Որքան ես տեղյակ եմ, անկլավների հարցը սեղանին դրված հարց չէ, բայց ասել, որ այդ հարցը չկա, նույնպես ճիշտ չի լինի: Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում նշեց ԱԺ ՔՊ խմբակցության պատգամավոր Հովիկ Աղազարյանը:
«Այդ հարցը կա, բայց այն սիմետրիկ է. ինչքան մեր տարածքում կան բնակավայրեր, որոնք նախկինում եղել են խորհրդային Ադրբեջանի տարածքում, մոտավորապես նույնքան մակերեսով Ադրբեջանում կան բնակավայրեր, որոնք նախկինում եղել են Խորհրդային Հայաստանի վարչական տարածքում: Խաղաղության պայմանագրի հիմնական կետերը բավարարելուց հետո, միգուցե այդ հարցն առաջանա եւ ինչ-որ լեզվով լուծում տրվի: Օրինակ, մնա այնպես, ինչպես որ կա, որովհետեւ փոխանակելը լավ տարբերակ չէ, կայուն վիճակ չի ստեղծի: Հիմա իրենք փորձում են օրկարգ առաջ բերել այդ հարցը, որով կպայմանավորեն վերջին շրջանի իրենց պասիվությունը եվրոպական հարթակներում»,-ասաց Աղազարյան:
Նա նկատեց, որ եթե Ադրբեջանն իսկապես ցանկանում է գնալ խաղաղության, ապա պետք է այնպես անել, որ թեկուզ փոքր լարվածության օջախներ չլինեն, քանի որ դրանք հետագայում կդառնան անկայունության բջիջներ:
Աղազարյանի կարծիքով Ադրբեջանը չի ցանկանա ամեն ինչ թողնել այնպես, ինչպես հիմա է. «Կասի՝ մերը մեզ, ձերը՝ ձեզ, որովհետեւ դա անկայունության օջակներ կլինի: Դրանից հետեւում է, որ Ադրբեջանն անկեղծ չէ խաղաղություն հաստատելու իր ցանկության մեջ, կամ ուզում է այս տարածաշրջանում Թուրքիայի հետ խաղաղություն հաստատել՝ Հայաստանին վերացնելով»:

Насколько я знаю, вопроса анклавов на столе нет, но говорить, что такого вопроса нет, тоже неправильно. Об этом заявил в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am депутат от правящей партии «Гражданский договор» Овик Агазарян.
«Этот вопрос существует, но он симметричный: насколько на нашей территории есть населенные пункты, которые раньше находились на территории Советского Азербайджана, настолько и в Азербайджане есть населенные пункты, которые раньше находилась на административной территории Советской Армении. После удовлетворения основных пунктов мирного договора, возможно, этот вопрос возникнет и будет каким-то способом решен. Например, все останется как есть, поскольку обмен - не лучший вариант, он не создаст стабильной ситуации. Сейчас они пытаются внести этот вопрос в повестку, чем и объяснят свою пассивность последнего времени на европейских площадках», - заявил Агазарян.
Он отметил, что если Азербайджан, действительно, хочет мира, то необходимо сделать так, чтобы не было очагов даже небольшой напряженности, поскольку в будущем они станут очагами нестабильности.
Депутат считает, что Азербайджан не захочет оставить все так, как есть сейчас. «Он скажет: наше - нам, ваше - вам, поскольку это будут очаги нестабильности. Из этого следует, что Азербайджан не искренен в своем желании установить мир или хочет установить в этом регионе мир с Турцией путем устранения Армении», - заключил он.