«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր Նուբար Աֆեյանը եւ «Աֆեյան» հիմնադրամի համանախագահ Աննա Աֆեյանը հայտարարել են, որ 2 միլիոն ԱՄՆ դոլար օժանդակություն կհատկացնեն ավելի քան 100.000 տեղահանված արցախցիներին, որոնք ստիպված են եղել լքել իրենց տները սեպտեմբերին Ադրբեջանի հարձակման հետեւանքով: Նվիրատվությունը կտրամադրի «Աֆեյան» հիմնադրամը, որը նախկինում եւս, միավորելով ջանքերն «Ավրորայի» հետ, աջակցել է արցախցիներին 2020 թվականի պատերազմից հետո: Այս վերջին ֆինանսական աջակցությունը կուղղվի մի քանի ոլորտների, այդ թվում՝ առաջնային կարիքների բավարարում, բժշկական եւ սոցիալ-հոգեբանական աջակցություն, ինչպես նաեւ երկարաժամկետ կրթական հնարավորությունների ստեղծում:
«Արցախի ժողովրդին ամիսներ շարունակ ահաբեկել են, հարձակվել նրանց վրա իրենց իսկ տներում, իսկ հետո բռնի տեղահանել գիշերվա կեսին»,- ասվում է «Աֆեյան» հիմնադրամի հայտարարության մեջ։ «Յուրաքանչյուր փախստական արժանի է արժանապատիվ վերաբնակեցման Հայաստանում։ Քանի որ մոտենում է ձմեռը, հիմա է գործելու ժամանակը։ Մենք շնորհակալություն ենք հայտնում նրանց, ովքեր արդեն քայլեր են ձեռնարկել, եւ դիմում ենք համաշխարհային հանրությանը՝ համախմբվելու եւ ցուցաբերելու անհրաժեշտ օժանդակություն մարդասիրական այս ճգնաժամը հաղթահարելու համար»:
2020 թ. սեպտեմբերին՝ Արցախի դեմ ծավալված պատերազմից հետո, «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունն իրականացրեց «Ավրորան՝ Արցախին» ծրագիրը՝ աջակցելով մարդասիրական լուրջ ճգնաժամի առաջ կանգնած տեղի բնակչությանը: Տեղահանված մարդկանց տրամադրվել է սնունդ, կացարան եւ հագուստ, ինչպես նաեւ առաջին անհրաժեշտության պարագաներ ու կենսական նշանակության դեղորայք: Ծրագրի ընթացքում՝ մինչեւ 2023 թ. հունիս, «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը հատկացրել է 2.2 միլիոն ԱՄՆ դոլար՝ աջակցելով տեղի եւ միջազգային 70 գործընկերների կողմից իրագործվող 93 նախագծի:

Noubar Afeyan, Co-Founder of the Aurora Humanitarian Initiative, and Anna Afeyan, Co-Chair of the Afeyan Foundation, announce a commitment of $2 million to serve over 100,000 displaced people from Artsakh (Nagorno-Karabakh) who were uprooted from their homes following the deadly attacks by Azerbaijan in September. The donation will be provided by the Afeyan Foundation, which previously teamed up with Aurora to help the people of Artsakh in the aftermath of the 2020 war. The latest financial support will focus on several areas including meeting basic needs, providing medical and psychosocial care, and establishing longer-term educational opportunities.
“The people of Artsakh were terrorized for months, attacked in their homes, and then forcibly expelled overnight,” said the Afeyan Foundation in a statement. “Each of the refugees deserves dignified resettlement in Armenia. With winter approaching, the time to act is now. We thank those who have already taken action and implore the global community to come together to provide the support needed to address this humanitarian crisis.”
In September 2020, after a large-scale armed attack was unleashed against Artsakh, the Aurora Humanitarian Initiative launched the Aurora for Artsakh program to help local people facing a grave humanitarian crisis in the aftermath of the war. The displaced persons were given food, shelter, and clothes, as well as kits with essentials and vital medication. Over the course of the program, Aurora allocated $2.2 million to support 93 humanitarian aid projects implemented by 70 local and international partners. The program concluded in June 2023.