Իրանի արտգործնախարարության խոսնակ Նասեր Քանանին մտահոգություն է հայտնել Լեռնային Ղարաբաղում լարվածության աճի կապակցությամբ՝ կողմերին կոչ անելով կատարել հրադադարի համաձայնագրի պայմանները և հարցերը լուծել երկխոսության միջոցով, հայտնում է IRNA-ն։
«Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը Լեռնային Ղարաբաղը համարում է Ադրբեջանի Հանրապետության մաս և կարծում է, որ նրա խնդիրները, այդ թվում՝ բնակիչների իրավունքները և անվտանգությունը, պետք է լուծվեն այս շրջանակում և երկխոսության միջոցով»,- ընդգծել է նա։
Քանանին ևս մեկ անգամ ընդգծել է տարածաշրջանի երկրների դերը վեճերի խաղաղ ճանապարհով լուծմանը նպաստելու գործում և հիշեցրել Իրանի Իսլամական Հանրապետության պատրաստակամությունը՝ այդ հարցով 3+3 ձևաչափով հանդիպում անցկացնելու մասին։

Iranian Foreign Ministry spokesman Nasser Kanaani expressed concern over the escalation of tension in Nagorno-Karabakh, calling on the sides to abide by the terms of the ceasefire agreement and resolve issues through dialog, IRNA reports.
“The Islamic Republic of Iran considers Nagorno Karabakh part of the Republic of Azerbaijan and believes that its problems, including the rights and security of its inhabitants, should be resolved within this framework and through dialogue,” he stressed.
Kanaani once again emphasized the role of regional countries in promoting the settlement of disputes through peaceful means and recalled the readiness of Iran to hold a meeting of 3+3 format in this regard.