Լեմկինի ինստիտուտը հայտարարություն է հտարածել հոկտեմբերի 1-ին Արցախում ՄԱԿ-ի առաքելության վերաբերյալ, որում ասվում է.
«Լեմկինի Ցեղասպանության կանխարգելման ինստիտուտը հիասթափված է հոկտեմբերի 1-ին ՄԱԿ-ի առաքելության Արցախ (Լեռնային Ղարաբաղ) այցի արդյունքներից, որը տեղի ունեցավ այն բանից հետո, երբ Արցախի ողջ հայ բնակչությունն արդեն փախել էր Ադրբեջանի վերջին ներխուժումից հետո բռնի տեղահանման պատճառով։ Դժվար է հասկանալ, թե որն էր նման առաքելության նպատակը և ինչու Ադրբեջանի կողմից ներխուժման հետևանքով 9-ամսյա շրջափակման ընթացքում Ադրբեջանի կողմից ավելի մեծ ճնշում երբեք չի եղել՝ թույլ տալու առաքելությունը Արցախ: Լեմկինի ինստիտուտը կոչ է անում ՄԱԿ-ին պատրաստել պատշաճ առաքելություն Արցախի Հանրապետությունում, որը կներառի հակամարտությունից չեզոք երկրների միջազգային թիմի անդամներին՝ տեղում ներկա իրավիճակի մանրակրկիտ վերլուծություն իրականացնելու համար: Արցախում հայության իրավունքները ապահովելու համար ՄԱԿ-ը պետք է գործի պրոֆեսիոնալիզմով, անկողմնակալությամբ և ՄԱԿ-ի կանոնադրության մեջ ներկայացված արժեքներին նվիրվածությամբ։
Եթե ՄԱԿ-ը չի պատրաստվում լրջորեն վերաբերվել ցեղասպանությանը, ապա ավելի լավ կլինի ընդհանրապես առաքելություններ չուղարկեն ցեղասպանություն վերապրած շրջաններ:
Ըստ ՄԱԿ-ի՝ «առաքելությունը նպատակ ուներ գնահատել իրավիճակը տեղում և բացահայտել ինչպես մնացած մարդկանց, այնպես էլ տեղափոխվել պատրաստվող մարդկանց մարդասիրական կարիքները»: Չնայած առաքելության այս այցի բարդ նպատակին, գնահատումն ու արդյունքների մասին հայտարարությունը ավարտվեցին մեկ օրվա ընթացքում: Հարկ է նշել, որ սա ՄԱԿ-ի առաջին այցն էր տարածաշրջան վերջին 30 տարվա ընթացքում։
Մինչ այս այցը, Արցախում հայերի հետևողական քաղաքական անապահովության և տարածաշրջանի հայ բնակչությանը սպառնացող վտանգների վերաբերյալ մտահոգությունները մի քանի անգամ բարձրացվել էին ՄԱԿ-ի մարմիններում։ Գումարվել են ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի երկու նիստ՝ արցախահայությանը սպառնացող շարունակական սպառնալիքների թեմայով: Երկու հանդիպումներում էլ Անվտանգության խորհրդի անդամ երկրների մեծամասնությունը դատապարտել է Ադրբեջանի գործողությունները՝ հայտարարելով, որ դրանք վտանգ են ներկայացնում տարածաշրջանի հայերի անվտանգության և բարեկեցության համար և հուսահատեցնում են տարածաշրջանում ցանկացած խաղաղարար ջանքեր։ Ի հավելումն այս դատապարտումների, Արդարադատության միջազգային դատարանը երկու առանձին առիթներով (2023 թվականի փետրվարի 22-ին և հուլիսի 6-ին) Ադրբեջանին պարտավորեցրել է վերաբացել Լաչինի միջանցքը՝ Արցախի Հանրապետությունը Հայաստանի հետ կապող մարդասիրական ճանապարհը։ Ադրբեջանի կողմից անտեսվել են բոլոր հայտարարությունները և ՄՔԴ հրամանները:
