Ռուսական խաղաղապահ զորախումբը շարունակում է առաջադրանքներ իրականացնել Ղարաբաղի տարածքում։ Այս մասին ասվում է Լեռնային Ղարաբաղում ռուսական խաղաղապահ կոնտինգենտի տեղեկատվական տեղեկագրում։
«Բաքվի հետ շարունակական փոխգործակցությունը պահպանվում է՝ ուղղված արյունահեղության կանխմանը, խաղաղ բնակչության նկատմամբ անվտանգության ապահովմանը և մարդասիրական իրավունքի պահպանմանը։
Ռուսական խաղաղապահ զորախմբի պատասխանատվության գոտում հրադադարի ռեժիմի խախտումներ չեն արձանագրվել։
Ընդհանուր առմամբ, 2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ից Ասկերանի, Մարդակերտի, Մարտունու և Շուշայի շրջանների նախկին շփման գծի երկայնքով փակվել են ռուս խաղաղապահների 8 դիտակետ և 16 ժամանակավոր դիտակետ։
Երթևեկության անվտանգությունն ապահովելու նպատակով ճանապարհների երկայնքով ստեղծվել է 13 անցակետ, այդ թվում՝ ութը՝ ադրբեջանական կողմի հետ համատեղ։
Ռուս խաղաղապահների մասնակցությամբ շարունակվում են Լեռնային Ղարաբաղի բնակեցված շրջաններ էլեկտրաէներգիայի և գազի մատակարարման վերականգնման ուղղությամբ աշխատանքները»,- նշվում է ԼՂՀ-ի հայտարարության մեջ։

The Russian peacekeeping contingent continues to carry out tasks in the territory of Nagorno-Karabakh, the contingent stated in its latest information bulletin.
"Continued cooperation with Baku is maintained, aimed at preventing bloodshed, ensuring safety for the civilian population, and maintaining humanitarian law.
"No violations of the ceasefire regime were recorded in the zone of responsibility of the Russian peacekeeping contingent.
"In general, from September 19, 2023, 8 observation posts and 16 temporary observation posts of Russian peacekeepers have been closed along the former contact line of the Askeran, Mardakert, Martuni, and Shusha [(Shushi)] regions.
"In order to ensure traffic safety, 13 checkpoints—including eight, jointly with the Azerbaijani side—have been established along the roads.
"With the participation of Russian peacekeepers, the work on the restoration of electricity and [natural] gas supply to the inhabited regions of Nagorno-Karabakh continues," adds the aforesaid information bulletin.