Հայաստանը բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում մրցակից չունի: Այս մասին այսօր՝ հոկտեմբերի 31-ին, ԱԺ-ում 2024-ի բյուջեի նախագծի քննարկման ժամանակ հայտարարեց ԱԺ փոխնախագահ Հակոբ Արշակյանը:
Նա նշեց, որ այս ոլորտում նախորդ տարի 60 տոկոսից ավելի աճ է արձանագրվել, աշխատակիցների քանակը գերազանցում է 43 հազարը, իսկ ՀՆԱ-ում կշիռը 5,1 տոկոսը գերազանցում է:
Արշակյանը հիշեցրեց, որ այս տարի շուրջ 12 մլրդ դրամի աջակցություն է տրվել արտահանող այն ընկերություններին, որոնք դոլարի փոխարժեքի պատճառով տուժել են իրենց կնքած պայմանագրերի մեջ եւ այն ընկերություններին, որոնք նոր են մտել շուկա եւ աշխատակիցների եկամտահարկի մասով աջակցություն է տրվել:
«Երկմտանքի տեղիք չի տալիս այն փաստը, որ Հայաստանը մրցակցային առավելության տեսանկյունից բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում ուղղակի մրցակից չունի: Այսինքն` Հայաստանն այլ երկրների հետ մրցակցելու, արդյունաբերությունը զարգացնելու տեսանկյունից մրցակցային բոլոր պարամետրերով առաջին տեղում է։ Դա ցույց է տալիս նաև ոլորտի շարունակական աճը», - ասաց Արշակյանը:
Միաժամանակ նա թվարկեց այս ոլորտում իրականացվող որոշ ծրագրեր, որտեղ բացասական դինամիկա է արձանագրվել. «Ես ուզում եմ հույս ունենալ, որ այս բյուջետային քննարկման ընթացքում կունենանք առաջարկներ, որ վերականգնենք այն ծրագրերը, որոնք դուրս են եկել եւ այն ծրագրերի բյուջեները, որոնք կրճատվել են, այլապես կստացվի, որ խոսում ենք Հայաստանի բարձր տեխնոլոգիական ապագայի մասին՝ առանց ներդրում անելու այդ ապագայի մեջ կոնկրետ այս ծրագրերով»,-ասաց ԱԺ փոխխոսնակը:

Armenia has no contender in the high-tech sector. Hakob Arshakyan, deputy speaker of the National Assembly (NA) of Armenia, stated this during the debates on the draft 2024 state budget at the joint meeting of parliamentary standing committees in the NA Tuesday
He noted that last year more than 60-percent growth was recorded in this sector in Armenia, the number of employees in this sector exceeds 43 thousand in the country, and its part in Armenia’s GDP exceeds 5.1 percent.
Arshakyan reminded that this year around 12 billion drams of support was given to Armenia’s exporting companies that were affected by the US dollar exchange rate in their signed contracts and to the companies that just entered the market and assistance was provided in terms of employee income tax.
"There is no doubt about the fact that Armenia just has no contender in the high-tech sector in terms of competitive advantage. That is, Armenia is in the first place with all competitive parameters from the point of view of competing with other countries, developing the industry. It also shows the continued growth of the sector," said Arshakyan.
At the same time, he listed some projects being implemented in the high-tech sector, where negative dynamics were recorded in Armenia.
"I want to hope that during this budget discussion we will have proposals to restore the programs that have been withdrawn and the budgets of those programs that have been reduced. Otherwise, it will turn out that we are talking about the high-tech future of Armenia without investing in that future with these specific programs," said the NA vice-speaker.