Արևմտյան քաղաքական գործիչները մեծ հակամարտություն են հրահրում Մերձավոր Արևելքում, ասել է արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը՝ ելույթ ունենալով «Գիտելիքների հասարակության» մարաթոնում՝ «Ռուսաստան» միջազգային ցուցահանդեսի և ֆորումի շրջանակներում:
«Այժմ մենք տեսնում ենք, որ անգլո-սաքսերը բառացիորեն հրում են Մերձավոր Արևելքը մեծ պատերազմի», - ասաց նա:
Լավրովի խոսքով, նման բան կարելի է տեսնել Ուկրաինայում, և նման քաղաքականության արդյունքը նույնն է՝ պետականության կորուստ կամ թուլացում։
Արևմուտքը սովոր է սեփական խնդիրները լուծել ուրիշների հաշվին, շահագործել ուրիշների ռեսուրսները և, հակառակ համաշխարհային գործընթացներին, հույս ունի կառավարել աշխարհը՝ խառնվելով պետությունների ներքին գործերին, եզրափակել է ԱԳՆ ղեկավարը։

Западные политики провоцируют крупный конфликт на Ближнем Востоке, заявил министр иностранных дел Сергей Лавров, выступая на марафоне общества «Знание» в рамках Международной выставки-форума «Россия».
«Сейчас мы видим, как англосаксы буквально подталкивают Ближний Восток к грани большой войны», — сказал он.
По словам Лаврова, подобное прослеживается и на Украине, а результат такой политики один — утрата или ослабление государственности.
Запад привык решать собственные проблемы за счет других, эксплуатировать чужие ресурсы и, вопреки мировым процессам, надеется править миром, влезая во внутренние дела государств, заключил глава МИД.