Եվրոպական խորհրդարանի` Հարավային Կովկասի հետ հարաբերությունների պատվիրակության ղեկավար, պատգամավոր Մարինա Կալյուրանդը «Արմենպրեսին» տված հարցազրույցում կարծիք է հայտնել, որ Հայաստանն այժմ առավել քան երբևէ ունի Եվրոպական Միության աջակցության կարիքը։
Նրա խոսքով՝ Հայաստանն ունի ԵՄ-ի թե ֆինանսական, թե քաղաքական աջակցության կարիքը՝ հումանիտար աղետը հաղթահարելու համար։ Ինչ վերաբերում է հարցին, թե որքանով է պատրաստ Եվրամիությունն անվտանգության երաշխիքներ տալ Հայաստանին, Կալյուրանդը նշում է, որ դա հարցադրում է, որ պետք է ուղղվի Հայաստանի ղեկավարությանը, շատ որոշումներ հենց Հայաստանը պետք է կայացնի։
ԵԽ պատգամավորը նաև նշել է, որ Եվրոպական խորհրդարանն իր քայլն արել է, կոչ է արել պատժամիջոցներ կիրառել Ադրբեջանի նկատմամբ, վերանայել ԵՄ-Ադրբեջան հարաբերությունները։ Նա հավելել է, որ հերթը Եվրոպական հանձնաժողովինն է, որից ակնկալում է ավելի կոնկրետ քայլեր։
Մարինա Կալյուրանդն այս մասին ասել է Բրյուսելում «Արմենպրես»-ի թղթակցին տված հարցազրույցում, որը ներկայացնում ենք ստորև:
Տիկին Կալյուրանդ, Հարավային Կովկասում խաղաղության հասնելու արևմտյան ջանքերը որքանո՞վ են արդար և կառուցողական՝ հաշվի առնելով այն իրավիճակը, որում արցախահայությունը բոլորովին անտեսված ու լքված մնաց Արևմուտքի կողմից։
Ես չեմ կարող խոսել ամբողջ Արեւմուտքի անունից, կարող եմ խոսել Եվրախորհրդարանի, իմ պատվիրակության անունից և, հիմնվելով այն ամենի վրա, ինչ տեսնում եմ, ԵՄ-ի անունից: Այո, ես նախկինում բազմիցս լսել եմ, որ ԵՄ-ն բավականաչափ ուշադրություն չի դարձրել Լեռնային Ղարաբաղին և հայերի վերաբերյալ իրավիճակին՝ նաեւ 2020 թվականի պատերազմից հետո: Բայց կցանկանայի ասել, որ ԵՄ-ն մեծ դեր է խաղացել միջնորդության հարցում: Բրյուսելում վարչապետ Փաշինյանի և նախագահ Ալիևի հանդիպումները միջնորդական ջանքերով են տեղի ունեցել։ Բրյուսելում անվտանգության բարձրաստիճան պաշտոնյաների մասնակցությամբ միջնորդական աշխատանքներ տեղի ունեցան՝ նպատակը հոկտեմբերի սկզբին վարչապետ Փաշինյանի և նախագահ Ալիևի հնարավոր հանդիպման համար հող նախապատրաստելն էր։
Մենք Հայաստանում դիտորդական առաքելություն ունենք, որն, այո, այնտեղ է անցյալ տարվա դեկտեմբերից, եւ ադրբեջանական կողմը չի ճանաչում, բայց առաքելությունը կա։ Այն փորձում է կատարել իր հիմնական խնդիրը, փորձում է անել գլխավորը՝ ապահովել խաղաղությունն ու անվտանգությունը, լինել խաղաղության ու անվտանգության երաշխիք։ Բայց, իհարկե, հեշտ չի կարող լինել, եթե երկու կողմերն էլ քաղաքական կամք չունեն։ Միջնորդությունները կարող են անվերջ շարունակվել, եթե չկա քաղաքական կամք՝ կնքելու երկարատև խաղաղության համաձայնագիր՝ խաղաղության և անվտանգության երաշխավորման դրույթներով, ինչպես նաև Լեռնային Ղարաբաղում բնակվող հայերի իրավունքների վրա կենտրոնանալով։ Առանց այդ երաշխիքների ես պարզապես չեմ պատկերացնում, որ Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչությունը կարող է վստահ լինել, որ իրենց կհարգեն, և իրենց իրավունքները պաշտպանված կլինեն։
Վերջերս ձեր տված հարցազրույցներից մեկում դուք ասացիք, որ Հայաստանում իշխանությունները փորձում են մերձենալ Արևմուտքի հետ, ուստի Եվրամիությունը պետք է օգնի Հայաստանի իշխանություններին։ Կարո՞ղ է Եվրամիությունը կամ ընդհանրապես Արևմուտքը Հայաստանին անվտանգության իրական երաշխիքներ տալ՝ հաշվի առնելով, որ ՆԱՏՕ-ն տարածաշրջանում ներկայացնում է Թուրքիան, իսկ նրա կեցվածքն ու հարաբերությունները Ադրբեջանի հետ հայտնի են բոլորին։
