Գրանադայում ԵՄ առաջնորդների հանդիպման օրակարգի ամենաքննարկված հարցերից մեկը Հայաստանի  իրավիճակն է այն բանից հետո, երբ Ադրբեջանը վերահսկողություն է հաստատել Լեռնային Ղարաբաղի վրա, գրում է EURACTIV-ը։
«Միջազգային մամուլը կենտրոնացել է Ադրբեջանի առաջնորդ Իլհամ Ալիևի վրա, որն արհամարհել է Ֆրանսիայի, Գերմանիայի և Հայաստանի ղեկավարների հետ Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի կողմից կազմակերպված գագաթնաժողովի շրջանակներում անցկացված հնգակողմ բանակցությունները:
Նման արհամարհանքը շփոթեցնում է տերերին: Բայց Ալիևը ԵՄ-ի սիրելի բռնապետն է։ Այն բանից հետո, երբ Ռուսաստանը հարձակվեց Ուկրաինայի վրա, ադրբեջանական գազը արժեքավոր դարձավ, քանի որ ռուսական մատակարարումները կրճատվեցին:
Ալիևը Ղարաբաղն ընկալում էր որպես հասուն միրգ, քանի որ կարող էր դա անել։ Նա նաև կարող է հայտարարել, որ էթնիկ զտում չկա. 120 հազար բնակիչ գնացել է Հայաստանում ապաստան գտնելու ոչ թե այն պատճառով, որ Ալիևի բանակը վտարել է նրանց, այլ այն պատճառով, որ վախենում էին, որ դա տեղի կունենա։ ՄԱԿ-ի տվյալներով, Ղարաբաղում քաղաքացիական ենթակառուցվածքներին, ինչպիսիք են հիվանդանոցները, դպրոցներն ու բնակելի շենքերը, ինչպես նաև մշակութային և կրոնական օբյեկտները, վնաս չի հասցվել:
Այնպես որ, ամեն բան կարգին է, ԵՄ-ի սիրելի բռնապետը կատարյալ պատերազմ մղեց՝ առանց զոհերի, ավերածությունների,  պատերազմական հանցագործությունների: Ավելին, միջազգային իրավունքի համաձայն, Լեռնային Ղարաբաղը Ադրբեջանի տարածքն է, ուստի կարելի է պնդել, որ վաղ թե ուշ դա պետք է տեղի ունենար։
Թերևս, Ալիևին դա հաջողվեց, քանի որ Եվրոպան մոռացել է, թե ինչպիսին էր իրադրությունը 1938 թվականին Մյունխենում։
Բռնապետին (այս դեպքում՝ Հիտլերին) հանգստացնելը 1938 թվականին Ֆրանսիայի, Մեծ Բրիտանիայի, ֆաշիստական ​​Իտալիայի և նացիստական ​​Գերմանիայի միջև կնքված համաձայնագրի հիմքն էր։ Ըստ էության, այն նախատեսում էր Գերմանիայի կողմից Չեխոսլովակիայի մի մասի միացումը, որը կոչվում է Սուդետ, որտեղ ապրում էր ավելի քան երեք միլիոն մարդ, հիմնականում էթնիկ գերմանացիներ: Հիտլերին  հանգստացնելու համար նրան  «այն ինչ ուզում է» տալը, իհարկե, ամոթալի և սխալ քայլ էր:
Ալիևին կասկածում են նոր պատերազմի նախապատրաստման մեջ, որի նպատակն է ցամաքային միջանցք ստեղծել Նախիջևանի՝ ադրբեջանական անկլավի, և մայրցամաքային Ադրբեջանի միջև՝ Հայաստանի տարածքը զավթելու միջոցով։
Եվ նա ունի Թուրքիայի աջակցությունը, որը վեհության մոլուցքով երազում է ավելի լայն թուրքական միջանցքի մասին՝ Անատոլիայից մինչև Չինաստանի ույղուրները։ Միակ հողատարածքը, որը բացակայում է այս գլուխկոտրուկը լուծելու համար, Հայաստանի տարածքն է։
Ալիևը գիտեր, որ իր վրա ճնշում է գործադրվելու Գրանադայում, երբ հնգակողմ բանակցություններում ինքը լինելու է չորսի դեմ, ուստի մերժել է հրավերը։ Որպես պատրվակ՝ նա օգտագործել է ֆրանսիացի պաշտոնյաների «հայամետ հայտարարությունները» և Երևանին զինտեխնիկա մատակարարելու Ֆրանսիայի ենթադրյալ որոշումը։
Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարար Քեթրին Կոլոնան առաջին արևմտյան պաշտոնյան էր, որն այցելեց Երևան Ղարաբաղի անկումից հետո։ Բայց նա չի հայտարարել Հայաստանին ֆրանսիական զենք մատակարարելու որոշման մասին։ «Ֆրանսիան համաձայնել է Հայաստանի հետ կնքել ապագա պայմանագրեր, որոնք թույլ կտան ռազմական տեխնիկա մատակարարել Հայաստանին, որպեսզի նա կարողանա ապահովել իր պաշտպանությունը»։
Ապագա պայմանագրերի կնքման «համաձայնությունը» չի նշանակում, որ ռազմական մատակարարումները շուտով կսկսվեն։ Իսկ Ֆրանսիան ուղարկելու շատ բան չունի, քանի որ Ուկրաինա ուղարկվող մատակարարումները սպառել են պաշարները։
Իրական ենթատեքստը հետևյալն է. Ֆրանսիայում ապրում է կես միլիոն էթնիկ հայ, և Կոլոնան պետք է այցելեր Երևան և ասեր մի բան, որը գեղեցիկ և տեղին կհնչեր: Ալիևը դա գիտի, բայց պատրվակը շատ լավն էր հրաժարվելու համար։
ԵՄ-ն մեծ սխալ թույլ տվեց՝ չհրավիրելով Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին Գրանադայում կայանալիք հնգակողմ միջնորդական բանակցություններին։ Թուրքիայի նախագահը տարածաշրջանում խոշոր խաղացող է և Ադրբեջանի ուժեղ կողմնակիցը, և նա չպետք է բացակայի նման բանակցություններից։
Եթե ​​ակնկալվում էր, որ Գրանադայի հանդիպումը կարևոր իրադարձություն կդառնա, ապա դա, իսկապես, այդպիսին կդառնա ձախողված եվրոպական քաղաքականության տեսանկյունից։
Հանդիպումը հավանաբար կխրախուսի Ալիևին և Էրդողանին առաջ գնալ և խլել այն, ինչ ուզում են Հայաստանից: Հայերը կարող են փորձել կռվել, սակայն, հավանաբար, ավելի լավ է հանձնվեն։ Կարծես, ոչ ոք իսկապես պատրաստ չէ օգնել նրանց»։

Одним из наиболее обсуждаемых вопрос повестки дня на встрече лидеров ЕС в Гранаде является ситуация с Арменией после того, как Азербайджан взял под свой контроль Нагорный Карабах, пишет EURACTIV.
