Երևանում առանձնապես չեն ցանկանում տեսնել Լեռնային Ղարաբաղի նախկին ղեկավարներին։ Այս մասին Валдай միջազգային քննարկման ակումբի լիագումար նիստի ժամանակ հայտարարել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը՝ պատասխանելով հարցին, թե չի՞ կարող արդյոք Ռուսաստանն օգնել, որպեսզի Ադրբեջանը գթառատություն ցուցաբերի Լեռնային Ղարաբաղի նախկին ղեկավարների նկատմամբ, այդ թվում՝ Ռուսաստանի Դաշնությունում շատ հայտնի, նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանին։
«Դե, նա հրաժարվեց մեր քաղաքացիությունից»,- նշել է Պուտինը։ Նրա խոսքերով՝ «մենք դա միշտ արել ենք, հիմա էլ անում ենք»։ «Ես հեռախոսով խոսել եմ նախագահ Ալիևի հետ, դե, մենք նախկինում էլ խոսում էինք այն մասին, որ ինչ էլ լինի այնտեղ, և նա ինձ վստահեցնում էր, որ ինչ էլ լինի, ինքը կապահովի Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչության անվտանգությունն ու իրավունքները։ Բայց հիմա այնտեղ հայ չի մնացել, բոլորը գնացել են։ Այնտեղ պարզապես հայեր չկան։ Դե, միգուցե 1000-1500: Վե՛րջ։ Դե, վերջ, այնտեղ ուղղակի ոչ ոք չկա... Դե, ինչ վերաբերում է նախկին ղեկավարներին, չգիտեմ, չեմ ուզում մանրամասնել, բայց ես այնպես եմ հասկանում, որ Երևանում նրանց առանձնապես չեն ուզում տեսնել։ Բայց ես ելնում եմ նրանից, որ Ադրբեջանի ղեկավարությունը ելնելու է հումանիտար բնույթի նկատառումներից՝ հաշվի առնելով այն, որ Ադրբեջանի բոլոր տարածքային հարցերը լուծված են»,- նշել է նա։

In Yerevan, they do not really want to see the former leaders of Nagorno-Karabakh. Russian President Vladimir Putin stated at a meeting of the Valdai Discussion Club, answering the question whether Russia could ask Azerbaijan show mercy to the former leaders of Nagorno-Karabakh, including former Minister of State Ruben Vardanyan, well known in Russia.
“Well, he renounced our citizenship,” Putin noted. In his words, “we’ve always done it, and we’re doing it now.”
“I talked on the phone with President Aliyev, and before we talked about what would happen there, and he assured me that no matter what happened, he would ensure the security and rights of the Armenian population of Nagorno-Karabakh. But now there are no Armenians left there, everyone has left. There are simply no Armenians there. Well, maybe 1000-1500. All! Well, that is it, there’s just no one there...
Well, as for the former leaders, I don’t know, I don’t want to go into details, but as I understand it, they don’t really want to see them in Yerevan. But I proceed from the fact that the leadership of Azerbaijan will proceed from considerations of a humanitarian nature, taking into account the fact that all territorial issues of Azerbaijan have been resolved,” he noted.