Հայաստանում տնտեսական աճի պոտենցիալը ներկայում գնահատվում է 5,5 տոկոս։ Այս մասին Ազգային ժողովում, խորհրդարանական մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում, 2024թ. պետբյուջեի նախագծի քննարկման ժամանակ, հոկտեմբերի 31-ին ասել է ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը՝ պատասխանելով պատգամավորների հարցերին։
Նրա խոսքով՝ կապիտալ ներդրումները, որոնք իրականացվում են կառավարության կողմից, կախված են այդ պոտենցիալից։ «Իսկ այդ պոտենցիալը կախված է ներդրումներից, մեր տնտեսության դիվերսիֆիկացիայից եւ բարեփոխումներից, որոնք մենք իրագործում ենք»,- ավելացրել է Հովհաննիսյանը։ Նախարարի գնահատմամբ՝ իշխանությունների հիմնական ջանքերը պետք է ուղղված լինեն վերոնշյալ պոտենցիալի ավելացմանը։

The economic growth potential in Armenia is currently estimated at 5.5 percent. Minister of Finance Vahe Hovhannisyan announced this during the debates on the draft 2024 state budget at the joint meeting of parliamentary standing committees in the National Assembly of Armenia Tuesday, answering the questions of the MPs.
According to him, capital investments being carried out by the Armenian government depend on this potential.
"And that potential depends on investments, the diversification of our economy, and the reforms we are implementing," added Hovhannisyan.
As per the finance minister, the main efforts by the Armenian authorities should be aimed at increasing the above-mentioned potential.