2023 թվականի սեպտեմբերին Լեռնային Ղարաբաղից ավելի քան 100,000 հայերի ցավոտ արտագաղթ է տեղի ունեցել։ Տեղի բնակիչների այս զանգվածային արտագաղթը իրենց հայրենիքից հաջորդեց ինը ամիս շրջափակմանը, որն ավարտվեց սեպտեմբերի 19-ին արյունալի ռազմական հարձակմամբ, գրում է Times-ը։
«Այս տղամարդիկ, կանայք և երեխաները, վախենալով իրենց կյանքի համար, թողեցին ամբողջ աշխարհներ՝ իրենց դպրոցներն ու խանութները. դաշտեր, նախիրներ և խաղողի այգիներ, իրենց նախնիների գերեզմանոցները։ Նրանք թողել են նաև եկեղեցիներ՝ մեծ ու փոքր, հին ու ավելի ժամանակակից, մեծ ու համեստ, որոնց մեջ հավաքվել ու աղոթել են դարերով։ Նրանք նաև թողել են կամուրջներ, ամրություններ, վաղ ժամանակակից առանձնատներ և խորհրդային ժամանակաշրջանի հուշարձաններ, ինչպիսին է սիրելի «Մենք և մեր սարերը» հուշարձանը: Հիմա ի՞նչ է լինելու այս վայրերի հետ։
Մենք լավ գիտենք, թե ինչ կատարվեց Ջուղայում, Նախիջևանում. 16-րդ դարի հայկական տապանաքարերի տպավորիչ լանդշաֆտը Ադրբեջանի կողմից մի քանի տարում ջնջվեց աշխարհի երեսից։ Մենք գիտենք, թե ինչ է պատահել Ջեբրայիլի Աստվածածին եկեղեցուն և Մեծ Թաղեր գյուղի հայկական գերեզմանատանը. երկուսն էլ ամբողջությամբ ջնջվել են հողատար սարքավորումների միջոցով։
Մենք նաեւ գիտենք, թե ինչ եղավ Շուշիի Ղազանչեցոց տաճարի հետ, որն իր հերթին գնդակոծվեց, վնասեցին գրառումները, այն «վերականգնվեց» առանց հայկական գմբեթի և այժմ վերանվանվել է «քրիստոնեական» տաճար։ Այս գործողությունների լկտիությունը, ինչպես գրել է լրագրող Ջոշուա Կուչերան 2021 թվականի մայիսին, «ենթադրում է աճող վստահություն, որ [Բաքուն] կարող է վերակառուցել իր նոր վերականգնված տարածքները ցանկացած տեսքով, ինչպես կցանկանա»:
Արցախում հազարավոր տարիների հայկական կյանքի ոչնչացումը հնարավոր է դարձել այն մարդկանց եւ երկրների անգործության և թվացյալ անտարբերության շնորհիվ, որոնք կարող էին դա կանխել։
Միացյալ Նահանգները և Եվրամիությունը շռայլորեն խոսում են մարդու համընդհանուր իրավունքների մասին, սակայն ոչինչ չարեցին այն ինը ամիսների ընթացքում, երբ արցախցիներին զրկել էին սննդից, դեղորայքից, վառելիքից և այլ կենսական ապրանքներից։ Նրանք ոչինչ չարեցին Արդարադատության միջազգային դատարանի վճիռն իրականացնելու համար, որն Ադրբեջանից պահանջում էր դադարեցնել շրջափակումը դեռևս 2023 թվականի փետրվարին։ Այս անգործությունը խրախուսեց Ադրբեջանին հարձակվել, ինչպես կխրախուսի մյուսներին անել նույնը այլուր:
Կարևոր է հասկանալ, թե ինչպիսի մշակութային ավերածություններ են արվում. այս հուշարձաններն ու քարերը վկայում են հայության սերունդների մասին, որոնք պաշտել և հոգացել են դրանց մասին: Ոչնչացնել դրանք, նշանակում է ջնջել ոչ միայն մշակույթը, այլև ժողովուրդը։ Ինչպես նշել է արվեստի պատմաբան Բարի Ֆլոդը, 2016 թվականին, այսպես կոչված, «Իսլամական պետության» կողմից 2014 թվականից ի վեր մշակութային ժառանգության ոչնչացման մասին, «սոցիալական միավորող հյուսվածքների ֆիզիկական ոչնչացումը` արխիվներ, արտեֆակտներ և հուշարձաններ, որոնցում մարմնավորվել են բարդ միկրոպատմություններ, նշանակում է, որ հիմա այդ անցյալում կան բաներ, որոնք չեն կարող և երբեք հայտնի չեն լինի»: Նման կորստի ողբերգական օրինակ է Ջուղայի գերեզմանատունը։
Եթե պատմությունը ուղեցույց է, ապա էթնիկ զտումներին սովորաբար հաջորդում են բոլոր տեսակի մշակութային ոչնչացումները՝ վանդալիզմից մինչև լանդշաֆտի ամբողջական ոչնչացում: Վերջին մարտավարությունը կկիրառվի ոչ այնքան հայտնի եկեղեցիների հետ: Սա կլինի ավելի քիչ հայտնի հայկական հուշարձանները քանդելու չարագուշակ միջոց, որը կսնուցի այն գաղափարը, որ վաղ ժամանակակից ժամանակաշրջանում այնտեղ հայեր չեն եղել:
Կլինի նաև կեղծիք, որում հայկական հուշարձաններին տրվում է նորաստեղծ պատմություն և համատեքստ։ 13-րդ դարում կառուցված Դադիվանք և Գանձասար վանքերը միջնադարյան հայկական ճարտարապետության հոյակապ ու բնորոշ նմուշներ են և արդեն վերանվանվել են «հին կովկասյան ալբանական տաճարներ»։ Ակնկալվում է, որ այս և այլ վայրերը կդառնան «կովկասյան-ալբանական հնագույն մշակույթին» նվիրված գիտաժողովների և սեմինարների անցկացման վայրեր։ Ինչ վերաբերում է այդ շենքերի, խաչքարերի և տապանաքարերի վրա անթիվ հայերեն մակագրություններին. դրանք, ինչպես 2021 թվականի փետրվարին հայտարարել էր Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը, հայկական կեղծիքներ են և կստանան իրենց «նախնական տեսքը» (ենթադրաբար հափշտակելով, ավազով պայթեցնելով) կամ հայերեն արձանագրություններով քարերը հեռացնելով, ինչպես արվել է 1980-ական թթ.)։
Ի վերջո, տեղի կունենա Ադրբեջանի «մուլտիկուլտուրալիզմի» հաղթանակը. «Եկե՛ք Ղարաբաղ՝ հին քրիստոնյաների հայրենիք»,- կասեն մարդիկ։ «Խնդրում եմ անտեսել քարե պատի փորագրված տառերը, քանի որ սա հայերեն գրություն չէ։ Այստեղ երբեք հայեր չեն եղել»։ Բացառությամբ Բաքվի դատապարտելի թանգարանում պատկերված զինվորների և օկուպանտների, որտեղ ցուցադրված են զոհված հայ զինվորների մոմե արձանները, դա այնքան անմարդկային տեսարան է, որ միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունները, այդ թվում՝ ադրբեջանցի ակտիվիստները, պահանջում են փակել այն:
Ահա թե ինչպես է տեղի ունենում մշակութային ցեղասպանություն. Ավելի քան 100 տարի առաջ տեղի ունեցավ Օսմանյան կայսրության կողմից իրականացված Հայոց ցեղասպանությունը, որին հաջորդեցին լայնածավալ թալանը, վանդալիզմը և հայկական վայրերի ավերումը ներկայիս Թուրքիայի տարածքում: Երկրորդ մշակութային ցեղասպանության հեռանկարն այժմ օրակարգում է: Միայն թե հիմա հայերը կհետեւեն, թե ինչ է կատարվում առցանց՝ տրավմա ապրելով հուշարձան առ հուշարձան:
2020 թվականին հայ ակտիվիստները կոչ են արել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ին և մշակութային ժառանգության պահպանության այլ կազմակերպություններին միջազգային մոնիտորինգ իրականացնել Լեռնային Ղարաբաղի խոցելի վայրերի նկատմամբ։ Ոչինչ չի արվել: Հիմա ժամանակն է, որ աշխարհը պաշտպանի այն, ինչ մնացել է հայկական մշակույթից Լեռնային Ղարաբաղում: Եթե սա չանենք, ո՞ր մշակույթն է լինելու հաջորդը:

September 2023 saw the tumultuous and traumatic departure of over 100,000 Armenians from Nagorno-Karabakh. This mass exodus of an indigenous people from their homeland followed nine months of starvation-by-blockade, which culminated in a murderous military assault on September 19, the Time magazine writes. It continues as follows:
These men, women, and children, terrified for their lives, left behind entire worlds: their schools and shops; their fields, flocks, and vineyards; the cemeteries of their ancestors. They also left behind the churches, large and small, ancient and more modern, magnificent and modest, where they had for centuries gathered together and prayed. They also left behind bridges, fortifications, early modern mansions, and Soviet-era monuments, such as the beloved “We are Our Mountains” statues. What will happen now to those places? There is no question, actually.