Լեմկինի ինստիտուտը 2022 թվականի դեկտեմբերին Լաչինի միջանցքի շրջափակման պահից ի վեր Ադրբեջանի համար մի քանի Կարմիր դրոշով ահազանգեր է հրապարակել, ինչպես նաև Ցեղասպանության մասին ահազանգ և SOS ահազանգեր, որոնք ցույց են տալիս Արցախում հայերի համար ցեղասպանության չափազանց բարձր ռիսկը։ Հաշվի առնելով ՄԱԿ-ի ներկայացուցիչների հստակ իմացությունը Արցախում հայ բնակչությանը սպառնացող վտանգների մասին (ինչը ցույց տվեց թեմայի շուրջ Անվտանգության խորհրդի երկու նիստերի գումարումը)՝ մեզ համար շատ զարմանալի է, որ առաքելությունը այս տարածաշրջան այցելեց միայն ս.թ. ադրբեջանական հարձակումից և նախկին Հանրապետությունից ավելի քան 100,000 հայերի հեռացումից հետո։ Այն փաստը, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը սեպտեմբերի 30-ին 1 միլիոն դոլար է նվիրաբերել ՄԱԿ-ի Մարդկային բնակավայրերի ծրագրին` առաքելության Լեռնային Ղարաբաղ տեղակայումից ընդամենը մեկ օր առաջ, միայն ավելացնում է մեր մտահոգությունը առաքելության ազնվության և թափանցիկության վերաբերյալ:
Ուսումնասիրելով առաքելության գործողությունը և հայտարարությունը, մենք գտանք բազմաթիվ վիճելի կետեր: Նախ, առաքելությունը տարածաշրջան հասավ միայն հայերի արյունահեղության ու գաղթի ավարտից հետո, և այն տևեց ընդամենը մեկ օր։ Գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշի խոսնակ Ստեֆանի Դյուժարիկի ճեպազրույցում ասվեց, որ «նրանք բավական բան տեսան»։ Այնուամենայնիվ, ամբողջական շրջափակման համատեքստում, որին հաջորդում է ռազմական ներխուժումը և էթնիկ զտումները, միայն 24 ժամը, իհարկե, բավարար չէ տեղում իրավիճակը համարժեք գնահատելու համար: Երկրորդ՝ Արցախում մնացած հայերի թվի (50-ից 1000) մասին տեղեկատվությունը հակասում է Արցախի նախկին օմբուդսմեն Արտակ Բեգլարյանի տված թվերին, ով հայտնել է, որ այս պահին Արցախում 40-ից ավելի մարդ չի մնացել։ Եվ երրորդ, ինչ վերաբերում է բուն հայտարարության տեքստին, ՄԱԿ-ն այցելել է Ստեփանակերտ քաղաքի որոշ չճշտված հատվածներ, որտեղ «ոչ մի վնաս չի հասցվել քաղաքացիական հասարակական ենթակառուցվածքին, ներառյալ հիվանդանոցներին, դպրոցներին և բնակարաններին, մշակութային և կրոնական կառույցներին»: Այնուամենայնիվ, հաստատված լուսանկարչական ապացույցներ կան Ստեփանակերտ քաղաքում քաղաքացիական ենթակառուցվածքների ոչնչացման մասին, քանի որ այն ռմբակոծվել է Ադրբեջանի կողմից ռազմական հարձակման ժամանակ: Ի լրումն Ստեփանակերտի այս սահմանափակ մուտքի, թիմն այցելեց Աղդամ քաղաք, որը գտնվում էր Ադրբեջանի վերահսկողության տակ և հայերով բնակեցված չէ, հետևաբար օրակարգի համար կարևոր չէ, և Լաչինի միջանցք, որը ուսումնասիրվել էր այն բանից հետո, երբ ողջ բնակչությունը ստիպված էր փախչել: Հատկանշական է, որ ՄԱԿ-ի առաքելությանը չի հաջողվել ընդգրկել ՄԱԿ-ում հայկական առաքելության որևէ ներկայացուցիչ, և այն չի այցելել Սյունիքի մարզ՝ խոսելու հայ փախստականների հետ, ովքեր ստիպված են եղել լքել Արցախը։ Եզրափակիչ հայտարարությունը չափազանց անորոշ է և ոչ իրազեկող:
