Ստորեւ ներկայացնում ենք ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի նիստում Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի ելույթի ամբողջական տեքստը:
«Պարո՛ն նախագահ,
Հարգարժա՛ն գործընկերներ,
Շնորհակալություն են հայտնում Անվտանգության խորհրդին այս հրատապ հանդիպումը հրավիրելու համար՝ Ադրբեջանի՝ չհրահրված և նախապես ծրագրավորված զինված հարձակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված անվտանգային և հումանիտար իրավիճակը քննարկելու նպատակով:
Մինչ ընթանում է ՄԱԿ Գլխավոր ասամբլեայի նիստը և միջազգային հանրության բոլոր անդամները հավաքվել են այստեղ աշխարհում խաղաղություն և անվտանգություն հաստատման ուղիներ փնտրելու նպատակով, մինչ մենք բոլորս խոսում ենք ուժի կիրառման դատապարտման, մարդու կողմից ստեղծված աղետների հետևանքով մարդկային կյանքերի հետագա կորուստները կանխելու հրամայականի մասին, մինչ մեզանից յուրաքանչյուրն այստեղ է գտնվում իր ներդրումն ունենալու խաղաղությանը, սեպտեմբերի 19-ին հարավկովկասյան մեր տարածաշրջանում Ադրբեջանը սանձազերծել է հերթական լայնածավալ հարձակումը Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի դեմ՝ կոպտորեն խախտելով միջազգային իրավունքն ու 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը: Լեռնային Ղարաբաղի բառացիորեն ամբողջ տարածքը, Ստեփանակերտը և մյուս քաղաքներն ու բնակավայրերը ենթարկվեցին ինտենսիվ և համատարած ռմբակոծման հրթիռների, ծանր հրետանու, մարտական ԱԹՍ-ների և ավիացիայի, այդ թվում՝ արգելված կասետային զինամթերքի կիրառմամբ: Հարձակման ինտենսիվությունից ու դաժանությունից հստակ է դառնում, որ նպատակը Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչության էթնիկ զտումներն ավարտին հասցնելն է:
Լայնածավալ այս ռազմական գործողության հետևանքներն ակնհայտ են դարձնում դրանց սոսկալի բնույթը: Դրանք դեռևս շատ նախնական են, քանի որ կենսական ենթակառուցվածքների՝ էլեկտրակայանների, հեռախոսային մալուխների, կայանների և համացանցային սարքավորումների թիրախային հարձակման հետևանքով բնակչությունն ամբողջապես կտրվել է միմյանց հետ կապից և զրկված է տեղում առկա իրավիճակը ներկայացնելու հնարավորությունից: Միևնուն ժամանակ ադրբեջանական զորքերը վերահսկում են Լեռնային Ղարաբաղի հիմնական ճանապարհները, ինչն անհնարին է դարձում այցելելն ու տեղում տեղեկատվություն ստանալը:
Ներկա պահին հաստատված է 200-ից ավել զոհերի և 400-ից ավել վիրավորի մասին տեղեկատվությունը, այդ թվում՝ քաղաքացիական բնակչության, կանանց և երեխաների շրջանում, ինչը նաև այսօր ընդունել է Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարությունը: Ավելի քան 10.000 անձինք ենթարկվել են բռնի տեղահանման, ներառյալ կանայք, երեխաներ և տարեցներ, ովքեր մնացել են բաց երկնքի տակ՝ առանց սննդի և ապրուստի այլ միջոցների: Հազարավոր ընտանիքներ բաժանվել են: Եթե այս ամենին հավելենք 2020թ. պատերազմի հետևանքով 20.000 բռնի տեղահանվածներին, ակնհայտ կդառնա, տեղում՝ Լեռնային Ղարաբաղում, առկա են հսկայական հումանիտար կարիքներ:
Մարդիկ շարունակում են սովահարության մատնվել 10 ամիս շարունակվող շրջափակման հետևանքով առաջացած սննդամթերքի սուր պակասի պատճառով։
