Եթե ​​նայեք Լեռնային Ղարաբաղի պատմությանը, ապա կարող եք հասկանալ «կանոնների» վրա հիմնված կարգուկանոնի և «տարածքային ամբողջականության» արևմտյան հայեցակարգերը։ Նրանք ենթադրում են, որ երբ Արևմուտքը որոշում է կայացնում սահմանների մասին, երկրները կարող են անել այն, ինչ ուզում են այդ կամայական սահմաններում: Այս մասին իր X միկրոբլոգում գրում է մերձավորարևելյան վերլուծաբան Սեթ Ֆրանցմանը։
«Օրինակ, սովետները կամայականորեն բաժանեցին Հարավային Կովկասը: Այն սահմանները, որ գծում է կայսրությունը, միշտ քարի վրա են փորագրվում։ Սա նշանակում է, որ եթե նույնիսկ հայերը Լեռնային Ղարաբաղում ունեցել են ինքնավարություն, Խորհրդային Միությունը նրանց ներառել է Ադրբեջանի «տարածքային ամբողջականության» մեջ։ Ըստ այդ հայեցակարգի, նրանց կարելի է արգելափակել, ռմբակոծել և վտարել որպես «անջատողականներ»: Նրանք կորցնում են «կանոնների վրա հիմնված միջազգային իրավունքի» արևմտյան հայեցակարգի բոլոր իրավունքները։
Արևմուտքը գաղութատիրությունն արդարացնելու և կամայական սահմաններ ստեղծելու «կանոնների» վրա հիմնված կարգ է ստեղծել։ Հետո հայտարարեցին, որ ցանկացած պետություն իր սահմաններին կարող է անել այն, ինչ ուզում է։ Այսպիսով, Սադամն իրականացրեց քրդերի ցեղասպանությունը, Սիրիան մերժեց մարդու հիմնական իրավունքները «տարածքային ամբողջականության» շրջանակներում։
Սա հետաքրքիր է։ Բացի այդ, «անջատողականներ» տերմինը հորինվել է Արևմուտքի կողմից՝ մատնանշելու իրավունք փնտրող ցանկացած փոքրամասնության խմբի: Խումբը կարող է հազար տարի ապրել որոշակի տարածքում, բայց եթե Արևմտյան կայսրությունը կամ Մոսկվան նոր սահման գծեն, ժողովուրդը պարզապես գոյություն ունենալու համար կդառնա «անջատողական»:
Վերցնենք, օրինակ, Ամերիկայի նվաճումը։ Այսպես, օրինակ, Նավախո ազգը, եթե ինքնավարություն էր ուզում, կարող էր «անջատողական» կոչվել նույնիսկ եթե այն բնիկ է։ ԱՄՆ-ն չերոկիներին վտարեց իրենց հողերից, և դա նորմալ է «տարածքային ամբողջականության» և «կանոնների» տեսանկյունից։
Ահա թե ինչու հայերը երբեք իրավունքներ չեն ունեցել Լեռնային Ղարաբաղում։ «Կանոնների» վրա հիմնված կարգը նրանց զրկում է ցանկացած իրավունքից և արդյունավետորեն ապահովում է կանոն, որը թույլ է տալիս նրանց վտարել որպես «անջատողականներ», միայն այն բանի համար, որ նրանք պարզապես գոյություն ունեն»։

Если вы посмотрите на историю Нагорного Карабаха, вы сможете понять западные концепции порядка и «территориальной целостности», основанные на «правилах». Они подразумевают, что когда Запад принимает решение о границах, страны могут делать все, что хотят, внутри этих произвольных границ. Об этом в своем микролоблоге X пишет аналитик по Ближнему Востоку Сет Францман.
«Например, Советы произвольно разделили Южный Кавказ, границы, которые рисует империя, всегда становятся высеченными в камне. Это означает, что даже если армяне имели автономию в Нагорном Карабахе,  Советский Союз включил их в «территориальную целостность» Азербайджана. Согласно этой концепции, их можно блокировать, бомбить и высылать как «сепаратистов». Они теряют все права в соответствии с западной концепцией «международного права, основанного на правилах».
Запад создал порядок, основанный на «правилах», чтобы оправдать колониализм и создать случайные границы. Тогда они заявили, что любое государство может делать на своих границах все, что хочет. Таким образом, Саддам устроил геноцид курдов, Сирия отказала им в основных правах человека в рамках  «территориальной целостности».
Это интересно. Кроме того, термин «сепаратисты» был изобретен Западом для обозначения любой группы меньшинств, стремящейся к правам. Группа может жить на определенной территории тысячу лет, но если западная империя или Москва проведут новую границу, люди станут «сепаратистами» просто за то, что они существуют.
Возьмем, к примеру, завоевание Америки. Так, например, нацию навахо, если бы она хотела автономии, можно было бы назвать «сепаратистской», даже если она коренная. США изгнали чероки с их земель, и это нормально с точки зрения «территориальной целостности» и «правил».
Именно поэтому армяне никогда не имели никаких прав в Нагорном Карабахе. Порядок, основанный на «правилах», лишает их каких-либо прав и фактически предусматривает правило, позволяющее выдворять их как «сепаратистов» просто за то, что они существуют».