Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարության մամուլի քարտուղար Այխան Հաջիզադեն շատ տարօրինակ մեղադրանք է ներկայացրել ԱՄՆ-ին։
Ինչպես հաղորդում է АПА-ն՝ Ադրբեջանի ԱԳՆ-ին հղումով, Հաջիզադեն նախատել է ԱՄՆ-ին միջնորդական առաքելության ձախողման և Ադրբեջանին ոչ բավարար աջակցության համար։ «Միացյալ Նահանգները Հայաստանին ուղղորդեց սխալ ուղղությամբ՝ անջատողականների անօրինական գործունեությունը պաշտպանելու համար, հնարավորություններ ստեղծեց նրանց այցերի համար ԱՄՆ և հատկացրեց ֆինանսական ռեսուրսներ»,- ասել է Ադրբեջանի ԱԳՆ ներկայացուցիչը։
«Անընդունելի է Ադրբեջանի հետ խոսել սպառնալիքների լեզվով։ Ադրբեջանի դեմ ցանկացած ոչ բարեկամական գործողություն դրական արդյունքների չի բերի, և նման գործողություններին համարժեք պատասխան կլինի»,- սպառնացել է Հաջիզադեն։
2023 թվականի հոկտեմբերի 31-ին Սենատի հանձնաժողովում իր ցուցմունքի ժամանակ ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինկենը, ի թիվս այլ բաների, հայտարարեց հավելյալ ֆինանսավորման անհրաժեշտության մասին՝ Հայաստանում հակամարտության հետևանքով առաջացած հրատապ հումանիտար կարիքները հոգալու համար, իսկ ավելի ուշ՝ 2023 թվականի նոյեմբերի 2-ին «Ամերիկայի ձայն» լրատվական գործակալության հարցին ի պատասխան՝ Պետդեպարտամենտն ընդգծել է, որ Միացյալ Նահանգները վճռականորեն աջակցում է Հայաստանի ինքնիշխանությանն ու տարածքային ամբողջականությանը, ինչպես նաև Հայաստանի ինքնիշխանության և այդ երկրի տարածքային ամբողջականության ցանկացած խախտում կհանգեցնի լուրջ հետևանքների։

Пресс-секретарь министерства иностранных дел Азербайджана Айхан Гаджизаде выступил с весьма странным обвинением в адрес США.
Как сообщает АПА со ссылкой на МИД Азербайджана, Гаджизаде упрекнул США в провале посреднической миссии и недостаточной поддержке Азербайджану. « США направляли Армению в неправильное русло, с целью защиты незаконной деятельности сепаратистов, создавали возможности для их визитов в США, выделяли финансовые средства», - заявил представитель азербайджанского МИД.
«Говорить с Азербайджаном на языке угроз недопустимо. Любые недружественные действия против Азербайджана не принесут положительных результатов, и на такие действия будет адекватный ответ», - пригрозил Гаджизаде.
В ходе своего выступления в комитете Сената 31 октября 2023 года госсекретарь США Энтони Блинкен заявил, среди прочего, о необходимости дополнительного финансирования для удовлетворения острых гуманитарных потребностей, возникших в Армении в результате конфликта, а позднее, 2 ноября 2023 года в ответ на вопрос информагентства «Голос Америки» в Госдепе подчеркнули, что США решительно поддерживают суверенитет и территориальную целостность Армении, любое нарушение суверенитета и территориальной целостности этой страны приведет к серьезным последствиям.