Առողջապահական համակարգը կաթվածահար է: Հիվանդանոցների էլեկտրականության մատակարարումն ամբողջությամբ խաթարված է, և առկա է դեղորայքի սուր պակաս։ Մարդիկ զրկված են անգամ առաջին բուժօգնություն ստանալու հնարավորությունից։ Վառելիքի բացակայությունն անհնարին է դարձնում շտապօգնության մեքենաների միջոցով վիրավորների՝ հիվանդանոցներ տեղափոխությունը։
Լեռնային Ղարաբաղից ստացվող տեսարաններն իրապես ցնցող են. անօթևան և սովի մատնված կանայք, երեխաներ, տարեց մարդիկ, մայրեր՝ իրենց կորած երեխաների հուսահատ փնտրտուքների մեջ, Ադրբեջանի կողմից իրենց ամուսինների հնարավոր բանտարկության ահից սարսափած ու լացակումած կանայք: Բարդ է հավատալ, որ այս ամենը կատարվում է միջազգային հանրության աչքի առաջ և ոչ թե 100 տարի առաջ, այլ հենց այսօր՝ 21-րդ դարում: Սոցիալական ցանցերը լի են Լեռնային Ղարաբաղում ապրող՝  իրենց բարեկամների և երեխաների փնտրող հայերով: Կացարաններում կամ փողոցներում հարկադրված հայտնված երեխաները հրաժարվում են ընդունել, որ իրենք այլևս անօթևան են և շարունակաբար լացելով խնդրում են ծնողներին վերադառնալ իրենց տներ: Լեռնային Ղարաբաղի բնակավայրերից մեկի հրետակոծության ժամանակ 8-ամյա տղա է անհետ կորել, նրա 10-ամյա ավագ եղբայրը դարձել է հրետակոծության զոհ, իսկ նրա դին նույնիսկ հնարավոր չի եղել գյուղից դուրս բերել, մյուս կրտսեր եղբայրն էլ վիրավորվել է: Սրանք բազմաթիվ դեպքերի միայն մի քանի օրինակներ են: Ադրբեջանի աչքում այս երեխաներն ահաբեկիչներ են, և իր գործողությունները, հրթիռները, զրահատեխնիկան, հրետանին, անօդաչու թռչող սարքերն ուղղել է հենց այս երեխաների և իրենց ընտանիքների դեմ:
Սոցիալական ցանցերի ադրբեջանական հատվածում առկա են բազմաթիվ կոչեր՝ գտնել անհայտ կորած երեխաներին և կանանց՝ նրանց բռնաբարելու, մասնատելու և շներին կերակրելու նպատակով։ Ադրբեջանցի օգտատերերը սոցցանցերում տարածում են Լեռնային Ղարաբաղից հայ կանանց օգտահաշիվները՝ խաղադրույք կատարելով, թե ով է հնարավորություն ունենալու նրանց բռնաբարել, երբ նրանք հայտնվեն ադրբեջանական վերահսկողության տակ:
Գործընկերներ,
Սա կանխատեսելի էր. հստակ նշաններ կային։ Արդեն երկար ժամանակ է, ինչ մենք ահազանգում էինք: Միջազգային հանրությունը հրաժարվեց բավարար լրջությամբ վերաբերվել դրան։
Այս ագրեսիան հանդիսացավ Լաչինի միջանցքի 10 ամիս շարունակվող արգելափակման և Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդին պարտադրված սովահարության մատնելու գագաթնակետը։ Սննդի, դեղորայքի, վառելիքի, բնական գազի, էլեկտրաէներգիայի և այլ առաջին անհրաժեշտության ապրանքների սուր պակասը Լեռնային Ղարաբաղի խոցելի բնակչությանն արդեն հասցրել էր հումանիտար աղետի եզրին։ Պետք է միամիտ լինել՝ կարծելու համար, որ սա հստակ ծրագրված չէր սկսած անմարդկային արգելափակման մեկնարկից, եթե ոչ նույնիսկ դրանից առաջ՝ նպատակ հետապնդելով կոտրել Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի կամքն ու կարողությունը՝ դիմադրելու և իրենց կյանքն ու ապրուստը վարելու իրենց նախնյաց հայրենիքում։ Ադրբեջանական ագրեսիան, որն իրականացվեց բացահայտ բարբարոսությամբ և խաղաղ բնակչության և ենթակառուցվածքների դիտավորյալ թիրախավորմամբ, այս ողբերգության վերջնական գործողությունն էր՝ ուղղված Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի բռնի արտագաղթին։
