Դիվանագիտությունն ու մաթեմատիկան միշտ չէ, որ համընկնում են, ուստի հիմա չէի խոսի տոկոսների, բաժինների և նման բաների մասին, ասել է ՌԴ փոխարտգործնախարար Միխայիլ Գալուզինը` պատասխանելով մինչև 2023 թվականի վերջ Երևանի և Բաքվի միջև խաղաղության համաձայնագրի ստորագրման հավանականության մասին հարցին։
«Խաղաղության պայմանագրի նախապատրաստումն ու ստորագրումը հայ-ադրբեջանական հակամարտության կարգավորման «ճանապարհային քարտեզի» կարևոր մասերից մեկն է, որը մշակել են Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարները։ Մենք միշտ եղել և պատրաստ ենք օգնել Ադրբեջանին և Հայաստանին այս փաստաթուղթը մշակելու փոխադարձ ընդունելի հիմունքներով, որպեսզի այն իսկապես լինի Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կայուն, հավասարակշռված, երկարաժամկետ խաղաղ կարգավորում երաշխավորող փաստաթուղթ։
Մենք ելնում ենք խաղաղության պայմանագրում Ղարաբաղի հայ բնակչության հուսալի իրավունքների և անվտանգության ապահովման թեման հստակ սահմանելու անհրաժեշտությունից և կողմերին ներկայացրել ենք որոշակի պատկերացումներ այս առնչությամբ։ Հուսով ենք, որ դրանք պահանջված կլինեն, ինչպես պահանջված կլինի մեր տեսակետը, որ մեզ անհրաժեշտ են մեխանիզմներ՝ աջակցելու ստորագրված խաղաղության պայմանագրի հետագա իրականացմանը։ Այնպիսի մեխանիզմ, որը վնաս չի հասցնի Հայաստանի և Ադրբեջանի ինքնիշխանությանը և անկախությանը»,- ասել է Գալուզինը RBC-ին տված հարցազրույցում։

Diplomacy and mathematics do not always coincide, so I would not now talk about percentages, divisions, and such things. Russian Deputy Foreign Minister Mikhail Galuzin said this while answering the question about the chances of signing a peace agreement between Armenia and Azerbaijan by the end of the year.
"The preparation and signing of the peace treaty is one of the important parts of the roadmap—which was developed by the leaders of Russia, Azerbaijan, and Armenia—for the settlement of the Armenian-Azerbaijani conflict. We [Russia] have always been and are ready to help Azerbaijan and Armenia to develop this document on a mutually acceptable basis, so that it is truly a document guaranteeing a stable, balanced, long-term peaceful settlement between Armenia and Azerbaijan," Galuzin said.
"We proceed from the need to clearly define in the peace treaty the topic of ensuring the reliable rights and security of the Armenian population of Karabakh, and we have presented certain ideas to the parties in this regard. We hope that they will be requested, as will be our view that we need mechanisms to assist the future implementation of the signed peace treaty. A mechanism that will not harm the sovereignty and independence of Armenia and Azerbaijan," the Russian deputy FM told RBC.