Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Հեֆերնը բարձրաձայնել է իր տեսակետը Հայոց ցեղասպանության մասին:
Հոկտեմբերի 17-ին, լրագրողների հետ հանդիպմանը դեսպանին հիշեցրել են, որ նախորդ դեսպանները ներքին խնդիրներ են ունեցել, քանի որ մասամբ ճանաչել են Հայոց ցեղասպանությունը, սակայն բարձրաձայն չեն կարողացել արտահայտվել: Ի պատասխան Հեֆերնը նկատել է, որ հպարտ է Հայաստանում ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամային եւ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնին ներկայացնելու համար: Այնուհետ դեսպանը նկատել է, որ ապրիլի 24-ի իր հայտարարության մեջ Օբաման հստակ ներկայացրել է իր դիրքորոշումը, եւ ինքն աջակցում է այդ հայտարարությանը:
Նշենք, որ Բարաք Օբաման իր հայտարարության մեջ «Գենոցիդ» եզրույթը չէր օգտագործել, փոխարենն ասել էր «Մեծ Եղեռն»:

Новый посол США в Армении Джон Хеферн озвучил свою точку зрения касательно Геноцида армян.
На встрече с журналистами 17 октября американскому дипломату был задан вопрос о том, что предыдущие послы США испытывали внутренний конфликт, поскольку зачастую признавали Геноцид, однако вслух этого не могли сказать. В ответ Джон Хеферн напомнил, что гордится тем, что представляет в Армении президента США Барака Обаму и госсекретаря Хиллаи Клинтон. Далее посол отметил, что в своем заявлении 24 апреля Барак Обама четко представил позицию по этому вопросу, и посол поддерживает ее.
Напомним, что в своем заявлении Барак Обама не использовал слово «геноцид», но сказал «мец ехерн», что в армянском языке аналогично слову «геноцид».