Երբ Ադրբեջանը արգելափակեց Լաչինի միջանցքը, և մենք 2022թ. դեկտեմբերին ՄԱԿ ԱԽ հրատապ նիստ նախաձեռնեցինք, այս Խորհուրդն այդպես էլ համարժեք արձագանք չտվեց:
Երբ ՄԱԿ Արդարադատության միջազգային դատարանը 2023թ. փետրվարի 22-ին և հուլիսի 6-ին պարտադիր իրավաբանական ուժ ունեցող որոշումներ ընդունեց, և դրանք անտեսվեցին Ադրբեջանի կողմից, այս Խորհուրդը՝ լինելով հեղինակավոր մարմին, որը կոչված էր ապահովելու ՄԱԿ Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումների իրագործումը, չկարողացավ համարժեք պատասխան տալ:
Երբ ապրիլին Ադրբեջանը Լաչինի միջանցքում ապօրինի անցակետ տեղադրեց և հետագայում սկսեց առևանգել, այդ թվում՝ միջազգային հումանիտար իրավունքի պաշտպանության տակ գտնվող մարդկանց, միջազգային հանրությունը չկարողացավ համարժեք միջոցներ ձեռնարկել:
Երբ 2023թ. օգոստոսին Հայաստանը կրկին հրավիրեց ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի հերթական հրատապ նիստը՝ նախազգուշացնելով անվտանգության և հումանիտար փխրուն իրավիճակի մասին և կոչ անելով Խորհրդին օգտագործել իր գործիքակազմը բոլոր խնդիրները հասեագրելու և Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդին չանտեսելու նպատակով, այս Խորհուրդը համարժեք չարձագանքեց։
Սեպտեմբերի 19-ի ադրբեջանական ագրեսիային նախորդող օրերին, երբ Հայաստանն ահազանգում էր Ադրբեջանի կողմից սպասվող ուժի կիրառման մասին՝ ակնկալելով հստակ միջոցներ ու գործողություններ այս սցենարը կանխելու համար, միջազգային հանրությունը թերահավատորեն արձագանքեց մեր նախազգուշացմանը։
Այժմ, երբ Ադրբեջանն արդեն վերսկսել է ուժի կիրառումը Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի դեմ, երբ այդ ժողովուրդը բռնի տեղահանվել է իր տներից և գտնվում է իր հայրենիքից բռնի արտաքսման վտանգի տակ, երբ վերջին 30 տարիների ընթացքում իրենց ընտանիքները և հայրենիքում ազատության և արժանապատվության պայմաններում ապրելու իրենց իրավունքը պաշտպանած շատ մարդիկ գտնվում են զանգվածային ձերբակալությունների և դատապարտման սպառնալիքի տակ, երբ մենք ունենք մի իրավիճակ, որտեղ այլևս չկա դիտավորություն, այլ առկա են էթնիկ զտումների և զանգվածային վայրագությունների քաղաքականության հստակ և անհերքելի ապացույցներ, ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը պետք է գործի։
Չնայած արյունահեղությունը դադարեցնելու նպատակով ադրբեջանական կողմի բոլոր պահանջների ընդունմանը և այսօր ընթացող բանակցություններին՝ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը կրկին թիրախավորվել է տարբեր տրամաչափի զենքերի և ականանետների կիրառմամբ՝ ստիպելով խաղաղ բնակիչներին ևս մեկ անգամ ապաստան գտնել նկուղներում։ Մենք հավատացած ենք, որ նման հարձակումները և հետագա հետապնդումները կշարունակվեն, քանի դեռ չկա հստակ միջազգային գործողություն:
Ի դեպ, ինչ վերաբերում է նշված պահանջներին, ես կցանկանայի շատ հստակ և աներկբա հայտարարել, որ Հայաստանի Հանրապետությունը չի մասնակցել այդ քննարկումներին, և մենք վճռականորեն վերահաստատում ենք, որ Լեռնային Ղարաբաղում Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի որևէ ներկայության մասին պնդումներն ու հղումները չեն համապատասխանում իրականությանը:
Այս փորձով մենք հստակ տեսնում ենք որոշ դերակատարների կողմից Հայաստանի Հանրապետությունը ռազմական գործողությունների մեջ ներքաշելու մտադրությունը՝ այդ կերպ մարտական գործողությունները տեղափոխելով մեր ինքնիշխան տարածքներ։  Հայաստանի դիրքորոշումը մնում է նույնը. մենք պետք է հաստատենք խաղաղ հարաբերություններ, որոնք հիմնված են ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության փոխադարձ ճանաչման վրա, որոնք, անշուշտ, չեն կարող որևէ կերպ սխալ մեկնաբանվել և օգտագործվել որպես Լեռնային Ղարաբաղում զանգվածային ոճրագործությունների, այդ թվում՝ էթնիկ զտումների թողտվություն: Լեռնային Ղարաբաղի հայ ժողովրդի իրավունքներն ու անվտանգությունը պետք է պատշաճ կերպով հասցեագրվեն և միջազգայնորեն երաշխավորվեն։
Կա նաև մեկ այլ շատ կարևոր ասպեկտ, որը վերաբերում է ներգրավված կողմերին: Ինչպես ես նշեցի, ձեզանից ոմանք ձեր հայտարարություններում դեռևս ընդհանուր կոչերով են դիմում հակամարտության կողմերին: Այս մոտեցումը և այս տերմինաբանությունն այլևս արդիական չեն: Հակամարտության մեջ այլևս կողմեր չկան, բացի մեղավորներից և զոհերից: Հակամարտությունն այլևս չկա, բայց առկա է ոճրագործության իրական վտանգ: Արդյո՞ք դեռ հնարավոր է կանխել դա հիմա: Մենք այստեղ ենք, քանի որ հավատում ենք դրան: Քանի որ մենք դեռ հավատում ենք մարդասիրությանը, միջազգային իրավունքին և Անվտանգության խորհրդի՝ վճռականորեն գործելու կարողությանը, երբ վտանգված են հազարավոր մարդկանց կյանքերը:
Այս ամենով հանդերձ, ես կրկին ու կրկին դիմում եմ Անվտանգության խորհրդին՝ ի ցույց դնելու իր վստահելիությունն ու հեղինակությունը՝ ձեռնարկելով հետևյալ հրատապ միջոցները.
• դատապարտել ռազմական գործողությունների վերսկսումը և քաղաքացիական բնակավայրերի և ենթակառուցվածքների թիրախավորումը,
• պահանջել միջազգային մարդասիրական իրավունքով ստանձնած պարտավորությունների ամբողջական կատարումը՝ ներառյալ այն պարտավորությունները, որոնք կապված են քաղաքացիական բնակչության, մասնավորապես կանանց և երեխաների կենսական քաղաքացիական ենթակառուցվածքների պաշտպանության հետ,
• անհապաղ տեղակայել ՄԱԿ-ի միջգերատեսչական առաքելություն Լեռնային Ղարաբաղում՝ մարդու իրավունքների, հումանիտար և անվտանգության իրավիճակի վերահսկման և գնահատման նպատակով,
• ապահովել ՄԱԿ-ի գործակալությունների և այլ միջազգային կազմակերպությունների անարգել մուտքը Լեռնային Ղարաբաղ՝ մարդասիրական սկզբունքներին համապատասխան,
• ապահովել կողմերի լիարժեք բարեխիղճ համագործակցությունը Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի հետ՝ ռազմական գործողությունների հետևանքները վերացնելու համար, ներառյալ՝ դիերի դուրսբերումը և նույնականացումը, մարտական գործողությունների ընթացքում անհետ կորած անձանց որոնումն ու փրկությունը, ռազմագերիների ազատ արձակումը, մարդասիրական օգնության անվտանգ և անարգել տեղափոխումը՝ միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերին խիստ պահպանմամբ,
