Հայաստանում տնտեսական աճի պոտենցիալը ներկայում գնահատվում է 5,5 տոկոս։ Այս մասին Ազգային ժողովում, խորհրդարանական մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում, 2024թ. պետբյուջեի նախագծի քննարկման ժամանակ, հոկտեմբերի 31-ին ասել է ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը՝ պատասխանելով պատգամավորների հարցերին։
Նրա խոսքով՝ կապիտալ ներդրումները, որոնք իրականացվում են կառավարության կողմից, կախված են այդ պոտենցիալից։ «Իսկ այդ պոտենցիալը կախված է ներդրումներից, մեր տնտեսության դիվերսիֆիկացիայից եւ բարեփոխումներից, որոնք մենք իրագործում ենք»,- ավելացրել է Հովհաննիսյանը։ Նախարարի գնահատմամբ՝ իշխանությունների հիմնական ջանքերը պետք է ուղղված լինեն վերոնշյալ պոտենցիալի ավելացմանը։

Потенциал экономического роста в Армении в настоящее время оценивается в 5,5%. Об этом в Национальном Собрании на совместном заседании постоянных парламентских комиссий во время обсуждения проекта госбюджета на 2024 год заявил 31 октября министр финансов Армении Ваге Ованнисян, отвечая на вопросы депутатов.
По его словам, капитальные вложения, которые осуществляются Правительством, зависят от этого самого потенциала. «Данный же потенциал зависит от инвестиций, диверсификации нашей экономики и реформ, которые мы реализуем», - добавил Ованнисян. По оценке министра, основные усилия властей должны быть направлены на увеличение вышеупомянутого потенциала.