Դժվար հարց է։ Ինչ վերաբերում է օգնությանը, այո, ես կարծում եմ, որ Հայաստանն այսօր ավելի շատ ԵՄ աջակցության կարիքն ունի, քան երբևէ, այդ թվում՝ քաղաքական, այդ թվում՝ ֆինանսական՝ հումանիտար աղետը հաղթահարելու համար։ Եվ ես իսկապես ուրախ եմ, որ ԵՄ-ն արդեն աջակցում է՝ առաջին որոշումը կայացված է, միջոցներ են հատկացվում փախստականների հետ կապված իրավիճակին օգնելու համար։ Ինչ վերաբերում է անվտանգության երաշխիքներին, ապա դա ավելի շատ հարցադրում է հենց Հայաստանի համար: Հայաստանն այսօր ՀԱՊԿ անդամ է։ Թեև ձեր վարչապետը շատ քննադատաբար է վերաբերվել այն դերին, որ Ռուսաստանը խաղացել է, կամ ավելի շուտ կասեի, որ չի խաղացել տարածաշրջանում անվտանգության ապահովման գործում՝ չմիջամտելով Ադրբեջանի վերջին հարձակումների ժամանակ։ Ռուսաստանը չկարողացավ կասեցնել Լաչինի միջանցքի շրջափակումը։ Ինձ համար դա շատ հստակ ցույց է տալիս, որ Ռուսաստանի աջակցությունը Հայաստանին ձախողվել է։
Եվ հիմա հարցը Հայաստանի իշխանություններին ու պաշտոնյաներին է՝ ինչպե՞ս եք տեսնում ձեր ապագան: Ես շատ ուշադիր լսում եմ, թե ինչ է ասում ձեր վարչապետը ԵՄ-ի հետ հարաբերությունների սերտացման մասին։ Ես շատ ուշադիր հետևում էի ձեր զինվորականների վարժանքներին ամերիկացիների, Կանզասի ազգային գվարդիայի հետ: Կարծում եմ՝ սրանք այն քայլերն են, որոնք ցույց են տալիս, որ Հայաստանը ցանկանում է անվտանգության ոլորտում ավելի սերտ համագործակցություն ունենալ նաև արևմտյան տերությունների հետ։ Բայց, ինչպես ասացի, շատ որոշումներ Հայաստանը պետք է կայացնի։
Եկեք անկեղծ լինենք, անշուշտ ռուս խաղաղապահների արածը բավարար չէ։ Եվ հարցը դա չէ․․․
Թույլ տվեք ընդհատեմ ձեզ: Հարցն այն չէ, թե ռուսների խաղաղապահությունը բավարա՞ր է։ Ռուսական խաղաղապահությունն ամբողջությամբ ձախողվել է, և քանի դեռ Հայաստանը շարունակում է համագործակցությունը ռուսական անվտանգության ուժերի հետ՝ ռուսական բանակի, ռուսական ԱԱԾ-ի, ռուս սահմանապահների հետ, ես պարզապես չեմ տեսնում, թե ինչպես Հայաստանը կարող է անվտանգության ոլորտում ավելի սերտ համագործակցություն ունենալ ԵՄ-ի հետ։
Լավ, բայց ի՞նչ է արել կամ ի՞նչ է անում Եվրամիությունը բացի խիստ և շատ մտահոգված լինելուց։ Համամարդկային արժեքների ու իրավունքների ոտնահարում, սանձարձակ բռնատիրություն, որը չի հարգում ոչ մի միջազգային կառույցի որևէ որոշում, և Եվրամիությունը լռում է։ Ուրիշ ի՞նչ պետք է անի Ադրբեջանը, որպեսզի պատժամիջոցներ կիրառվեն։ Եվրամիությունը միշտ մտահոգված է, շատ անհանգստացած, բայց երբեք հստակ քայլեր և պատժամիջոցներ չեն ձեռնարկվում։
