Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորութամբ Կառավարությունում տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել են Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված մեր հայրենակիցներին ցուցաբերվող հումանիտար օգնության ծրագրերն ու հետագա քայլերը:
Քննարկումներն ամփոփելով՝ վարչապետը նշել է. «Հարգելի գործընկերներ, մենք քննարկեցինք Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված մեր քույրերին և եղբայրներին հումանիտար աջակցություն ցուցաբերելու ընթացքը, կատարված աշխատանքը և հետագա անելիքները: Ես նախ ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել «Հումանիտար կենտրոն»-ին, որը գործել է փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանի համակարգմամբ, Կառավարության բոլոր անդամներին, գերատեսչություններին,  հասարակական կազմակերպություններին, տեղական ինքնակառավարման մարմիններին, մարզպետարաններին, կամավորներին՝ Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված մեր հայրենակիցների դիմավորումը և հրատապ տեղավորումը պատշաճ մակարդակով կազմակերպելու համար:
Իհարկե հասկանալի է, որ այդ ճգնաժամային պայմաններում ամեն ինչ չէ, որ եղել է անթերի, բնականաբար, եղած կլինեն նաև որոշակի թերություններ, բայց ընդհանուր առմամբ, կարծում եմ և՛ հանրային արձագանքը, և՛ մեր դիտարկումները, և՛ այն փաստը, որ ըստ էության, ծայրահեղ ճգնաժամային իրավիճակ մենք չունենք որևէ տեղ, դրա ամենակարևոր աջակցությունն էր, ճգնաժամային իրավիճակ՝ հումանիտար առումով, բայց այն, ինչն ինքնին արդեն ճգնաժամ է, դրանից դուրս մենք ավելի սրված իրավիճակ չունենք»:
Անդրադառնալով միջնաժամկետ անելիքներին՝ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ դրանցից ամենաառաջնային որոշումը վերաբերում է բռնի տեղահանված մեր քույրերին և եղբայրներին առաջին անհրաժեշտ կարիքների համար դրամական  աջակցություն ցուցաբերելուն: «Տեղյակ եք, որ կայացվել է որոշում և հայտարարվել, որ Լեռնային  Ղարաբաղից յուրաքանչյուր բռնի տեղահանված, խոսքը վերաբերվում է և՛ երեխաներին, և մեծահասակներին, ամեն անձի հաշվով կտրվի 100 000 միանվագ դրամական աջակցություն: Մենք խնդիր ունենք այդ աջակցությունը հնարավորինս արագ հասցնել մեր քույրերին և եղբայրներին: Այս հարցում նաև նրանց աջակցության կարիքն ունենք, և ուզում եմ խնդրել, որ բռնի տեղահանված մեր քույրերն ու եղբայրներն այս պահից սկսած, նրանք, ովքեր չունեն բանկային, քարտային հաշիվներ, մոտենան իրենց ամենամոտ, ամենահարմար բանկ և այնտեղ բացեն քարտային հաշիվ՝ հետագայում նաև բանկային քարտ ստանալու համար»,- ասել է վարչապետը՝ ավելացնելով, որ, իհարկե, բանկային քարտ ստանալը կարող է որոշակի ժամանակ տևել, բայց հաշիվները կբացվեն արագ, և Կառավարությունը 100 հազարական դրամները միանվագ կփոխանցի այդ հաշիվներին, և մարդիկ արդեն իրենց անձնագրերով հասանելիություն կունենան դրանց:
Իսկ նրանք, ովքեր բանկային քարտեր ունեն՝ Կառավարությունը միանգամից առաջիկա շաբաթվա ընթացքում այդ գումարները կփոխանցի հաշիվներին և քարտերին: «Իհարկե գիտենք, որ մեծ թիվ են կազմում այն մարդիկ, ովքեր փաստաթղթեր չունեն: Նման դեպքերում անհրաժեշտ է, որպեսզի համապատասխան տեղեկանք վերցնեն Միասնական սոցիալական ծառայությունից, և այդ տեղեկանքի միջոցով արդեն հնարավոր կլինի բանկային, քարտային հաշիվ ունենալ, կամ այլ եղանակով գումարները հասանելի կլինեն բռնի տեղահանված մեր քույրերին, եղբայրներին և երեխաներին: Երեխաների պարագայում, իհարկե, նրանց տվյալները կամրակցվեն նրանց մայրիկների անուններին և մայրիկները երեխաների գումարները իրենց հաշիվներին նույնպես կստանան:
Հաջորդ որոշումը, որ մենք կայացրել ենք, վերաբերում է կեցության, բնակարանային ծախսերին աջակցությանը: Մենք որոշում ենք կայացրել, որ բռնի տեղահանված յուրաքանչյուր անձի կտրվի 40 000 դրամ՝ որպես բնակության ծախսերի հատուցում, գումարած 10 000 դրամ՝ կոմունալ ծախսերի գծով աջակցություն: Շատ կարևոր է, որ նաև այս ծրագրից օգտվելու համար բռնի տեղահանված մեր քույրերն ու եղբայրները հնարավորինս արագ մոտենան բանկ և հաշիվները բացեն, որպեսզի մենք արդեն համապատասխան արագությամբ կարողանանք այդ գումարները փոխանցել:
Բայց նաև մինչև գումարների փոխանցումը, ըստ էության, կարող ենք արձանագրել, որ օրինակ, 5 հոգանոց ընտանիքի պարագայում՝ հոկտեմբերին նրանք կունենան պետության, Կառավարության կողմից 750 000 դրամի աջակցություն: Նաև կարծում եմ, որ այս գումարի, բյուջեի հաշվառումով նրանք կարող են նաև որոշակի գործողություններ ծավալել: Մասնավորապես, ովքեր գտնվում են ժամանակավոր կացարաններում, շատ լավ կլինի, որպեսզի արդեն սկսեն վարձով բնակարանների կամ բնակելի տարածքների վարձակալության փնտրտուքը: Իհարկե, նաև հանձնարարված է, որ տեղական ինքնակառավարման մարմինները, մարզպետարաններն աջակցեն նրանց այդ հարցում: Շատ կարևոր է, որ մեր բազմաթիվ կամավորները կարողանան այնպես անել, որպեսզի պոտենցիալ վարձակալները և վարձով բնակելի տարածքներ տրամադրողներն իրար հանդիպեն և պայմանավորվածություններ ձեռք բերեն»,- ասել է վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է նաև Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված մեր քույրերի և եղբայրների աշխատանքի ապահովման խնդրի լուծումը: «Մենք նաև միջոցներ ենք ձեռնարկում, որ օրինակ, հանրակրթության ոլորտի մասնագետները ներգրավվեն, աշխատանքի ընդունվեն հանրակրթության ոլորտում, դպրոցներում, առողջապահության ոլորտի աշխատողներն աշխատանքի ընդունվեն առողջապահության ոլորտում: Նաև շատ կարևոր է, որ նախարարությունները թափուր աշխատատեղերի վերաբերյալ տեղեկատվությունն ակտիվ տարածեն:
Իհարկե, աշխատանքի ընդունվելու որոշակի ընթացակարգեր կան, մրցույթներ և այլն, այդ ընթացակարգերը չեն զրոյացվի, բայց մյուս կողմից էլ մենք հնարավորինս կպարզեցնենք, որպեսզի գործող մանկավարժները հեշտացված ընթացակարգերով հնարավորություն ունենան աշխատանքի ընդունվել, նաև առողջապահության ոլորտի մասնագետներին է վերաբերվում, այլ ոլորտներին նույնպես: Դրա հետ կապված տրված են համապատասխան հանձնարարականներ»,- ասել է վարչապետը:
Այսօրվա խորհրդակցությանն անդրադարձ է կատարվել նաև պետական կապիտալ ներդրումների իրականացմամբ զբաղվող կապալառու ընկերություններում առկա թափուր աշխատատեղերում ԼՂ մեր հայրենակիցներին ներգրավվելու հարցը:
«Կապ կհաստատենք և կհավաքագրենք թափուր աշխատատեղերի վերաբերյալ նրանց պահանջարկը, նաև հումանիտար կենտրոնի եթերների ընթացքում հնարավորինս մատչելի այդ տեղեկատվությունը կտարածենք: Սա կարևոր պահ է, որովհետև եթե օրինակ, լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված որևէ քաղաքացի տեսնում է, որ ենթադրենք Շիրակի մարզի որևէ բնակավայրում ուսուցչի թափուր աշխատանք կա, և ինքը կարող է այդ տեղում աշխատանքի ընդունվել, այս տեղեկատվությունը հնարավորինս շուտ պետք է նրան հասցնել, որովհետև նա արդեն պիտի պլանավորի, որ այդ բնակավայրում բնակելի տարածք կամ բնակարան վարձակալի և այլն, և այդպես շարունակ: Ամեն ինչ պետք է անենք, որ այդ 750 հազար, կամ 10 հոգանոց ընտանիքի պարագայում 1.5 մլն դրամը, օգնենք նաև, որ մարդն էֆեկտիվ ծախսի, որովհետև խնդիրը միայն գումար ունենալը չէ, խնդիր է նաև այդ գումարն այնպես ծախսել, որ էֆեկտիվ լինի: Մասնավորապես, եթե մարդը պիտի տեղավորվի Շիրակի մարզի իքս գյուղում և այս պահին գտնվում է, օրինակ, Կոտայքի մարզի որևէ բնակավայրում, այս գումարները ծախսելիս էլ պետք է պլանավորի: Դրա համար, կարծում եմ, հումանիտար կենտրոնը, նրա հանրային կոմունիկացիան այս հարցերում շատ ակտիվ պետք է աշխատի, որպեսզի մարդկանց կարողանանք այս հարցում հնարավորինս աջակցել: Էլ չեմ ասում, որ այդտեղ այլ հարցեր են առաջ գալիս՝ երեխայի դպրոցի խնդիրն է, այդ պարագայում ավելի խելամիտ կլինի երեխային միանգամից ընդունել այն բնակավայրի դպրոցը, որտեղ առաջիկա առնվազն 6 ամիսը պետք է բնակվեն, որպեսզի երեխաները կրկնակի սթրեսի չենթարկվեն։ Իհարկե ուսանողների խնդիրը նույն կերպ պետք է լուծվի, որպեսզի նրանք ինտեգրվեն մեր բուհական համակարգին, այսինքն նրանց կրթության գործընթացը չընդհատվի։ Նաև պետք է միջոցներ ձեռնարկենք, որպեսզի կրթության գործընթացում հնարավորինս աջակցություն ցուցաբերենք,  խթանենք բարձր առաջադիմությունը»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը։
Հաջորդ կարևոր և սուր խնդիրը, վարչապետի խոսքով, վերաբերում է Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված մեծ թվով թոշակառուներին։
«Լավ լուրն այն է, որ նրանք մեծ մասամբ ունեն բանկային քարտեր և մենք նրանց աջակցություն ցուցաբերելիս հասանելիության հարցում մեծ դժվարություններ չենք ունենա։ Ֆինանսական առումով մեր մոտեցումն այն է, որ նրանք իրենց կենսաթոշակները շարունակեն ստանալ Հայաստանի Հանրապետությունում։ Այստեղ, սակայն, մենք զուտ իրավական խնդիր ունենք, կախված նրանց բռնի տեղահանվածի և փախստական լինելու կարգավիճակի հետ։ Մեր մոտեցումն այն է, որ գումարները կփոխանցենք և այդ գումարների հարցը հնարավորինս շուտ կլուծենք։ Եթե մինչ այդ իրավական հարցերում արդեն վերջնական լուծումներ ունենանք, շատ լավ, եթե չենք ունենա վերջնական լուծումներ, մարդու սոցիալական նվազագույն կարիքները կապահովենք, իրավական խնդիրները հընթացս կլուծենք, առանց այդ ընթացքում մեր հայրենակիցներին զրկելու որևէ աջակցության հասանելիությունից։ Ամփոփելով ասեմ, որ այսօր ամենակարևոր խնդիրը հետևյալն է. Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված մեր հայրենակիցներն իրենց հարմար մոտակա բանկերում պետք է բացեն հաշվեհամարներ։ Կենտրոնական բանկն արդեն քննարկել է բանկերի հետ, որ այդ հաշվեհամարները բացվեն անվճար և հնարավորինս արագ։ Իհարկե նաև պետք է հետևենք իրադրությանը, եթե որևէ տեղ կտեսնենք, որ հերթեր են գոյանում, նաև մեր կամավորներին պետք է ուղղորդենք, որպեսզի նրանք հերթերը կառավարեն և մարդկանց օգնեն, որ ավելի լավ միջավայրում այդ գործողություններն իրականացնելու հնարավորություն ունենան և բանկերի բնականոն աշխատանքը որևէ կերպ չխաթարվի»,- եզրափակել է Նիկոլ Փաշինյանը։