• ապահովել վերջին ագրեսիայի ընթացքում տեղահանված անձանց, ինչպես նաև 2020թ. պատերազմի հետևանքով տեղահանված անձանց և փախստականների վերադարձը Լեռնային Ղարաբաղի և հարակից շրջանների իրենց տներ՝ ՄԱԿ-ի համապատասխան հաստատությունների մոնիտորինգի և վերահսկողության ներքո, ինչպես նախատեսված էր 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության մեջ,
• ապահովել կենսական նշանակության մատակարարումների, այդ թվում՝ պարենի, դեղորայքի, վառելիքի, գազի և էլեկտրաէներգիայի անհապաղ վերականգնումը,
• պահանջել անհապաղ վերականգնել մարդկանց, տրանսպորտային միջոցների և բեռների տեղաշարժի ազատությունն ու անվտանգությունը Լաչինի միջանցքի երկայնքով՝ Անվտանգության միջազգային դատարանի որոշումներին համապատասխան,
• ապահովել Լեռնային Ղարաբաղի և պաշտոնական Բաքվի ներկայացուցիչների միջև երկխոսության կայուն միջազգային մեխանիզմ` Լեռնային Ղարաբաղի հայերի իրավունքների և անվտանգության հետ կապված հարցերի հասցեագրման համար:
• պահանջել Լեռնային Ղարաբաղի բոլոր քաղաքացիական բնակավայրերից ադրբեջանական ցանկացած զինվորական և իրավապահ մարմինների ներկայացուցիչների դուրսբերումը մինչև բանակցությունների արդյունքները՝ քաղաքացիական բնակչությանը սպառնացող խուճապը, սադրանքներն ու էսկալացիան բացառելու համար:
• բացառել Լեռնային Ղարաբաղի քաղաքական և ռազմական ներկայացուցիչների և անձնակազմի նկատմամբ պատժիչ գործողությունները,
• հնարավորություն ստեղծել Միավորված ազգերի կազմակերպության մանդատի ներքո խաղաղապահ ուժերի համար՝ պահպանելու կայունությունն ու անվտանգությունը Լեռնային Ղարաբաղում:
Եվ վերջում,
Թույլ տվեք ընդգծել, որ մենք այսօր նշում ենք Հայաստանի Հանրապետության Անկախության օրը և շնորհավորել իմ հայրենակիցներին այս շատ կարևոր և խորհրդանշական իրադարձության կապակցությամբ:

Armenian foreign minister Ararat Mirzoyan on Thursday addressed at the emergency meeting of the UN Security Council. He stated as follows:
Distinguished colleagues,
I thank the Security Council for convening this urgent meeting to discuss the security and humanitarian situation in Nagorno-Karabakh stemming from unprovoked and well-planned military attack by Azerbaijan.
While the UN General Assembly’s session is underway and all the members of international community are gathered here to look for ways to maintain peace and security worldwide, while we all speak about the imperative to condemn use of force, prevent further loss of human lives caused by man-made disasters, while each of us comes here to contribute to peace, in our region in South Caucasus on 19th September Azerbaijan unleashed yet another large-scale offensive against the people of Nagorno-Karabakh, in blatant violation of the international law and Trilateral Statement of November 9, 2020. Literally the whole territory of Nagorno-Karabakh, Stepanakert and other cities and settlements came under intense and indiscriminate shelling with use of missiles, heavy artillery, combat UAVs and aviation, including prohibited cluster munition. The intensity and cruelty of the offensive makes it clear that the intention is to finalize ethnic cleansing of the Armenian population of Nagorno-Karabakh.
