Մենք պատրաստ ենք բոլոր գերիների, պահվող անձանց եւ կալանավորված անձանց՝ բոլորը բոլորի դիմաց ազատ արձակման սկզբունքին, պատրաստ ենք նաեւ սերտորեն համագործակցել անհետ կորածների ճակատագրի պարզաբանման հարցում: Այս մասին այսօր՝ հոկտեմբերի 17-ին, Ստարսբուրգում Եվրախորհրդարանի լիագումար նիստում իր ելույթի ժամանակ ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա նաեւ նշեց. «Հայաստանի 1016 քաղաքացի այս պահին համարվում է անհետ կորած: Պատրաստ ենք համագործակցել ականազերծման հարցում: Ուզում եմ հատուկ ընդգծել, որ դեռ 2021 թվականին Հայաստանը Լեռնային Ղարաբաղից ստացել եւ Ադրբեջանին է փոխանցել ականապատ դաշտերի՝ հայկական կողմի տրամադրության տակ առկա բոլոր քարտեզները: Մենք սա արել ենք առանց նախապայմանների, որպես բարի կամքի արտահայտություն, բայց ցավոք Ադրբեջանը դա ընկալեց ոչ թե որպես խաղաղությանն ուղղված քայլ, այլ Հայաստանի նկատմամբ ագրեսիվ հռետորաբանությունը սաստկացնելու առիթ:
Բայց ի հեճուկս այս ամենի, մենք պետք է անսասան շարժվենք դեպի խաղաղություն:
Դա անելու համար անհրաժեշտ է քաղաքական կամք եւ ես ու Հայաստանի կառավարությունը, խորհրդարանական մեծամասնությունն ունեն այդ քաղաքական կամքը: Մյուս կողմից միջազգային հանրությունը եւ Եվրամիությունը, մեր տարածաշրջանի երկրները մեզ պիտի աջակցեն, ամեն ինչ անեն այս հնարավորության օգտագործումը մեզ համար, Ադրբեջանի և Հայաստանի համար իրական դարձնելու նպատակով: Եվ հենց այս հարցում պիտի հայցեմ ձեր բոլորի շարունակական ուշադրությունն ու աջակցությունը՝ հատկապես այն սկզբունքների իրագործման հարցում, որոնց շուրջ, ինչպես արդեն ասացի, պայմանավորվածության ենք եկել  Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի եւ Ադրբեջանի նախագահի մասնակցությամբ։

We are also ready for releasing all prisoners, captives and detained persons, in the principle “all for all,” and we are also ready to cooperate closely in clarifying the fate of the missing persons. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan stated this during his address Tuesday at the plenary session of the European Parliament in Strasbourg, France.
“1,016 citizens of Armenia are currently considered missing. We are ready to cooperate in demining. I would like to specially emphasize that still in 2021, Armenia received from Nagorno-Karabakh and transferred to Azerbaijan all the maps of minefields at the disposal of the Armenian side. We did this without preconditions, as an expression of goodwill, but, unfortunately, Azerbaijan perceived it not as a step towards peace, but as an opportunity to intensify aggressive rhetoric towards Armenia.
“But in spite of all this, we must move steadily towards peace. To do this, political will is necessary and I and the Armenian government, the parliamentary majority have that political will. On the other hand, the international community and the European Union, the countries of our region should support us, do everything to make the taking of this opportunity a reality for us, for Azerbaijan and Armenia. And in this matter, I have to ask for your continued attention and support, especially in the implementation of the principles on which, as I have already said, we have reached an agreement with the participation of the President of the European Council, Charles Michel, and the President of Azerbaijan,” the Armenian PM said.