Թույլ թվեք չհամաձայնել, որ ԵՄ-ն ձախողել է։ Ես կասեի միջազգային հանրությունն է ձախողել, քանի որ բանակցությունները եղել են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում, որտեղ ԵՄ-ն հիմնական դերակատարներից ընդամենը մեկն է։ Այնպես որ, ավելի ճիշտ է ասել, որ այդ ֆորմատը ձախողվեց։ Ինչ վերաբերում է վերջին իրադարձություններին և միջազգային իրավունքի խախտումներին, այո, ես համաձայն եմ, և ես նույնպես կցանկանայի ավելի կոշտ հայտարարություններ տեսնել արտաքին հարաբերությունների գերագույն ներկայացուցիչ Բորելի կողմից։ Բայց ես կարող եմ կրկին խոսել իմ, իմ պատվիրակության և Եվրախորհրդարանի անունից։ Ուշադրություն դարձրեք մեր վերջին հայտարարություններին։ Մենք շատ պարզ ասացինք, որ պետք է դիտարկել պատժամիջոցների կիրառումը նրանց դեմ, ովքեր կանգնած են հարձակման որոշումների հետևում, մենք նաև շատ հստակ ասել ենք, որ ԵՄ-Ադրբեջան հարաբերությունների ապագան պետք է պայմանավորվի ոչ միայն Լեռնային Ղարաբաղում հայերի կարգավիճակով, այլ պետք է դիտարկվի ավելի լայն պատկերի շրջանակներում։ Վերջին ամիսներին մենք լիագումար նիստում մի քանի քննարկումներ ենք ունեցել Ադրբեջանում մարդու իրավունքների իրավիճակի վերաբերյալ։ Այսպիսով, ես կասեի, որ Եվրախորհրդարանը շատ ավելին է արել, քան ԵՄ այլ կառույցները, բայց ես համաձայն եմ, որ այսօր հերթը Հանձնաժողովինն է, Հանձնաժողովի նախագահինը, որը մեկ տարի առաջ Բաքվում էր՝ ստորագրելով փոխըմբռնման հուշագիրը եւ ասելով, որ Ադրբեջանը վստահելի գործընկեր է։ Այսօր Ադրբեջանն իրեն վստահելի գործընկերոջ պես չի պահում։ Այնպես որ, այո, ես նույնպես սպասում եմ, ակնկալում եմ, որ Հանձնաժողովը և Գերագույն ներկայացուցչությունը ավելի կոնկրետ քայլեր կձեռնարկեն։
Որո՞նք կլինեն Եվրոպայի քայլերը Հայաստանի ինքնիքշխան տարածքի նկատմամբ Ադրբեջանի ոտնձգությունների պարագայում։ Կրկին խիստ մտահոգությո՞ւն, որը երբեմն ցինիզմի է վերածվում, երբեք չկան պատժամիջոցներ․․․ այս դեպքում, եթե խոսքը վերաբերի Հայաստանի ինքնիշխան տարածքին, արդյո՞ք հստակ քայլեր կձեռնարկի Եվրամիությունը։
Ինչպես ասացի, Եվրախորհրդարանը կոչ է արել կոնկրետ քայլեր ձեռնարկել, և մենք շատ հստակ դիրքորոշում ենք դրսեւորել ԵՄ-Ադրբեջան հարաբերությունների ապագայի, ինչպես նաև պատժամիջոցների վերաբերյալ։ Բայց, ինչպես գիտեք, պատժամիջոցները Եվրախորհրդարանի կողմից չեն սահմանվում։ Ես տեսնում եմ Եվրախորհրդարանի դերը որպես արդար միջնորդ և որպես միջոց, որը հիշեցնում է Եվրոպական Խորհրդին և Հանձնաժողովին իրենց պարտականությունների մասին: Ուզում եմ հիշեցնել, որ Եվրախորհրդարանն առաջինն էր, որ 2022 թվականի մարտին, Ուկրաինայի դեմ ագրեսիայի սկսվելուց հետո, ասաց, որ ռուսական էներգակիրների ներկրումը պետք է 100 տոկոսով արգելվի։ Հանձնաժողովից և Խորհրդից որոշ ժամանակ պահանջվեց, բայց նրանք դա արեցին, այնպես որ ես կարող եմ միայն ևս մեկ անգամ հաստատել այն դիրքորոշումը, որը դուք լավ գիտեք՝ իմ դիրքորոշումը, ԵԽ Հարավային Կովկասի պատվիրակության դիրքորոշումը, Եվրախորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի դիրքորոշումը։ Եվ մենք կշարունակենք կրկնել մեր դիրքորոշումը և պահանջել Եվրոպական Հանձնաժողովից և Խորհրդից համապատասխան քայլեր ձեռնարկել։

Армения сейчас как никогда нуждается в поддержке Евросоюза. Об этом глава делегации Европарламента по связям с Южным Кавказом Марина Кальюранд заявила в интервью «Арменпресс».
Госпожа Кальюранд, насколько справедливы и конструктивны усилия Запада по достижению мира на Южном Кавказе, учитывая ситуацию, в которой арцахские армяне полностью были проигнорированы и брошены Западом?
