Իրանցի փորձագետները հարմարեցրել են տեղական արտադրության «օդ-օդ» դասի հրթիռը «Քարար» ռեակտիվ անօդաչուին, ասել է Իրանի բանակի հակաօդային պաշտպանության ուժերի հրամանատար, բրիգադի գեներալ Ալիռեզա Սաբահիֆարդը, տեղեկացնում է Tasnim-ը։
Գեներալ Սաբահիֆարդը հայտարարել  է, որ իր զորքերին հաջողվել է   անօդաչու թռչող սարքը զինել ջերմային ուղղորդմամբ,  8 կիլոմետր հեռահարությամբ «օդ-օդ» հրթիռով:
Ըստ նրա, մեկուկես տարվա ուսումնասիրություններից  ու փորձարկումներից հետո հակաօդային պաշտպանության փորձագետները մի շարք տեխնիկական փոփոխությունների են ենթարկել  «Մաջիդ» «երկիր-օդ» հրթիռը և այն վերածել օդային տեղակայման հրթիռի։
Իրանցի գեներալը նշել է, որ հրթիռի մարտագլխիկը կարող է օդային տարբեր թիրախներ  խոցել։
«Քարարը» իրանական առաջին ռազմական անօդաչու թռչող սարքն է, որը սահմանել է ծառայական առաստաղի ռեկորդ՝ հասնելով 47 հազ․ ֆուտ բարձրության:
Նախկինում անօդաչու թռչող սարքը ռադիոտեղորոշիչ նախազգուշացումներ էր տալիս օտարերկրյա ինքնաթիռներին, որոնք մոտենում էին Իրանի ափամերձ ջրերին կամ նրա թռիչքային տեղեկատվական շրջանին։

Iranian experts have customized a domestically manufactured surface-to-air missile (SAM) for the Karrar jet drone, said the commander of the Iranian army's air defense forces, Brigadier General Alireza Sabahifard, Tasnim reports.
“After a year and a half of research and trial, the Air Defense experts made a series of technical modifications to “Majid” surface-to-air missile and turned it into an air-based missile, he said.
He said the Karrar drone has been armed with Majid missile, whose warhead can detonate various aerial targets.
Karrar is the first Iranian military drone that has set a service ceiling record by reaching an altitude of 47,000 feet.
The drone has in the past given radar and radio warnings to foreign aircraft that have been approaching Iran’s coastal waters or its flight information region (FIR),” Tasnim writes.