Outcomes of this large-scale military operation clearly reveal their atrocious nature. Yet they are very preliminary as due to the targeted attacks against critical infrastructure, such as electricity stations, telephone cables and  stations and internet equipment, the population is completely cut-off from each other and is deprived of the possibility to present the real-time situation on the ground. Also, Azerbaijani troops control main roads in Nagorno-Karabakh which makes it impossible to visit and get information on the ground.
For the time being there are confirmed cases of more than 200 killed and 400 wounded, including among civilian population, women and children, also accepted today by the Azerbaijani Ministry of Foreign Affairs. More than ten thousand persons became forcibly displaced, including women, children, and elderly, who stay in the open air, without food and other means for subsistence. Thousands of families have been separated. Add to this, around twenty thousand displaced persons from the 2020 war to see that there are enormous humanitarian needs on the ground.
People are still starving due to the severe shortages of food imposed by the ongoing 10-month blockade.
The healthcare system has been paralyzed. Hospitals have no electricity and are in a critical shortage of medicine. People are deprived of the opportunity to receive even first aid. Without fuel, ambulances cannot operate to take the wounded to hospitals.
The images coming from Nagorno-Karabakh are truly shocking: women, children, elderly people left without shelter and food, moms desperately trying to find their lost children, wives crying from fear that Azerbaijan may imprison their husbands. It’s hard to believe that all this is happening not a hundred years ago but today in front of the international community in the 21st century. The social media is full of Armenians from Nagorno-Karabakh searching for their children or relatives. The children that suddenly appeared to stay in shelters or even streets continue crying and asking their parents to take them home, refusing to recognize that they do not have a home anymore. During the shelling an eight-year boy has gone missing in one of the settlements of Nagorno-Karabakh, his brother ten years old was killed and his body has not been even possible to take out from the village. The other brother was injured. These are only examples of numerous cases. In the eyes of Azerbaijan these children are terrorists, and Azerbaijan’s actions, missiles, armored vehicles, artillery and UAVs were directed against those children, their parents and grandparents.
The Azerbaijani social media segment is full of calls to find the missing children and women, to rape them, dismember and feed them to dogs. Azerbaijani users are sharing the profiles of Armenian women from Nagorno-Karabakh on social media making biddings on who will get those women to rape, when they are taken under Azerbaijani custody.
Colleagues,
This was feasible, the clear signs were there. We have been alarming for a long time now. The international community refused to take it seriously enough.
The current aggression came as a culmination of a 10-months-long blockade of the Lachin corridor and forced starvation imposed on the people of Nagorno-Karabakh. Severe shortage of food, medicine, fuel, natural gas, electricity and other essential goods had already brought the vulnerable people of Nagorno-Karabakh to the brink of humanitarian catastrophe. One should be naive to think that this was not precisely thought through ever since or even before the institutionalization of the inhumane blockade with the aim of bringing down the will and ability of the people of Nagorno-Karabakh to resist and maintain their lives and livelihood in their ancestral homeland. The Azerbaijani aggression that unfolded with explicit barbarity and deliberate targeting of civilian populations and infrastructure was the final act of this tragedy aimed at the forced exodus of the people of Nagorno-Karabakh.
When Azerbaijan blocked the Lachin Corridor and we called for urgent meeting of the UNSC in December 2022 - this Council failed to react adequately,
When the International Court of Justice on February 22 and July 6, 2023, adopted legally binding orders and they were disrespected by Azerbaijan- this Council as an august body meant to ensure the implementation of ICJ orders failed to react adequately,
When in April Azerbaijan installed illegal check-point in the Lachin Corridor and later started to kidnap people, including ones under the protection of international humanitarian law,- international community failed to undertake adequate measures,
When Armenia called again for another UNSC urgent session in August 2023 - warning about the fragile security and humanitarian situation and calling the Council to use its toolbox to address all the issues and not let people of Nagorno-Karabakh behind, this Council failed to react adequately,
During the days prior to September 19’s Azerbaijani aggression when Armenia was raising alarm about feasible use of force by Azerbaijan and seeking for concrete measures and actions to prevent this scenario - international community reacted to our warning with skepticism.
