Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի դատախազության դատախազը, վերանայելով նույն շրջանի ընդհանուր իրավասության դատարանի վարույթում գտնվող եկեղեցու եւ հասարակության նկատմամբ անհարգալից վերաբերմունք դրսեւորելու համար հարուցված քրեական գործի նյութերը, որոշել է մեղադրյալ Ա. Մակվեցյանին առաջադրված մեղադրանքի ծավալը փոփոխել եւ նոր մեղադրանք առաջադրել: Այս մասին NEWS.am-ին հայտնեցին Գլխավոր դատախազությոևնից:
Որոշման մեջ, որը հրապարակվել է այսօր` հոկտեմբերի 21-ին տեղի ունեցած դատական նիստի ժամանակ, մասնավորապես նշվում է. «Սուրբ Երրորդություն եկեղեցու հոգեւոր հովվի նկատմամբ մայիսի 15-ին կիրառվել էր բռնություն: Նախաքննությամբ պարզվել էր, որ 2011թ. մայիսի 15-ին` ժամը 09:00-ի սահմաններում, «Սուրբ Երրորդություն» եկեղեցու հոգեւոր հովիվ Տեր Եսայի Քահանա Արթենյանը, նկատելով, որ «Եհովայի վկաներ» աղանդավորական կազմակերպության անդամներ Ա. Մակվեցյանը եւ Ս. Գրիգորյանը եկեղեցու բակում զբաղված են երկու քաղաքացիների քարոզչությամբ, մոտեցել էր նրանց եւ խնդրել հեռանալ եկեղեցու տարածքից: Քրեական գործի նյութերի համաձայն՝ Ա. Մակվեցյանը եւ Ս. Գրիգորյանը հրաժարվել են եկեղեցու բակից հեռանալ եւ վիճաբանել են Տեր Եսայի քահանա Արթենյանի հետ:
Տեսնելով, որ նրանք չեն հեռանում, քահանան փորձել էր բջջային հեռախոսով նկարել Ա. Մակվեցյանի եւ Ս. Գրիգորյանի` քարոզչությամբ զբաղվելը: Սակայն Ա. Մակվեցյանը թույլ չէր տվել քահանային նկարել` նրա ձեռքից վերցնելով բջջային հեռախոսը: Քահանան փորձել էր ետ վերցնել իր հեռախոսը, բայց Ա. Մակվեցյանը բռունցքով հարվածել էր նրա ձեռքին` սպառնալիքներ հնչեցնելով քահանայի հասցեին»: Դատախազության փոխանցմամբ`դատաքննության ընթացքում հետազոտված ապացույցները վկայում են այն մասին, որ բացի վերոհիշյալ հանցավոր արարքները կատարելուց, ամբաստանյալ Ա. Մակվեցյանը կատարել է այլ հանցանք եւս, այն է` վերջինս, քրիստոնեական եկեղեցու նկատմամբ ատելություն դրսեւորելով եւ իր գաղափարախոսությունը քարոզելու շարժառիթից ելնելով, խախտել է Պ. Բադոյանի` առաքելական եկեղեցուն դավանելու, եկեղեցի այցելելու, ինչպես նաեւ` Սուրբ Երրորդություն եկեղեցու քահանա Տեր Եսայի քահանա Արթենյանի` «Եհովայի վկաներ» կրոնական կազմակերպության մեջ իր կրոնի հետեւորդներին ներգրավելու փորձ կատարող անձանց գործողությունները կանխելու իրավունքը:
Ինչպես նաեւ, նշվում է որ Ա. Մակվեցյանը, հարվածել է Տեր Եսայի քահանային, ապօրինի վերցրել նրա հեռախոսը, սպառնալիքներ տվել` էական վնաս պատճառելով Պ. Բադոյանին եւ Տեր Եսայի քահանա Արթենյանի օրինական շահերին` խախտելով ՀՀ սահմանադրության 8.1 հոդվածով վերջիններիս վերապահված իրավունքներն ու ազատությունները: Այսպիսով` դատարանում մեղադրանքը պաշտպանող դատախազը որոշել է փոփոխել Ա. Մակվեցյանին առաջադրված մեղադրանքի ծավալը եւ նրան առաջադրել նոր մեղադրանք` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 118-րդ հոդվածով, 137-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 322-րդ հոդվածի 1-ին մասով եւ 143-րդ հոդվածի 1-ին մասով մեղադրանք առաջադրելու որոշում է կայացրել:

Прокурор прокуратуры столичного административного района Малатия-Себастия, пересмотрев материалы по делу о проявлении неуважительного отношения к церкви и обществу, которое находится в производстве суда общей юрисдикции административного района Малатия-Себастия, вынес решение об изменении объема предъявленного обвиняемому А. Маквецяну обвинения и предъявлении ему нового обвинения. Это решение было оглашено 21 октября во время судебного заседания. Учитывая интерес общественности к указанному делу, ниже приводим содержание оглашенного на судебном заседании решения.
Так, 15 мая 2011 г. в пределах 09:00 по местному времени тот же духовный пастырь церкви «Сурб Еррордутюн», иерей Тер Есаи Артенян заметил, что «члены сектантской организации Свидетели Иеговы» А. Маквецян и С. Григорян во дворе церкви ведут агитацию. Артенян подошел к ним и попросил удалиться с территории церкви.
Согласно материалам уголовного дела, Маквецян и Григорян отказались покинуть территорию и вступили с иереем в спор. Увидев, что субъекты не удаляются, Тер Есаи Артенян попытался заснять процесс проповеди и агитации на камеру мобильного телефона. Маквецян не позволил этого сделать, отобрав у иерея мобильный телефон. Владелец мобильника попытался взять его обратно, но Маквецян дал свободу рукам и начал угрожать иерею.
На основании добытых предварительным следствием доказательств А. Маквецяну было предъявлено обвинение по статье №118 УК Армении, 1 части статьи №137 УК Армении и 1 части статьи №322 УК Армении.
Добытые в ходе судебного разбирательства доказательства свидетельствуют о том, что кроме вышеперечисленных преступных действий Маквецян совершил еще одно преступление – выражая ненависть к христианской церкви и исходя из мотивов пропаганды своей идеологии, обвиняемый нарушил право гражданина Пергева Бадояна на посещение церкви, исповедование Армянской апостольской церкви, а также право иерея Тер Есаи Артеняна на пресечение действий лиц, совершавших попытку привлечь к своей религиозной организации «Свидетели Иеговы» последователей его веры.
Маквецян нанес иерею удары, незаконно отобрал телефон, угрожал, чем нанес значительный ущерб законным интересам иерея Тер Есаи Артеняна, нарушив тем самым их права и свободы, гарантированные статьей 8,1 Конституции Армении.
Прокурор принял решение об изменении объема предъявленного обвиняемому А. Маквецяну обвинения, предъявив ему новое – по 1 части статьи №143 УК Армении, статьи №118 УК Армении, 1 части статьи №137 УК Армении и 1 части статьи №322 УК Армении.