ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը համաձայն չէ այն բանի հետ, որ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը միտումնավոր հանձնեց Ղարաբաղը։ Այս մասին նա հայտարարել է Валдай միջազգային քննարկման ակումբի ժամանակ՝ Россия сегодня մեդիա խմբի եւ RT հեռուստաալիքի խմբագիր Մարգարիտա Սիմոնյանի համապատասխան հայտարարությանն ի պատասխան։
«Ես չեմ կարող ձեզ հետ համաձայնել այն հարցում, որ վարչապետ Փաշինյանին ինչ-որ մեկը բերել է իշխանության՝ Ղարաբաղը հանձնելու համար։ Այնուամենայնիվ, դա հայ ժողովրդի ընտրությունն էր։ Այո, դուք կարող եք տարբեր վերաբերմունք ունենալ ընտրական գործընթացների նկատմամբ, բայց սա փաստ է, ուստի, ես այստեղ ձեզ հետ համաձայն չեմ։
Երկրորդ, որ նա ձգտում էր հանձնել Ղարաբաղը, ես նույնպես համաձայն չեմ։ Ես նրա հետ սերտ շփվել եմ այս հակամարտության ժամանակ՝ 2020 թվականին, և, իհարկե, նախկինում։ Հիշենք, որ երբ նա եկավ իշխանության, նա ասում էր, որ Ղարաբաղը Հայաստանի մաս է։ Նախկինում ոչ ոք սա չէր ասել: Ճիշտ է, հետո նրա դիրքորոշումն արմատապես փոխվեց...
Ինչո՞ւ, այս հարցն արդեն ինձ համար չէ... Բայց 2020 թվականի հակամարտության ժամանակ ես շփվել եմ նրա հետ, և, իմ կարծիքով, նա անկեղծորեն ձգտում էր պահել իրավիճակը, պահպանել այն։ Հիմա ես չեմ խոսում որոշումների ճիշտ կամ սխալ լինելու մասին։ Սա իմ դատելու տեղը չէ: Բայց ես անարդար եմ համարում ասել, որ նա միտումնավոր հանձնեց Ղարաբաղը»,- նշեց նա։

Russian President Vladimir Putin does not agree with the statement that Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan purposefully handed over Karabakh to Azerbaijan. He stated this in response to a corresponding statement by Margarita Simonyan, editor of the Rossiya Segodnya media group and RT television channel, during the Valdai Discussion Club.
“I cannot agree with you that Prime Minister Pashinyan was brought to power by someone in order to hand over Karabakh. Still, it was the choice of the Armenian people. Yes, you can have different attitudes towards the electoral processes, but this is a fact, so I disagree with you here.
The second thing is that he sought to surrender Karabakh, I do not agree on this either. I communicated closely with him during this conflict in 2020, and before, of course. Let's remember that when he came to power, he said that Karabakh is part of Armenia. No one had ever said this before. True, then his position changed radically... Why? This is no longer a question for me...
And during the conflict of 2020, I communicated with him, and in my opinion, he sincerely sought to maintain the situation and preserve it. Now I’m not talking about whether the decisions were right or wrong. It's none of my business to make judgements on this. But I consider it unfair to say that he purposefully handed over Karabakh,” he noted.