«Международная пресса сосредоточила внимание на лидере Азербайджана Ильхаме Алиеве, который пренебрег пятисторонними переговорами, запланированными на полях саммита с лидерами Франции, Германии и Армении, организованным президентом Евросовета Шарлем Мишелем.
Такое пренебрежение смущает хозяев. Но Алиев – любимый диктатор ЕС. После того, как Россия напала на Украину, азербайджанский газ стал ценным, поскольку российские поставки сократились.
Алиев воспринял Карабах как спелый плод, потому что мог это сделать. Он также может заявить, что этнических чисток нет: 120 тысяч жителей уехали искать убежища в Армению не потому, что армия Алиева изгнала их, а потому, что они боялись, что это произойдет. По данным ООН, гражданской инфраструктуре, такой как больницы, школы и жилые дома, а также культурным и религиозным объектам в Карабахе не причинен ущерб.
Так что все в порядке, любимый диктатор ЕС провел идеальную войну – без жертв, без разрушений, без военных преступлений. Более того, по международному праву Нагорный Карабах является территорией Азербайджана, поэтому можно утверждать, что рано или поздно это должно было произойти.
Похоже, Алиеву это удалось, потому что Европа забыла, как обстояли дела в Мюнхене в 1938 году.
Умиротворение диктатора (в данном случае Гитлера) было основой соглашения 1938 года между Францией, Великобританией, фашистской Италией и нацистской Германией. По сути, он предусматривал аннексию Германией части Чехословакии, называемой Судетской областью, где проживало более трех миллионов человек, преимущественно этнических немцев. Дать Гитлеру «то, что он хочет», чтобы его успокоить, было, конечно, позорным и неправильным шагом.
Алиева подозревают в подготовке новой войны, целью которой является создание сухопутного коридора между азербайджанским анклавом Нахиджеваном и материковым Азербайджаном – путем захвата территории Армении.
И у него есть поддержка Турции, которая мечтает о мании величия о более широком тюркском коридоре, от Анатолии до уйгуров в Китае. Единственный участок земли, которого не хватает для решения этой головоломки, — это территория Армении.
Алиев знал, что в Гранаде он окажется под давлением, когда на пятисторонних переговорах он будет один против четырех, поэтому отклонил приглашение. В качестве предлога он использовал «проармянские заявления» французских чиновников и предположительное решение Франции поставить Еревану военную технику.
Министр иностранных дел Франции Катрин Колонна была первым западным официальным лицом, посетившим Ереван после падения Карабаха. Но о решении поставлять в Армению французское вооружение она не объявила. Она сказала: «Франция дала согласие на заключение будущих контрактов с Арменией, которые позволят поставлять в Армению военную технику, чтобы она могла обеспечить свою оборону».
«Соглашение» о заключении будущих контрактов не означает, что военные поставки начнутся в ближайшее время. Да и Франции отправлять особо нечего, поскольку поставки, отправленные в Украину, исчерпали запасы.
Реальный контекст: во Франции проживает полмиллиона этнических армян, и Колонне нужно было посетить Ереван и сказать что-то, что звучало бы красиво и уместно. Алиев это знает, но предлог был слишком хорош, чтобы от него отказаться.
ЕС совершил большую ошибку, не пригласив президента Турции Реджепа Эрдогана на пятисторонние посреднические переговоры в Гранаде. Президент Турции является крупным игроком в регионе и сильным сторонником Азербайджана, и он не должен отсутствовать на таких переговорах.
Если ожидалось, что встреча в Гранаде станет важной вехой, то она действительно станет таковой с точки зрения провальной европейской политики.
Встреча, вероятно, побудит Алиева и Эрдогана пойти дальше и захватить у Армении то, что они хотят. Армяне могут попытаться сражаться, но, возможно, им лучше сдаться. Кажется, никто действительно не готов им помочь».