Now when Azerbaijan has already restarted to use force against the people of Nagorno-Karabakh, when these this people are forcefully deported from their houses and are at danger to be forcefully deported from their homeland, when many who have been defending their families and their right to live in freedom and dignity in their homeland for the last 30 years are at danger of mass arrests and prosecution, when we have a situation where there is not an intent any more, but clear and irrefutable evidences of policy of ethnic cleansing and mass atrocities - the Security Council of the United Nations must act.
Despite accepting all demands of the Azerbaijani side in order to stop the bloodshed and ongoing talks today, the people of Nagorno-Karabakh were again subjected to attacks using different caliber weapons and mortars, thus forcing the civilians once again to seek shelter in the basements. We believe such attacks and further persecutions will continue unless there is a clear international action.
By the way, regarding the mentioned demands, I would like to state very clearly and unequivocally that the Republic of Armenia was not part of those discussions and we resolutely reiterate that the claims and references to the presence of any military personnel of the Armed Forces of the Republic of Armenia in Nagorno-Karabakh do not correspond to reality.
In this attempt we clearly see the intention of some actors to involve the Republic of Armenia in military actions thus transferring the hostilities into our sovereign territories. The position of Armenia firmly remains the same: we should establish peaceful relations based on mutual recognition of sovereignty and territorial integrity, which certainly cannot be anyhow misinterpreted and used as a license for mass atrocities, including ethnic cleansings in Nagorno-Karabakh. The rights and security of the Armenian people of Nagorno-Karabakh must be properly addressed and internationally guaranteed.
There is also another very important aspect regarding the parties involved. As I noted some of you in your statements still make general calls to the sides of conflict. This approach and this terminology are not relevant any more. There are no more sides of the conflict but perpetrators and victims. There is no more conflict but a real danger of atrocity crime. Is it still possible to prevent it now? We are here because we believe so. Because we still believe in humanity, in international law and in the ability of the Security Council to act decisively when lives of thousands are at stake.
Against this backdrop, time and again, I appeal to the Security Council to demonstrate its credibility and reputation by undertaking the following urgent measures:
To condemn the resumption of hostilities and targeting of civilian settlements and infrastructure,
To demand full compliance with obligations under the international humanitarian law, including those related to the protection of civilians, in particular women and children, and critical civilian infrastructure;
To immediately deploy an interagency mission by the UN to Nagorno-Karabakh with the aim to monitor and assess the human rights, humanitarian and security situation.
To ensure unimpeded access of the UN agencies and other international organizations to Nagorno-Karabakh, in line with the humanitarian principles.
To ensure full cooperation of the parties in good faith with the International Committee of the Red Cross to address the consequences of the military actions, including the removal and identification of the bodies, search and rescue of personnel missing in action, release of POWs, safe and unimpeded delivery of humanitarian assistance, in strict compliance with the international humanitarian law.
To ensure the return of persons displaced in the course of the recent aggression, as well as persons and refugees displaced as a result of 2020 war, to their homes in the territory of Nagorno-Karabakh and adjacent regions under the monitoring and control of the UN relevant agencies, as it was foreseen in the Trilateral Statement of November 9, 2020.
To ensure immediate restoration of vital supplies, including food, medicine, fuel, gas and electricity.
To demand the immediate restoration of freedom and security of movement of persons, vehicles and cargo, along the Lachin corridor, in line with the ICJ orders.
To ensure a sustainable international mechanism of dialogue between representatives of Nagorno-Karabakh and official Baku to address the issues related to rights and security of the Armenians of Nagorno-Karabakh.
To demand exit of any Azerbaijani military and law-enforcement bodies from all civilian settlements in Nagorno-Karabakh NK to exclude panic, provocations and escalation, endangering civilian population until the results of the negotiations.
To exclude punitive action against Nagorno-Karabakh NK political and military representatives and personnel.
Create a possibility for a United Nations-mandated Peacekeeping Force to keep stability and security in Nagorno-Karabakh.
Finally,
Let me mention that today we celebrate the Day of Independence of the Republic of Armenia and let me congratulate my compatriots on this very important and symbolic occasion.