Այս ամենով հանդերձ՝ Լեմկինի ինստիտուտը առաքելության գործունեությունը համարում է անհաջող, քանի որ չի կարողացել ճշգրիտ ներկայացնել կամ գնահատել Արցախի Հանրապետությունում տիրող իրավիճակի իրականությունը։ Մենք խորապես հավատում ենք, որ «առաքելություն հանուն առաքելության» ձեռնարկելը և «հանուն հայտարարության հայտարարություն» անելը համարժեք պատասխաններ չեն այն իրավիճակներին, որոնք այնքան լուրջ և վտանգավոր են, որքան այն, ինչ տեղի է ունեցել Հարավային Կովկասում: Մենք կասկածի տակ ենք դնում այս առաքելության խոհեմությունն ու ամբողջականությունը: ՄԱԿ-ի առաքելության անորոշ գործառնական սկզբունքներն ու գնահատականները, որոնք զուրկ են որևէ կոնկրետ նպատակներից, մեթոդաբանությունից կամ առաջարկություններից, լուրջ վտանգ են ներկայացնում խաթարելու այն վստահությունը, որը միջազգային հանրությունը միասին վերապահում է Միավորված ազգերի կազմակերպության աշխատանքին:
Լեմկինի ինստիտուտը կոչ է անում ՄԱԿ-ին պատրաստել պատշաճ առաքելություն Արցախի Հանրապետությունում, որը կներառի հակամարտությունից չեզոք երկրների միջազգային թիմի անդամներին՝ տեղում ներկա իրավիճակի մանրակրկիտ վերլուծություն իրականացնելու համար: Այս իրողությունը, որը երեք տասնամյակ տեւած հակամարտության արդյունք է, մեկ օրում հնարավոր չէ գնահատել։ Արցախում հայության իրավունքները ապահովելու համար ՄԱԿ-ը պետք է գործի պրոֆեսիոնալիզմով, անկողմնակալությամբ և ՄԱԿ-ի կանոնադրության մեջ ներկայացված արժեքներին նվիրվածությամբ»։

The Lemkin Institute for Genocide Prevention (LIPG) issued a statement regarding the October 1 UN mission in Artsakh.
“The Lemkin Institute of Genocide Prevention is disappointed with the outcome of the UN mission’s visit to Artsakh (Nagorno-Karabakh) on October 1, which took place after the entire Armenian population of Artsakh had already fled due to forcible displacement following the recent Azerbaijani invasion. It is difficult to understand what the purpose of such a mission was and why there was never more pressure for Azerbaijan to allow a mission into Artsakh during Azerbaijan’s 9-month blockade of the region that led up to the invasion. The Lemkin Institute calls on the UN to prepare a proper mission to the Republic of Artsakh, one that is inclusive of international team members from countries neutral to the conflict to conduct a thorough analysis of the current situation on the ground. In order to ensure the rights of the Armenians in Artsakh, the UN must act with professionalism, impartiality, and commitment to the values presented in the UN Charter.
If the United Nations is not going to take genocide seriously, it would be better if it sent no missions at all to regions that have experienced genocide.
According to the UN, “the mission aimed to assess the situation on the ground and identify the humanitarian needs of both the people remaining and those who are on the move”. Despite the complex purpose of this visit by the mission, the assessment itself and the statement on the outcome of that assessment were completed within one day, begging the question of just how seriously the UN mission could have taken the task of an assessment on the ground. It is worth mentioning that this was the first UN visit to the region in 30 years.
