Սեպտեմբերի 19-ին Լեռնային Ղարաբաղի հայերի վրա Ադրբեջանի հարձակման և դրան հաջորդած բռնի գաղթի հետևանքով տարածաշրջանը շուտով կդատարկվի հայերից՝ ավելի քան երկու հազարամյակի ընթացքում առաջին անգամ, The Human Exploring Society (THES) գիտավերլուծական հարթակում գրում է Ֆինլանդիայի Աբո ակադեմիայի հուդայագիտության ամբիոնի դոցենտ և Շվեդիայի Լունդ համալսարանի Աստվածաբանության և կրոնական հետազոտությունների կենտրոնի և Մերձավոր Արևելքի առաջադեմ հետազոտությունների կենտրոնի գիտաշխատող Սվանտե Լունդգրենը։
«Սա ողբերգություն էր, որից կարելի էր խուսափել։ The New York Times-ը վերջերս գրել էր, որ այն, ինչ այժմ կատարվում է Լեռնային Ղարաբաղում, «գրեթե ոչ ոք չէր կանխատեսում»։ Ոչինչ սրանից ավելի սխալ չի կարող լինել: Հայերը, ինչպես նաև նրանք, ովքեր հետևել են հակամարտությանը, վաղուց զգուշացնում էին, որ դա տեղի կունենա»,- նշում է փորձագետը։
Լունդգրենն ընդգծում է, որ համաշխարհային հանրությունը և նրա ինստիտուտները, ներառյալ ԵՄ-ն, հնարավոր է, թույլ են տվել Ադրբեջանին մարսել իր ռազմական արկածախնդրությունները, ինչը միայն առաջ է մղել Բաքվին։
«2022 թվականի ամռանը Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լյայենն այցելեց Բաքու և համաձայնագիր կնքեց Ադրբեջանից Եվրոպա գազի մատակարարման վերաբերյալ։ Այդ ժամանակից ի վեր նա մի քանի անգամ գովաբանել է երկիրը որպես «ԵՄ-ի համար հուսալի էներգետիկ գործընկեր»:
Գոտեպնդված այս աջակցությամբ՝ մի քանի ամիս անց Ադրբեջանը հարձակում սկսեց ոչ թե Լեռնային Ղարաբաղի, այլ հենց Հայաստանի ներսում գտնվող մի քանի տարածքների վրա։ Այդ ժամանակից ի վեր Ադրբեջանը օկուպացրել է Հայաստանի անվիճելի և միջազգայնորեն ճանաչված տարածքի ավելի քան 100 քառակուսի կիլոմետր։
ԵՄ-ն կարող էր միայն զսպվածության կոչ անել և հանգստացավ, երբ երկու օր անց մարտերը դադարեցին»,- նշում է հոդվածագիրը։
Լունդգրենը հիշեցնում է, որ 2022 թվականի դեկտեմբերին Ադրբեջանը սկսեց Լաչինի միջանցքի շրջափակումը, որը միակ կապն է Լեռնային Ղարաբաղի և Հայաստանի միջև։
«Ավելի քան ինը ամիս, քանի դեռ շրջափակումը շարունակվում էր, արևմտյան առաջնորդները դատապարտում էին և պահանջում Ադրբեջանից վերացնել այն։ Բայց այս պահանջի հետևում չկային ուժային միջոցներ, և չկային պատժամիջոցներ կամ նույնիսկ պատժամիջոցների սպառնալիքներ։
Ադրբեջանի կառավարությունը հասկացել է այս ազդանշանները։ Դուք կարող եք հումանիտար ճգնաժամի ենթարկել ավելի քան 100,000 մարդու, նույնիսկ նրանց դնել ցեղասպանության եզրին, չանելով ոչինչ, բացի բանավոր դատապարտումից»,- գրում է նա։
Վերջին սրացումներից հետո ԵՄ տարբեր հայտնի ներկայացուցիչներ հերթական անգամ դատապարտեցին ուժի կիրառումը և տարբեր կոչեր հնչեցրին։ Նրանք կարծես չեն տեսնում այն, ինչ իրենց դիմաց է. ավտորիտար պետությունների ագրեսիվ ծրագրերը չեն կասեցվում դատապարտումներով և կոչերով։ Շատ ավելի կտրուկ միջոցներ են պահանջվում, նշում է փորձագետը։
Ադրբեջանը պնդում է, որ նրանց չեն պարտադրել դա անել, նրանք ինքնակամ են փախել։ Մակերեսային առումով դա ճիշտ է, քանի որ ոչ մի ադրբեջանցի զինվոր նրանց բռնի ուժով չի հեռացրել։
Բայց նրանք ինքնակամ չեն փախչում։ Նրանք հայտնվել են մի իրավիճակում, երբ այլ ելք չունեն»,- գրում է նա։
Լունդգրենն իր հոդվածում հիշեցրել է, որ Արցախի վրա Ադրբեջանի հարձակումից հինգ օր առաջ ԱՄՆ կառավարության խոսնակն ասել էր, որ ԱՄՆ-ն չի հանդուրժի էթնիկ զտումը Լեռնային Ղարաբաղում։ Հիմա դա տեղի է ունեցել, և Վաշինգտոնը, կարծես թե, հանդուրժում է դա՝ դատելով Ադրբեջանի նկատմամբ պատժամիջոցների բացակայությունից։
Նա ընդգծում է, որ նախկինի պես Ադրբեջանի ծրագրերով մտահոգվելու պատճառներ կան։
«Ղարաբաղի հայերին ճնշելուց հետո Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը կրկնեց այն, ինչ նախկինում ասել էր. այն, ինչ նա անվանում է «Արևմտյան Հայաստան» նա դիտարկում է որպես պատմական ադրբեջանական տարածք, որը, հետևաբար, Ադրբեջանն իրավունք ունի հետ վերցնելու։
Սրանով նա նկատի ունի Հայաստանը։ Այդ ծրագրերում նա ունի Թուրքիայի լիակատար աջակցությունը։ Առաջին թիրախը լինելու է Հայաստանի հարավային հատվածը՝ Սյունիքի մարզը...