We know well what happened in Julfa, in Nakhichevan: a spectacular landscape of 16th-century Armenian tombstones was erased from the face the earth by Azerbaijan over a period of years. We know what happened to the Church of the Mother of God in Jebrayil and the Armenian cemetery in the village of Mets Tagher (or Böyük Taglar)—both were completely scrubbed from the landscape using earthmoving equipment like bulldozers. And we know what happened to the Cathedral of Ghazanchetsots in Shushi, which was, in turn, shelled, vandalized with graffiti, “restored” without its Armenian cupola, and now rebranded as a “Christian” temple. The brazenness of these actions, as journalist Joshua Kucera wrote in May 2021, “suggests a growing confidence that [Baku] can remake their newly retaken territories in whatever image they want.”
The annihilation of millennia of Armenian life in Artsakh was enabled by the inaction and seeming indifference of those who might have prevented it. The United States and the European Union speak loftily of universal human rights, but did nothing for nine months while the people of Artsakh were denied food, medicine, fuel, and other vital supplies. They did nothing to enforce the order of the International Court of Justice demanding back in February 2023 that Azerbaijan end its blockade. That inaction clearly emboldened Azerbaijan to attack—just as it will encourage others to do the same elsewhere.
It’s important to understand the stakes of this kind of cultural erasure: These monuments and stones testify to the generations of Armenians who worshipped in and cared about them. To destroy them, is to erase not only a culture, but a people. As art historian Barry Flood observed in 2016 about the destruction of cultural heritage by the so-called Islamic state since 2014, “the physical destruction of communal connective tissues—the archives, artifacts, and monuments in which complex micro-histories were instantiated—means that there are now things about these pasts that cannot and never will be known.” The Julfa cemetery is a tragic example of such loss.
If history is any indication, ethnic cleansing tends to be followed by all kinds of cultural destruction, from vandalism to complete effacement from the landscape. The latter tactic will be used with smaller, lesser-known churches. It will be a sinister way to remove less famous Armenian monuments, which will serve the narrative that there were no Armenians there in the early modern period to begin with.
Falsification will also occur, in which Armenian monuments are provided with newly created histories and contexts. The 13th-century monasteries of Dadivank (in the Kalbajar district) and Gandzasar (in the Martakert province), both magnificent and characteristic examples of medieval Armenian architecture, have already been rebranded as “ancient Caucasian Albanian temples.” Expect these and other sites to become venues for conferences and workshops to highlight “ancient Caucasian Albanian culture.” As for the countless Armenian inscriptions on these buildings, khachkars [(cross-stones)], and tombstones: these, as President of Azerbaijan Ilham Aliyev announced in February 2021, are Armenian forgeries, and will be “restored” to their “original appearance” (presumably through gouging, sandblasting, or removing of Armenian inscribed stones, as was done in the 1980s).
Finally, there will be a celebration of the “multiculturalism” of Azerbaijan. “Come to Karabakh, home of ancient Christians,” people will say. “Please ignore the gouged-out letters on that stone wall, for it is not an Armenian inscription. There were never Armenians here!" Except for soldiers and invaders, like the ones depicted in a reprehensible museum in Baku, featuring waxen figures of dead Armenian soldiers—a sight so dehumanizing that an international human rights organizations, including Azerbaijani activists, cried out for its closure.
This is how cultural genocide plays out. A little more than 100 years ago was the Armenian Genocide waged by the Ottoman Empire, followed by largescale looting, vandalization, and destruction of Armenian sites across what is now modern-day Turkey. The prospect of a second cultural genocide is now on the table. Except now, Armenians will watch the spectacle unfold online, enduring the trauma site by site and monument by monument.
In 2020, Armenian activists called for international monitoring of vulnerable sites in Nagorno-Karabakh by UNESCO and other heritage organizations. Nothing happened. Now is the time for the world to protect what Armenian culture remains in Nagorno-Karabakh. If we don’t, what culture will be next to go?