Ադրբեջանա-հայկական հակամարտության ամենասկզբից Իսրայելն արդյունավետ դաշինք է կնքել Ադրբեջանի հետ՝ երկրին վաճառելով միլիարդավոր դոլարների սպառազինություն, նշվել է Միջազգային հարաբերությունների վերլուծության իտալական ինստիտուտի (IARI) հոդվածում։
«Ինստիտուտի խաղաղության եւ պատերազմի լուսաբանման վերաբերյալ տվյալների համաձայն՝ 2015-2019թթ. Իսրայելը եղել է Ադրբեջանի կողմից զենքի միջին տարեկան գնումների 60 տոկոսի աղբյուրը։ Սպառազինությունների մեջ հատուկ շեշտադրվել են դրոնները, հիմնականում՝ հետախուզական եւ տակտիկական։
Ադրբեջանը նաեւ որոշել է արտադրել դրանք տեղական մակարդակով, պաշտպանական արդյունաբերության նախարարության եւ Իսրայելի Aeronautics Defense Systems ընկերության  համատեղ ձեռնարկության միջոցով։
Ի հավելումն՝ Elta Systems իսրայելական ընկերությունն ունեցել է իր ավանդը՝ Բաքվին տրամադրելով Արցախի համալիր թվային քարտեզը, ինչն ադրբեջանական ուժերին զգալի գերազանցություն է հաղորդել գործողությունների ժամանակ։
2020թ. հակամարտության ժամանակ օդային փոխադրումները Թուրքիայի եւ Վրաստանի օդային տարածքով թույլ են տվել ադրբեջանական ուժերին կայուն մատակարարել զինամթերքներ եւ սարքավորումներ  մոտ հարյուր բեռնատար ինքնաթիռների օգնությամբ։
Անխուսափելի հարց. ի՞նչ կստանա Իսրայելն այս դաշինքից։
Նախ՝ դա հնարավորություն է ստեղծում՝ ստանալ ռազմական հետախուզության հակաիրանական ուղղվածության ենթակառուցվածքը, որը ռազմավարական առումով գտնվում է Ադրբեջանի տարածքում, Իրանի հետ սահմանին։
Ադրբեջանի իշխանությունները զգուշանում են, որ Իրանը կարող է օգտագործել կրոնական գործոնը Բաքվի վրա ազդեցության համար։ Իրանի խորհրդարանի որոշ անդամներ կասկած են հայտնել երկու երկրների միջեւ սահմանների հիմնավորվածության հարցում՝ հայտարարելով, որ Ադրբեջանի շատ քաղաքացիներ, մանավանդ Նախիջեւանում ապրողները, մտադիր են միավորվել իրանական հայրենիքին եւ ազատվել Կովկասում թուրքական եւ իսրայելական ազդեցությունից։
Իսլամական հանրապետությունը հակասությունների մեջ է Ադրբեջանի հետ տարբեր պատճառներով, ներառյալ «Զանգեզուրի միջանցքը», որը, ինչպես հավաստիացնում է Թեհրանը, ենթադրում է սահմանների փոփոխություն՝ խանգարելով Հայաստանի հասանելիությունն Իրանին։
Այսպիսով, Բաքվի եւ Թել Ավիվի համագործակցությունը ներառել է էլեկտրոնային լրտեսության ստեղծումը Ադրբեջանի հարավային սահմաններին՝ հետեւելու համար Իրանի գործողություններին։
Բաքուն նաեւ Մոսադին թույլ է տվել իր տարածքում ստեղծել առաջավոր օպերատիվ կայան Իրանի ներսում գործողությունների անցկացման համար՝ միաժամանակ Իսրայելին տրամադրելով իր օդանավակայանները, եթե Թել Ավիվը Իրանի միջուկային օբյեկտներին հարվածելու անհրաժեշտություն ունենա։
Սակայն Իսրայելի եւ Ադրբեջանի համագործակցությունը չի սահմանափակվում ռազմական ոլորտով, այլ տարածվում է նաեւ տնտեսական նախագծերի վրա։
Իսրայելական ընկերությունները մասնակցում են Արցախի «ազատագրված տարածքների» վերականգնման նախագծերին։
Վերջապես, հարկ է նշել, որ Իսրայելը խիստ կախված է Բաքվի նավթից. ՏՀԿ տվյալներով՝ 2021թ. նրա հում նավթի 65 տոկոսը ստացվել է Ադրբեջանից։
Իսրայելի եւ Ադրբեջանի հարաբերությունների բարդ դինամիկայի վերլուծությունը ղարաբաղյան հակամարտության համատեքստում բացում է ռազմավարական, ռազմական եւ տնտեսական շահերի բարդ ցանց, որը ձեւավորել է հարաբերություններն այդ տարածաշրջանային խաղացողների միջեւ։
Դաշինքը, չնայած այն հաճախ անտեսում են ավելի լայն բանակռիվներում՝ հակամարտության հետ կապված, վճռական հանդիսացավ երկու կողմերի համար՝ փոխադարձ օգուտներ ապահովելով ինչպես անվտանգության, այնպես էլ տնտեսական ոլորտներում։
Իսրայելի դերը՝ որպես սպառազինությունների խոշոր մատակարարի (հատկապես անօդաչուների), Ադրբեջանին զգալի առավելություններ տվեց ռազմական գործողություններում եւ օգնեց Բաքվին հաջող հարձակում իրականացնել ընդամենը 24 ժամում՝ ստիպելով Արցախին հանձնվել։
Այսպիսով, Իսրայելի եւ Ադրբեջանի համագործակցությունը դառնում է վճռական տարր ուժերի հավասարակշռության ձեւավորման եւ աշխարհաքաղաքական դինամիկայի համար Կովկասի տարածաշրջանում։
Այդ համագործակցությունը ընդգծում է տարածաշրջանների գլոբալ միահյուսումն ու տարածաշրջանային շահերի ընդլայնումը դրանց սահմաններից դուրս»։

С самого начала азербайджано-армянского конфликта Израиль установил эффективный союз с Азербайджаном, продав в страну вооружений на миллиарды долларов, говорится в статье итальянского Института по анализу международных отношений (IARI).
