Հոկտեմբերի 24-ին հեռախոսազրույց է տեղի ունեցել ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի և Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովի միջև։ Այս մասին հայտնում է ՌԴ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը։
Արտաքին հարաբերությունների գերատեսչությունների ղեկավարները հոկտեմբերի 12-ին Բիշքեկում քննարկել են Ռուսաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների միջև շփումների զարգացման հարցերը՝ հոկտեմբերի 12-ին Բիշքեկում ԱՊՀ նիստի շրջանակում։
«Բարձր են գնահատվել հոկտեմբերի 23-ին Թեհրանում ԱԳ նախարարների մակարդակով «3+3» խորհրդատվական տարածաշրջանային պլատֆորմի հանդիպման արդյունքները։ Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել շարունակել հետագա ռիթմիկ աշխատանքը՝ այս ձևաչափը խթանելու համար։
Հաստատվել է 2020-2022 թվականների համար ամենաբարձր մակարդակով եռակողմ համաձայնագրերի հիման վրա Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված ջանքերի ավելացման անհրաժեշտությունը»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։

24 октября состоялся телефонный разговор министра иностранных дел России Сергея Лаврова с министром иностранных дел Азербайджана Джейхуном Байрамовым. Об этом сообщает пресс-служба МИД России.
Главы внешнеполитических ведомств обсудили актуальные вопросы двусторонних отношений в развитие контактов лидеров России и Азербайджана «на полях» СГГ СНГ 12 октября в Бишкеке.
«Дана высокая оценка итогам состоявшегося 23 октября в Тегеране заседания Консультативной региональной платформы «3+3» на уровне министров иностранных дел. Условлено продолжить дальнейшую ритмичную работу по продвижению данного формата.
Подтверждена необходимость наращивания усилий по нормализации отношений между Азербайджаном и Арменией на основе комплекса трехсторонних договоренностей на высшем уровне 2020-2022 гг.», - отмечается в сообщении.