Արցախի դեմ սեպտեմբերի 19-ին Ադրբեջանի սանձազերծած լայնածավալ ռազմական գործողությունների հետևանքով շուրջ 12 քաղաքացիական անձի և շուրջ 30 զինծառայողի գտնվելու վայրը մինչև հիմա հայտնի չէ։ Այս մասին Քննչական կոմիտեի YouTube-ի պաշտոնական ալիքում հրապարակված տեսանյութում Հ1-ին հայտնել է ՀՀ ՔԿ զինվորական քննչական գլխավոր վարչության հատկապես կարևոր գործերի քննության վարչության պետ Ռաֆայել Վարդանյանը:
Նա ասել է, որ ռազմական գործողությունների հետևանքով սպանվել է քաղաքացիական ինը անձ, նրանցից երեքը՝ երեխա: Տարբեր աստիճանի մարմնական վնասվածքներ է ստացել 231 զինծառայող և 80 քաղաքացիական անձ:
Վարդանյանն անդրադառնալով առևանգումներին և գերեվարումներին՝ ասել է, որ հոկտեմբերի 30-ի դրությամբ կա ֆիքսված 16 անձ: Նրանցից տասը քաղաքացիական անձիք են: Գերեվարված 16 անձանցից ութը Բաքվի բանտերում շինծու մեղադրանքներով կալանավորված Արցախի Հանրապետության նախկին և ներկա քաղաքական ղեկավարության անդամներն են:
Նա հայտնել է, որ այժմ վարույթի շրջանակում իրականացվում են մեծածավալ քննչական և վարույթային գործողություններ, հարցաքննություններ, մարմինների զննություններ: Նշանակվել են մի շարք՝ այդ թվում դատագենետիկական, դատաբժշկական փորձաքննություններ, որոնց եզրակացությունները դեռ չեն ստացվել:
«Զոհված անձանց հարազատները ճանաչվել են որպես տուժող: Նույնականացան գործընթացը դեռ չի ավարտվել: Վարույթն իրականացնող մարմնի կողմից նաև ֆիքսված են բոլոր այն անձինք, ովքեր բռնի տեղահանման են ենթարկվել»,-ասել է Ռաֆայել Վարդանյանը:

В результате широкомасштабных военных действий, развязанных Азербайджаном против Арцаха 19 сентября, местонахождение около 12 гражданских лиц и 30 военнослужащих до сих пор не известно. Об этом заявил в интервью ОТА, обнародованном на официальном канале СК Армении в YouTube, начальник управления по расследованию особо важных дел Главного военного следственного управления СК РА Рафаэл Варданян.
По его словам, в результате военных действий убиты 9 гражданских лиц, трое из них - дети. Телесные повреждения различной степени тяжести получили 231 военнослужащий и 80 гражданских лиц.
Касаясь случаев похищений и пленений, Варданян сообщил, что, по состоянию на 30 октября, есть данные о пленении 16 человек. 10 из них - гражданские лица. 8 из 16 пленных являются членами бывшего и нынешнего политического руководства Республики Арцах, которые находятся под арестом в бакинских тюрьмах по сфабрикованным обвинениям.
Как отметил представитель СК РА, сейчас в рамках производства проводятся масштабные следственные и процессуальные действия, допросы, осмотр тел. Назначен ряд экспертиз, заключения которых пока не получены.
«Родственники погибших признаны потерпевшими. Процесс идентификации еще не завершен. Органом, осуществляющим производство, уточнены также все те лица, которые подверглись насильственному перемещению», - заключил Варданян.