Я не могу говорить от имени всего Запада, я могу говорить от имени Европарламента, моей делегации и, исходя из того, что я вижу, от имени ЕС. Да, я уже много раз слышала, что ЕС не уделял достаточного внимания ситуации вокруг Нагорного Карабаха и армян, в том числе и после войны 2020 года. Но я хотела бы сказать, что ЕС сыграл большую роль в посредничестве. Встречи премьер-министра Пашиняна и президента Алиева в Брюсселе прошли при посреднических усилиях ЕС. В Брюсселе проходила посредническая работа с участием должностных лиц безопасности, целью которой была подготовка почвы для возможной встречи премьер-министра Пашиняна и президента Алиева в начале октября.
У нас есть наблюдательная миссия в Армении, которая находится там с декабря прошлого года, хотя азербайджанская сторона ее не признает, но миссия существует. Она пытается выполнить свою главную задачу, пытается сделать главное: обеспечить мир и безопасность, быть гарантом мира и безопасности. Но, конечно, это не может быть легким делом, если у обеих сторон нет политической воли. Посредничество может продолжаться бесконечно, если не будет политической воли к заключению прочного мирного соглашения с положениями, гарантирующими мир и безопасность, а также с акцентом на правах армян, проживающих в Нагорном Карабахе. Без этих гарантий я просто не могу себе представить, чтобы армянское население Нагорного Карабаха могло быть уверено, что его будут уважать и его права будут защищены.
В одном из своих недавних интервью Вы сказали, что власти Армении пытаются сблизиться с Западом, поэтому Евросоюз должен помочь властям Армении. Может ли Евросоюз или Запад в целом дать Армении реальные гарантии безопасности, учитывая, что НАТО в регионе представляет Турция, а ее позиция и отношения с Азербайджаном всем известны.
Это сложный вопрос. Что касается помощи, то да, я думаю, что Армения сегодня как никогда нуждается в поддержке ЕС, в том числе политической, в том числе финансовой, для преодоления гуманитарной катастрофы. И я очень рада, что ЕС уже поддерживает, первое решение принято, выделяются средства на помощь ситуации с беженцами. Что касается гарантий безопасности, то это скорее вопрос самой Армении. Сегодня Армения является членом ОДКБ. Хотя ваш премьер-министр довольно критически относится к той роли, которую сыграла Россия, или, я скорее бы сказала, которую она не сыграла в обеспечении безопасности в регионе, не вмешавшись во время недавних атак Азербайджана. Россия не смогла прекратить блокаду Лачинского коридора. Для меня это определенно, это показывает, что поддержка России Армении провалилась. И теперь вопрос к властям и чиновникам Армении: каким вы видите свое будущее? Я очень внимательно слушаю, что говорит ваш премьер-министр о более тесных отношениях с ЕС. Я очень внимательно слежу за обучением ваших военных в американской Национальной гвардии Канзаса. Я думаю, что эти шаги показывают, что Армения хочет иметь более тесное сотрудничество в сфере безопасности и с западными державами. Но, как я уже сказала, Армении предстоит принять много решений.