Prior to this visit, concerns about the consistent political insecurity of Armenians in Artsakh and threats to the Armenian population within the region had been raised several times within UN bodies. Two UN Security Council meetings were convened on the topic of ongoing threats to the Armenians of Artsakh (on August 16, regarding the full blockade imposed on the Republic of Artsakh by Azerbaijan, and on September 21, regarding the Azerbaijani military attack on the Armenian population in Artsakh). In both meetings, the majority of the Security Council’s member states condemned Azerbaijan’s actions, stating that they posed a threat to the security and well-being of the region’s Armenians and discouraged any peacemaking efforts in the region. In addition to these condemnations, the International Court of Justice has ordered Azerbaijan on two separate occasions (on February 22 and July 6, 2023) to reopen the Lachin Corridor—the humanitarian route connecting the Republic of Artsakh with Armenia. All statements and ICJ orders have been ignored by Azerbaijan.
The Lemkin Institute has issued multiple Red Flag Alerts for Azerbaijan since the Lachin Corridor was blockaded in December 2022, as well as an Active Genocide Alert and SOS alerts indicating an extremely high risk of genocide for the Armenians in Artsakh. Given the UN representatives' clear knowledge of the risks to the Armenian population in Artsakh (as demonstrated by the convening of two Security Council meetings on the topic), it is very surprising to us that the mission would visit this region only after the end of the Azerbaijani offensive and after the exodus of more than 100,000 Armenians from the former Republic. The fact that Azerbaijani President Ilham Aliyev donated USD $1 million to the UN Human Settlements Program on September 30—just one day prior to the mission’s deployment to Nagorno-Karabakh—only increases our concerns regarding the honesty and transparency of the mission.
In examining the mission’s operation and statement, we found numerous controversial points. First, the mission arrived in the region only after the end of the bloodshed and exodus of the Armenians, and it only lasted only one day. In the briefing by Stephanie Dujarric, spokesperson for Secretary-General Antonio Guterres, it was stated that “they [the members of the mission] got to see quite a bit”. However, in the context of a full-blockade, followed by military invasion and ethnic cleansing, 24 hours alone is certainly not sufficient to adequately assess the situation on the ground. Second, the information on the number of Armenians remaining in Artsakh (from 50 to 1,000) contradicts the numbers given by the former Ombudsman of Artsakh, Artak Beglaryan, who has argued that there are not more than 40 people remaining in the region at the moment. And third, as for the text of the statement itself, the UN visited certain unspecified parts of the city of Stepanakert, where it “saw no damage to civilian public infrastructure, including hospitals, schools and housing, or to cultural and religious structures”. However, there is verifiable photographic evidence of the destruction of civilian infrastructure in the city of Stepanakert, as it was bombed by Azerbaijan during its military offensive. In addition to this limited access to Stepanakert, the team visited Agdam City—which was under Azerbaijani control and uninhabited by Armenians, and therefore not crucial for the agenda—and the Lachin Corridor, which was surveyed after the entire population had been forced to flee. It is notable that the UN mission failed to include any representatives from the Armenian mission to the UN, and it did not visit the Syunik region to speak with Armenian refugees who were forced to leave Artsakh. The concluding statement is extremely vague and uninformative.
With all of this said, the Lemkin Institute considers the operation of the mission to be unsuccessful, as it failed to accurately present or assess the reality of the situation in the Republic of Artsakh. We strongly believe that undertaking the “mission for the sake of a mission” and making a “statement for the sake of a statement” are not adequate responses to situations as serious and as dangerous as what has unfolded in the South Caucasus. We question the scruples and integrity of this mission. The vague operating principles and assessments of the UN mission, which lacked any specific goals, methodology, or recommendations, severely risks undermining the trust that the international community collectively places in the work of the United Nations.
The Lemkin Institute calls on the UN to prepare a proper mission to the Republic of Artsakh, one that is inclusive of international team members from countries neutral to the conflict to conduct a thorough analysis of the current situation on the ground. This reality, which is the result of a conflict that has endured for three decades, cannot be assessed in one day. In order to ensure the rights of the Armenians in Artsakh, the UN must act with professionalism, impartiality, and commitment to the values presented in the UN Charter,” the statement reads.