Վերջին շաբաթվա ընթացքում Ադրբեջանում ձերբակալվել են 9 քաղաքական եւ հասարակական ակտիվիստներ, հայտնում են ադրբեջանական լրատվամիջոցները։
«Նրանց մեծ մասը պատժվել է սոցիալական ցանցերում Ղարաբաղում կառավարության ռազմական գործողությունները քննադատելու համար։
Ձերբակալվածները կարծում են, որ Ղարաբաղում գործողությունները կապված են տարածաշրջանում Ռուսաստանի կողմից արհեստականորեն ստեղծված լարվածության հետ։
Նրանցից ոմանք բողոքում էին պատերազմի դեմ։
Ձերբակալվածներից մի քանիսին դատապարտել են 30 օրվա ազատազրկման 535.1 հոդվածով (ոստիկանության օրինական պահանջին չենթարկվելը)»,-նշում են լրատվամիջոցները։
Ադրբեջանցի նախկին դիվանագետ Էմին Իբրահիմովին, ով 30 օր է ստացել, տեղափոխել են գլխավոր դատախազության քրեական հետապնդման վարչություն:
Նա իր փաստաբանին ասել է, որ իրեն այդ գրասենյակ են բերել առանց կոշիկի։
Դատախազությունում նրան մեղադրել են «ահաբեկչությանն աջակցելու» մեջ ՝ սոցիալական ցանցում հրապարակումների պատճառով։

За последнюю неделю в Азербайджане были арестованы 9 политических и общественных активистов, сообщает азербайджанское СМИ Meydan.TV.
«Большинство из них были наказаны за публикацию в социальных сетях критики военных операций правительства в Карабахе.
Арестованные считают, что операции в Карабахе связаны с искусственно созданной Россией напряженностью в регионе.
Некоторые из них протестовали против войны в целом.
Некоторых из арестованных приговорили к 30 суткам лишения свободы по статье 535.1 (неподчинение законному требованию полиции)», - пишет СМИ.
Азербайджанского экс-дипломата Эмина Ибрагимова, получившего 30 суток, доставили в управление уголовного преследования Генеральной прокуратуры.
Он рассказал своему адвокату, что его привели в этот офис без обуви.
В прокуратуре его обвинили в «поддержке терроризма» из-за публикаций в социальной сети.
Осужденные на 30 суток Немет Аббасов и Амра Тахмазов были вызваны в Службу государственной безопасности и получили предупреждение за свои антивоенные высказывания за день до ареста, отмечает Meydan.TV.