Հինգշաբթի Եվրամիությունն ուժեղացրել է մեծ տեխնոլոգիաների ոլորտում աշխատող ընկերությունների վերահսկողությունը՝ Meta և TikTok ընկերություններից պահանջելով Իսրայելի և ՀԱՄԱՍ-ի միջև պատերազմի ընթացքում անօրինական բովանդակությունը և ապատեղեկատվությունը ճնշելու՝ նրանց ջանքերի մասին մանրամասներ, հաղորդում է AP-ն:
Եվրահանձնաժողովը պաշտոնապես խնդրել է սոցիալական մեդիա ընկերություններին տրամադրել տեղեկատվություն այն մասին, թե ինչպես են նրանք համապատասխանում թվային նոր կանոններին, որոնք ուղղված են ինտերնետ հարթակների մաքրմանը:
ԵՀ-ն Meta-ին և TikTok-ին խնդրել է բացատրել, թե ինչ միջոցներ են ձեռնարկել՝ նվազեցնելու ահաբեկչական և բռնի բովանդակության, ատելության խոսքի և ապատեղեկատվության տարածման և ընդլայնման ռիսկը:
Կախված նրանց պատասխաններից՝ Բրյուսելը կարող է որոշել պաշտոնական վարույթ սկսել Meta-ի կամ TikTok-ի դեմ և տուգանքներ սահմանել՝ «սխալ, թերի կամ ապակողմնորոշող տեղեկատվության համար», ասել է Եվրահանձնաժողովը։
ԵՄ նոր կանոնների համաձայն, որոնք ուժի մեջ են մտել օգոստոսին, խոշորագույն տեխնոլոգիական ընկերությունները լրացուցիչ պարտավորություններ ունեն՝ կանխելու ապօրինի բովանդակության լայն շրջանակի տարածումն իրենց հարթակներում, հակառակ դեպքում՝ նրանց զգալի տուգանքներ են սպառնում:
Անցյալ շաբաթ Բրյուսելը, նոր օրենքի համաձայն, առաջին պաշտոնական հարցումն ուղարկեց սոցիալական մեդիա X հարթակին, որը նախկինում հայտնի էր որպես Twitter, որը պատկանում է Իլոն Մասկին:
Ավելի վաղ եվրահանձնակատար Թիերի Բրետոնը, ով պատասխանատու է դաշինքում թվային տեխնոլոգիաների համար, նախազգուշական նամակներ էր ուղարկել այս երեք հարթակներին, ինչպես նաև YouTube-ին՝ մատնանշելով Մերձավոր Արևելքում պատերազմից բխող ռիսկերը։

Европейский союз в четверг усилил контроль за деятельностью компаний, работающих в сфере больших технологий, потребовав от компаний Meta и TikTok подробных сведений об их усилиях по пресечению незаконного контента и дезинформации во время войны между Израилем и ХАМАС, сообщает АР.
Европейская комиссия  официально потребовала от компаний социальных сетей предоставить информацию о том, как они соблюдают новые широкомасштабные цифровые правила, направленные на очистку интернет-платформ.
ЕК  попросила Meta и TikTok объяснить, какие меры они приняли для снижения риска распространения и усиления террористического и насильственного контента, языка вражды и дезинформации.
В зависимости от их ответов Брюссель может принять решение об открытии официального разбирательства против Meta или TikTok и наложении штрафов за «неправильную, неполную или вводящую в заблуждение информацию», говорится в сообщении Еврокомиссии.
В соответствии с новыми правилами ЕС, вступившими в силу в августе, крупнейшие технологические компании получают дополнительные обязательства по предотвращению распространения на своих платформах широкого спектра противоправного контента, в противном случае им грозят крупные штрафы.
На прошлой неделе Брюссель направил первый официальный запрос в соответствии с новым законом в адрес социальной медиаплатформы X, ранее известной как Twitter, принадлежащей Илону Маску.
Ранее еврокомиссар Тьерри Бретон, отвечающий в блоке за цифровые технологии, направил письма с предупреждениями этим трем платформам, а также YouTube, указав на риски, которые представляет собой война на Ближнем Востоке.