ԼՂ-ում ռուս խաղաղապահների մնալ-չմնալու հարցը միայն մեզնից չի կախված, որովհետեւ մենք գիտենք նաեւ, որ այդ թեմայով ՌԴ-ն որոշակի քննարկումների մեջ է Ադրբեջանի հետ: Այս մասին այսօր՝ հոկտեմբերի 10-ին, Հանրային հեռուստատեսությանը տված հարցազրույցում նշեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ անդրադառնալով հարցին, թե պե՞տք է ռուս խաղաղապահները մնան Արցախում, թե ոչ:
«Մեզ հետ էլ ունեն քննարկումներ: Այս հարցի հետ կապված ես չեմ կարող շատ ուղիղ եւ կոնկրետ պատասխան տալ»,-ասաց նա:
Ինչ վերաբերում է դիտարկմանը, թե եթե ռուս խաղաղապահներն Արցախից դուրս գան, հնարավո՞ր է, որ գան Հայաստան եւ մնան Հայաստանում, վարչպետն ասաց. «Ես դրա մեջ տրամաբանություն չեմ տեսնում, որովհետեւ նրանք ԼՂ-ում Ռուսաստանի խաղաղապահի զորախումբն են, եթե նրանք ԼՂ-ից դուրս են գալիս, պետք է գնան Ռուսաստան: Այլ հարց՝ նրանք Ադրբեջանո՞վ կգնան դեպի Ռուսաստան, թե՞ Հայաստանով: չեմ կարծում, թե դա սկզբունքային հարց է: Բայց Հայաստանում նրանց մնալու ոչ մի իրավական հիմնավորում չկա եւ չի կարող լինել»:
Հարցին, թե կա՞ ռուսական 102-րդ ռազմաբազայի Հայաստանում մնալ-չմնալու խնդիր, հաշվի առնելով, որ վաղը կարող է հարձակվեն Հայաստանի վրա եւ Ռուսաստանը էլի հայտարարի, որ սահմանները սահմանագծված չեն, Փաշինյանը պատասխանեց. «Ռուսական ռազմակայանի՝ Հայաստանում գտնվելու հիմքերը շատ պարզ են, այդ հիմքերը շարունակում են գոյություն ունենալ եւ մենք դրա հետ կապված ոչ մի հարց չենք բարձրացնում»:

Вопрос, останутся или не останутся российские миротворцы в Нагорном Карабахе, зависит не только от нас, поскольку мы также знаем, что Россия ведет определенные обсуждения с Азербайджаном вокруг данной темы. Об этом заявил в эфире ОТА 10 октября премьер-министр Армении Никол Пашинян, отвечая на вопрос, останутся ли российские миротворцы в Арцахе или нет.
«И с нами ведутся обсуждения. Я не могу дать очень прямой и конкретный ответ на этот вопрос», - заявил Пашинян.
На вопрос, а могут российские миротворцы, покинув территорию Нагорного Карабаха, переехать в Армению и остаться в РА, глава кабмина ответил: «Я не вижу в этом никакой логики. Это российские миротворческие войска в Нагорном Карабахе, если они уйдут оттуда, то должны вернуться в Россию.
Другой вопрос: они вернутся в Россию через Азербайджан или Армению? Я не думаю, что это принципиальный вопрос. Но правового обоснования их пребывания в Армении нет и быть не может».
На вопрос, существует ли проблема пребывания или не пребывания российской 102-й военной базы в Армении, учитывая, что завтра РА может подвергнуться нападению, и Россия вновь заявит, что границы не демаркированы, Пашинян ответил: «Основания присутствия российской военной базы в Армении очень понятные. Данные основания продолжают существовать, и мы не поднимаем никаких вопросов, связанных с этим».