A consultation was held Monday in the Armenian government chaired by Prime Minister Nikol Pashinyan, during which the humanitarian aid programs and further steps for the Armenians who were forcibly displaced from Nagorno Karabakh were discussed, the PM’s office informed.
Summarizing the discussions, the Prime Minister noted. "Dear colleagues, we discussed the process of providing humanitarian support to our sisters and brothers who were forcibly displaced from Nagorno Karabakh, the work done and what to do next. First of all, I would like to thank the Humanitarian Center, which worked under the coordination of Deputy Prime Minister Tigran Khachatryan, all the Cabinet members, departments, non-governmental organizations, local self-government bodies, regional administrations, volunteers, for organizing the reception and urgent accommodation of our compatriots who were forcibly displaced from Nagorno Karabakh at the appropriate level.
“Of course, it is understandable that not everything was perfect in those crisis conditions, naturally, there will be some drawbacks, but in general, I think both the public reaction, our observations, and the fact that, in fact, we don't have an extreme crisis situation anywhere, it was the most important support, a crisis situation in humanitarian terms, apart from what is already a crisis in itself, we don't have a more aggravated situation than that."
Referring to the medium-term tasks, Nikol Pashinyan noted that the most important decision among them is to provide monetary support for the basic needs of our forcibly displaced brothers and sisters.
"You know that a decision was made and it was announced that each forcibly displaced person from Nagorno-Karabakh, this refers to both children and adults, will be given a one-time monetary support of 100,000 AMD per person. We have a task to bring that support to our brothers and sisters as quickly as possible. We also need their support in this matter, and I want to ask that our forcibly displaced brothers and sisters, those who do not have bank or card accounts, should approach the nearest, most convenient bank and open a card account there in order to receive a bank card later", said the Prime Minister, adding that, of course, getting a bank card may take some time, but the accounts will be opened quickly, and the Government will transfer 100 thousand AMD to those accounts at once, and people will already have access to them using their passports.
“And for those who have bank cards, the Government will transfer the money to the accounts and cards in the coming week. "Of course we know that there are a large number of people who do not have documents. In such cases, it is necessary to obtain a relevant reference from the Unified Social Service, and through this reference it will be possible to have a bank account, card account, or in some other way the money will be available to our forcibly displaced sisters, brothers and children. In the case of children, of course, their data will be attached to their mothers' names and the mothers will receive the children's money in their accounts as well.