«По данным Института по освещению войны и мира, в период с 2015 по 2019 год Израиль был источником 60% среднегодовых закупок оружия Азербайджаном. Среди переданных вооружений особый упор делается на дроны, в основном разведывательные и тактические.
Азербайджан также решил производить их на местном уровне через совместное предприятие Министерства оборонной промышленности и израильской компании Aeronautics Defense Systems.
В дополнение к этому, израильская компания Elta Systems внесла свой вклад, предоставив Баку комплексную цифровую карту Нагорного Карабаха, что дало азербайджанским силам значительное преимущество во время операций.
Во время конфликта 2020 года воздушные перевозки через воздушное пространство Турции и Грузии позволили стабильно поставлять боеприпасы и оборудование азербайджанским силам с помощью почти сотни грузовых самолетов.
Неизбежный вопрос: что получит Израиль от этого союза?
Во-первых, это открывает возможность получить инфраструктуру военной разведки с антииранской направленностью, стратегически расположенную на территории Азербайджана, на границе с Ираном.
Власти Азербайджана опасаются, что Иран может использовать религиозный фактор для влияния на Баку.  Кроме того, некоторые члены иранского парламента выразили сомнение в обоснованности границ между двумя странами, заявив, что многие граждане Азербайджана, особенно проживающие в Нахиджеване, намерены воссоединиться с иранской родиной и избавиться от турецкого и израильского влияния на Кавказе.
Исламская Республика находится в противоречии с Азербайджаном по разным причинам, включая «Зангезурский коридор»,  который, как утверждает Тегеран, предполагает изменение  границ, препятствуя доступу Ирана в Армению.
Таким образом, сотрудничество между Баку и Тель-Авивом включало в себя строительство станций электронного шпионажа на южных границах Азербайджана, для отслеживания действий Ирана.
Кроме того, Баку разрешил Моссаду создать на своей территории передовую оперативную базу для проведения операций внутри Ирана, одновременно предоставив свои аэропорты Израилю на случай, если Тель-Авиву потребуется нанести удар по иранским ядерным объектам.
Однако сотрудничество между Израилем и Азербайджаном не ограничивается военным сектором, но распространяется и на экономические проекты.
Израильские компании участвуют в проектах восстановления «освобожденных территорий» Нагорного Карабаха.
Наконец, следует отметить, что Израиль сильно зависит от бакинской нефти: по данным ОЭС, в 2021 году 65% его сырой нефти поступало из Азербайджана.
Анализ сложной динамики отношений между Израилем и Азербайджаном в контексте нагорно-карабахского конфликта раскрывает сложную сеть стратегических, военных и экономических интересов, которые сформировали отношения между этими региональными игроками.
Альянс между двумя странами, хотя его часто упускают из виду в более широких дебатах по поводу конфликта, оказался решающим для обеих сторон, обеспечивая взаимные выгоды как на фронте безопасности, так и на экономическом фронте.
Роль Израиля как крупного поставщика вооружений с упором на беспилотники дала Азербайджану значительное преимущество в военных операциях и способности Баку провести успешное наступление всего за 24 часа, вынудив Нагорный Карабах сдаться.
Таким образом, сотрудничество между Израилем и Азербайджаном  становится решающим элементом в формировании баланса сил и геополитической динамики в регионе Кавказа.
Такое сотрудничество подчеркивает глобальное переплетение регионов и расширение региональных интересов за их пределы».