Ես չափազանց հիասթափված եմ ԱՄՆ կառավարության դիրքորոշումից, որը երեք տարի շարունակ ձայն չէր հանում, երբ հայ ժողովուրդը սպանվում էր և ենթարկվում ագրեսիայի։ Այս մասին NEWS.am -ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց The California Courier թերթի հրատարակիչ և խմբագիր Հարութ Սասունյանը։
«Բացի այդ, վերջին 9 ամիսների ընթացքում, երբ Լաչինի միջանցքը գտնվում էր շրջափակման մեջ, ԱՄՆ-ը ոչինչ չարեց, բացի հայտարարություններից։ Իսկ հիմա, երբ Արցախը կորած է, Հայաստան է գալիս ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (USAID) ղեկավար Սամանթա Փաուերը ու անամոթաբար ասում, որ ԱՄՆ-ը 11,5 մլն դոլար է հատկացնելու։ Սա շատ փոքր գումար է՝ հաշվի առնելով աղետի մասշտաբները»,- նշեց Սասունյանը։
Նրա գնահատմամբ՝ ԱՄՆ-ը պետք է առնվազն 1 միլիարդ դոլար հատկացներ, որպեսզի հնարավոր լիներ բոլորին օգնել։
«Մենք հոգնել ենք բոլորից գեղեցիկ խոսքեր լսելուց։ Բայդենը նույնպես գեղեցիկ նամակ է գրել, բայց երեք տարվա ընթացքում նա նաև ոչ մի խոսք չի ասել Արցախի մասին։ Նրանք ոչ միայն մեզ չեն օգնում, այլեւ ամեն հարմար առիթով աջակցում են Ադրբեջանին ու Թուրքիային՝ ոգեշնչելով նրանց նոր հակահայկական քայլեր ձեռնարկել։
Ես ամբողջ կյանքում պաշտպանել եմ Բայդենին, բայց հիմա ԱՄՆ ողջ հայ համայնքը հիասթափված է նրանից։ Վստահ եմ, որ Բայդենն արդեն չի ստանա այնքան հայկական ձայներ, որքան նախորդ անգամ»,- հավելել է նա։
Ընդ որում, Սասունյանը կարծում է, որ Բայդենի հակառակորդ Թրամփի թեկնածությունն էլ ավելի վատ է հայկական շահերի համար։

Я крайне разочарован позицией правительства США, которое в течение трех лет не издавало ни звука, в то время как армянский народ погибал и подвергался агрессии. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении –NEWS.am заявил издатель и редактор газеты «The California Courier» Арут Сасунян.
«Кроме того, в течение последних 9 месяцев, когда Лачинский коридор находился в блокаде, США ничего не предприняли кроме того, что выступали с заявлениями. А сейчас, когда Арцах потерян, глава агентства США по международному развитию (USAID) Саманта Пауэр приезжает в Армению и бесстыжим образом говорит, что США выделят 11,5 млн. долларов. Это очень маленькая сумма, учитывая масштаб бедствия», – отметил Сасунян.
По его оценке, США должны были выделить как минимум 1 млрд. долларов, чтобы можно было помочь всем.
«Мы устали слушать от всех красивые слова. Байден тоже написал красивое письмо, но он в течение трех лет также не произнес ни слова об Арцахе. Мало того, что нам не помогают, но и при каждом удобном случае поддерживают Азербайджан и Турцию, вдохновляя их на новые антиармянские шаги.
Я всю жизнь защищал Байдена, но сейчас вся армянская община США, разочаровалась в нем. Уверен, что Байден уже не получит такое количество голосов армян, как в прошлый раз», – добавил он.
При этом Сасунян считает, что кандидатура противника Байдена, Трампа, для армянских интересов еще хуже.