“The next decision we made is about accommodation, housing support. We have decided that each forcibly displaced person will be given 40,000 AMD as compensation for housing expenses, plus 10,000 AMD for utility expenses. It is very important that our forcibly displaced brothers and sisters approach the bank and open accounts as soon as possible to be able to make use of this program, so that we can transfer the money as soon as possible.
“But even before the transfer of money, we can actually record that, for example, in the case of a family of 5, in October they will receive 750,000 AMD of support from the state, the government. Also, I think that with this money they can also carry out certain actions. In particular, those who are in temporary accommodation should start looking for rental apartments or residential premises. Of course, the local self-government bodies, regional administrations are also instructed to support them in this matter. It is very important that our many volunteers can make it so that potential tenants and providers of residential premises for rent meet each other and reach agreements," said the Prime Minister.
Nikol Pashinyan also highlighted the solution to the problem of ensuring the employment of our brothers and sisters forcibly displaced from Nagorno Karabakh.
"We are also taking measures so that, for example, specialists in the field of general education are involved, employed in the field of general education, in schools, workers in the health sector are employed in the field of health care. It is also very important that ministries actively disseminate information about vacancies.
“Of course, there are certain hiring procedures, tenders, etc., these procedures will not be nullified, but on the other hand, we will simplify as much as possible so that existing educators have the opportunity to get hired with simplified procedures, it also applies to healthcare professionals, and other fields as well. Appropriate instructions have been given in this regard," said the Prime Minister.
At today's meeting, the issue of involving our compatriots in the vacant positions in the contractor companies engaged in the implementation of state capital investments was also touched upon.
"We will establish contact and collect information about their demand for vacancies, and we will also distribute this information during the broadcasts of the humanitarian center. This is an important moment, because if, for example, a citizen forcibly displaced from Nagorno Karabakh sees, let's say, there is a vacancy for a teacher in a settlement of Shirak region, and he can be employed in that place, this information should be delivered to him as soon as possible, because he has already to plan to rent a residential area or apartment in that settlement, etc.
“We have to do everything to help people to spend those 750 thousand, or 1.5 million AMD in the case of a family of 10, effectively, because the problem is not only having money, it is also a problem to spend that money effectively. In particular, if a person is to be settled in X village of Shirak Province and is currently located, for example, in a settlement of Kotayk Province, he should also plan when spending this money. That's why, I think, the humanitarian center, its public communication should work very actively in these matters, so that we can support people in this matter as much as possible.
“Not to mention that other issues arise there, the issue of the child's school, in that case it would be more reasonable to immediately take the child to the school of the settlement where they should live for at least the next 6 months, so that the children are not subjected to double stress. Of course, the problem of students should be solved in the same way, so that they are integrated into our university system, that is, their education process is not interrupted. Also, we must take measures to provide as much support as possible in the education process, to promote high progress," said Nikol Pashinyan.
The next important problem, according to the Prime Minister, concerns the large number of pensioners forcibly displaced from Nagorno Karabakh.
"The good news is that most of them have bank cards and we will not have much difficulty in accessing them while supporting them. Financially, our approach is that they continue to receive their pensions in the Republic of Armenia. Here, however, we have a purely legal issue, linked with their forcibly displaced and refugee status. Our approach is that we will transfer the money and solve the issue of this money as soon as possible. If by then we have final solutions to legal issues, it is very good, if we do not have final solutions, we will ensure the minimum social needs of people, we will solve legal problems at the same time, without depriving our compatriots of access to any support.
“Summing up, let me say that the most important issue today is the following. Our compatriots forcibly displaced from Nagorno-Karabakh should open bank accounts in the nearest banks. The Central Bank has already discussed with the banks that these accounts should be opened free of charge and as soon as possible. Of course, we also have to monitor the situation, if we see queues forming anywhere, we should also direct our volunteers to manage the queues and help people to have the opportunity to carry out these activities in a better environment and the normal work of the banks should not be disrupted in any way,” concluded Nikol Pashinyan.