Արևմուտքի կողմից վճռական գործողություններ են անհրաժեշտ, որպեսզի ագրեսիվ ադրբեջանական վարչակարգն իր ներկայիս հաղթական մղումով չդիմի նոր ռազմական արկածախնդրության: ԵՄ-ն կարող է պատժամիջոցներ սահմանել այս ռեժիմի դեմ, ինչի կոչը վերջերս արել են Եվրախորհրդարանի ավելի քան 60 անդամներ տարբեր կուսակցական խմբերից:
Ադրբեջանի հարձակումը Լեռնային Ղարաբաղի վրա պետք է հետևանքներ ունենա։ Եթե Բաքվի վարչակարգն անպատիժ մարսի սա, դա կոգևորի նրան շարունակել իր ագրեսիան հայերի դեմ: Սա վտանգավոր ազդանշան կլինի մյուս ավտորիտար պետությունների ղեկավարների համար։
Լեռնային Ղարաբաղում այժմ ծավալվող ողբերգության դասն այն է, որ բանավոր դատապարտումներն ու կոչերը չեն կանգնեցնում ավտորիտար պետությունների ագրեսիան։ Միայն վճռական միջոցները կարող են դա անել»,- եզրափակել է Լունդգրենը:

As a result of the Azerbaijani attack on the Armenians of Nagorno-Karabakh on September 19 and the forced exodus that followed it, this region will soon be empty of Armenians—for the first time in more than two millennia. Svante Lundgren, a researcher at Lund University, noted this in his article published in The Conversation.
“This was a tragedy that could have been avoided. The New York Times recently wrote about what’s now happening in Nagorno-Karabakh that ‘almost no one saw it coming’. Nothing could be more wrong. Armenians, as well as those who have followed the conflict, have warned for a long time that this was coming,” the researcher added.
“The global community and its institutions, including the EU, arguably let Azerbaijan get away with its military adventures, which only spurred the country on,” Lundgren stressed.
“In the summer of 2022, the president of the European Commission, Ursula von der Leyen, visited Baku and concluded an agreement on gas supplies from Azerbaijan to Europe. She has several times since then praised the country as the EU’s ‘reliable energy partner’.
“Bolstered by this backing, a few months later Azerbaijan launched an attack, not on Nagorno-Karabakh but on several areas inside Armenia itself. Since then, Azerbaijan has occupied more than 100 square kilometres of Armenia’s uncontested and internationally recognised territory.
The EU could only appeal for restraint and was relieved when the fighting stopped after two days,” the researcher noted.
“In December 2022, Azerbaijan began a blockade of the Lachin corridor, the only connection between Nagorno-Karabakh and Armenia,” Lundgren recalled.
“During the more-than-nine months that the blockade lasted, western leaders condemned it and demanded that Azerbaijan lift it. But no measures of force whatsoever were put behind this demand and there were no sanctions, or even threats of sanctions.
“The government of Azerbaijan understood the signals. You can bring down a humanitarian crisis on more than a 100,000 people, even to the brink of genocide, without suffering anything but verbal condemnations,” he wrote.
“After the latest escalation, various prominent EU representatives have once again condemned the use of force and made various appeals. It is as if they don’t see what’s in front of them: the aggressive plans of authoritarian states are not stopped by condemnations and appeals. Much sharper measures are required,” Lundgren wrote.
“Azerbaijan claims that they were not forced to do this, they fled voluntarily. On a superficial level, that is correct as no Azerbaijani soldiers forcibly removed them.
“But they are not fleeing voluntarily. Instead they have been put in a situation where they have no other choice,” the researcher added.
“Five days before the Azerbaijani attack on the enclave a representative of the US government said that the USA would not tolerate the ethnic cleansing of Nagorno-Karabakh. Now it has happened and Washington seems to tolerate it, if the lack of sanctions on Azerbaijan are any indication,” he recalled.
“There is reason to remain concerned about Azerbaijan’s plans. After the suppression of the Karabakh Armenians, the president of Azerbaijan, Ilham Aliyev, reiterated what he has said before that he sees what he calls “Western Armenia” as historical Azerbaijani territory that Azerbaijan therefore has the right to reclaim.
“By this he means Armenia. In these plans, he has the full backing of Turkey. The first target will be the southern part of Armenia, the province of Syunik, which Azerbaijan calls Zangezur.
“Resolute action from the west is needed to ensure that the aggressive Azeri regime does not, in its current victory rush, embark on new military adventures. The EU could introduce sanctions against this regime, something that more than 60 MEPs from different party groups have already recently called for.
“Azerbaijan’s assault on Nagorno-Karabakh must have consequences. Should the regime in Baku get away with this with impunity, it will be inspired to continue its aggression against Armenians. This would be a dangerous signal to leaders of other authoritarian states.
The lesson of the tragedy now unfolding in Nagorno-Karabakh is that verbal condemnations and appeals do not stop the aggression of authoritarian states. Only sharp measures can do that,” Svante Lundgren concluded.