Հնդկաստանը դիտարկում է Կովկասում իր ռազմավարական դաշնակցին՝ Հայաստանին ռազմական տեխնիկայի նոր խմբաքանակ մատակարարելու հարցը՝ անցյալ տարի զենքի առաջին խմբաքանակը հաջողությամբ մատակարարելուց հետո։ Այս մասին հայտնում է Economic Times-ը։
«Վերջերս Նյու Դելի այցելեց հայ բարձրաստիճան պաշտոնյան՝ քննարկելու այս հարցը։ Հնդկաստանը հաստատվել է որպես զենքի հուսալի մատակարար, որը կարող է բավարարել Հայաստանի պահանջները։
Թեև նոր մատակարարումների մանրամասները մնում են չբացահայտված, հայաստանյան դիտորդները կարծում են, որ նոր խմբաքանակը կարող է ներառել սարքավորումներ, որոնք ուղղված են Պակիստանի և Թուրքիայի աջակցությամբ՝ Ադրբեջանի հետ շարունակվող հակամարտությունում Հայաստանի կարողությունների ամրապնդմանը:
Հնդկաստանի նախորդ խմբաքանակը Հայաստան ներառում էր Pinaka բազմափողանի հրթիռային կայաններ, հակատանկային հրթիռներ, հրթիռներ և զինամթերք: Հաղորդվում է, որ զենքը մատակարարվել է Իրանի տարածքով։
Մատակարարումները դժգոհություն են առաջացրել Ադրբեջանում։
Pinaka համակարգը կարևոր է Հայաստանի համար, հատկապես՝ կապված Ադրբեջանի կողմից անօդաչու թռչող սարքերի օգտագործման հետ, քանի որ դրա «կրակիր ու վազիր» հնարավորությունը թույլ է տալիս խուսափել հակամարտկոցի կրակից։
Համակարգի ծախսարդյունավետությունն ու օգտագործման հեշտությունն այն դարձնում են իդեալական Հայաստանի համար՝ հաշվի առնելով, որ այն նման է ռուսական արտադրության ГРАД համակարգին:
Հայաստան առաքված նոր զինատեսակները ներկայումս փորձարկվում են հայ զինվորականների կողմից, և, ըստ Հայաստանի իշխանությունների, արդյունքները «շատ գոհացուցիչ են»,- գրում է հրատարակությունը։

Индия рассматривает возможность поставки новой партии военной техники своему стратегическому союзнику на Кавказе – Армении – после успешной поставки первой партии вооружений в прошлом году. Об этом сообщает Economic Times.
«Высокопоставленный армянский чиновник недавно посетил Нью-Дели, чтобы обсудить этот вопрос. Индия зарекомендовала себя как надежный поставщик оружия, способный удовлетворить требования Армении.
Хотя подробности новых поставок остаются нераскрытыми, наблюдатели в Армении полагают, что партия может включать оборудование, направленное на усиление возможностей Армении в продолжающемся конфликте с Азербайджаном, поддерживаемом Пакистаном и Турцией.
Предыдущая партия Индии в Армению включала многоствольные реактивные артиллерийские установки Pinaka, противотанковые ракеты, ракеты и боеприпасы. Сообщается, что оружие было доставлено через Иран.
Поставки вызвали недовольства Азербайджана.
Система Pinaka важна для Армении, особенно в связи с использованием Азербайджаном беспилотников, поскольку способность по прниципу «стреляй-и-беги» позволяет уклоняться от контрбатарейного огня.
Экономичность и простота ситемы использования делают ее идеальным для Армении, учитывая, что она схожа с системой ГРАД российского производства.
Поставленное в Армению новое оружие в настоящее время проходит испытания армянскими военными, и, по словам властей Армении, результаты оказались «очень удовлетворительными»», – пишет издание.