of preventing large-scale military operations.
As you know, during the last 24 hours, the Azerbaijani side has spread misinformation, that the Artsakh side has allegedly carried out sabotage operations and shelled the Azerbaijani positions.
And a little later, they spread information that they started a so-called "anti-terrorist operation", which proves that all these steps were planned in advance. This completely fits the reports by the Armenian side in recent months about the genocidal actions of Azerbaijan against Artsakh and its people.
Now we are witnessing how Azerbaijan, in the implementation of its genocidal policy, moves to the physical annihilation of the civilian population and the destruction of civilian objects.
We have repeatedly informed the international actors that it is impossible to restrain such bellicose and criminal attitude of Azerbaijan with appeals. We demand that the international community take effective steps in a very short period of time to stop Azerbaijan's aggression”.