Давайте будем честны, конечно, того, что сделали российские миротворцы, недостаточно. Но вопрос не в этом…
Позвольте мне прервать вас. Вопрос не в том, достаточна ли миротворческая деятельность России. Российская миротворческая деятельность полностью провалилась, и пока Армения продолжает сотрудничать с российскими силами безопасности – российской армией, Службой национальной безопасности России, российскими пограничниками, я просто не понимаю, как Армения может иметь более тесное сотрудничество в области безопасности с ЕС.
Хорошо, но что сделал или что делает Европейский Союз, кроме того, что заявляет, что он очень и очень обеспокоен? Нарушение общечеловеческих ценностей и прав, жестокая тирания, не уважающая ни одно решение ни одной международной организации, а Евросоюз молчит. Что еще должен сделать Азербайджан, чтобы были применены санкции? Евросоюз всегда обеспокоен, очень обеспокоен, но четких шагов и санкций никогда не предпринимается.
Трудно не согласиться с тем, что ЕС потерпел неудачу. Я бы сказала, что международное сообщество потерпело неудачу, потому что переговоры проходили в рамках Минской группы ОБСЕ, где ЕС является лишь одним из основных игроков. Так что правильнее сказать, что этот формат провалился. Что касается недавних событий и нарушений международного права, да, я согласна, и мне также хотелось бы увидеть более решительные заявления Верховного представителя по иностранным делам Борреля. Но я могу говорить от своего имени, от имени своей делегации и Европейского парламента. Обратите внимание на наши последние объявления. Мы очень ясно дали понять, что мы должны рассмотреть вопрос о применении санкций против тех, кто стоит за решениями о нападении, мы также очень ясно дали понять, что будущее отношений ЕС-Азербайджан должно определяться не только статусом армян в Нагорном Карабахе. Карабах, но его следует рассматривать шире в рамках этого вопроса. В последние месяцы у нас было несколько обсуждений на пленарном заседании относительно ситуации с правами человека в Азербайджане. Я бы сказала, что Европарламент сделал гораздо больше, чем другие структуры ЕС, но я согласна, что сегодня очередь за комиссией, за председателем комиссии, которая год назад была в Баку, подписывая меморандум о взаимопонимании, заявила, что Азербайджан является надежным партнером. Сегодня Азербайджан не ведет себя как надежный партнер. Так что да, я тоже жду, что комиссия и верховный представитель предпримут более конкретные шаги.
Каковы будут действия Европы в случае посягательств Азербайджана на автономную территорию Армении? Опять же острая озабоченность, иногда переходящая в цинизм, никаких санкций опять не будет. И если речь пойдет о суверенной территории Армении, предпримет ли Евросоюз конкретные шаги?
Как я уже сказала, Европейский парламент призвал к конкретным шагам, и мы выразили очень четкую позицию относительно будущего отношений ЕС-Азербайджан, а также санкций. Но, как известно, санкции устанавливает не Европарламент. Я рассматриваю роль Европейского парламента как справедливого посредника и как способ напомнить Европейскому Совету и Комиссии об их ответственности. Хочу напомнить, что Европарламент первым, еще в марте 2022 года, заявил, что после начала агрессии против Украины, импорт российских энергоносителей должен быть запрещен на 100%. Комиссии и Совету потребовалось некоторое время, но они это сделали, поэтому я могу лишь еще раз подтвердить позицию, которую вы очень хорошо знаете: мою позицию, позицию южнокавказской делегации Совета Европы, позицию Комитета по международным отношениям Европейского парламента. И мы продолжим подтверждать нашу позицию и требовать, чтобы Европейская Комиссия и Совет предприняли бы соответствующие шаги.