Հայաստանը բանակցություններ է վարում Իրանի Չաբահար նավահանգստին միանալու համար, քանի որ ձգտում է մուտք գործել Հնդկաստան և ասիական այլ երկրներ: Այս մասին The Economic Times պարբերականին տված հարցազրույցում ասել է ՀՀ փոխարտգործնախարար Մնացական Սաֆարյանը։
Պարբերականը, մասնավորապես, գրում է, որ Հայաստանը հույս ունի շուտափույթ «Հյուսիս-Հարավ» միջազգային տրանսպորտային միջանցքի (ՄՏՄ) և Չաբահար նավահանգստի միջև կապ կհաստատվի անխափան հաղորդակցություն ապահովելու համար:
«Հայաստանի պատվիրակությունը վերջերս Մումբայում մասնակցել է Չաբահար նավահանգստի շահագործման վերաբերյալ բարձր մակարդակի հանդիպմանը: Մենք բանակցություններ ենք վարում նավահանգստին միանալու համար և հույս ունենք, որ Չաբահարի նավահանգստի և «Հյուսիս-Հարավ» ՄՏՄ-ի կապը շուտով կավարտվի: Նշումներ կան, որ այս կապը կավարտվի մեկ տարվա ընթացքում»,-ասել է Սաֆարյանը:
Չաբահար նավահանգստին միանալու Հայաստանի ցանկությունը գալիս է Հնդկաստանի, Իրանի և Հայաստանի միջեւ եռակողմ համագործակցության ֆոնին։ Այս ապրիլին Հայաստանի մայրաքաղաք Երևանում կայացած հանդիպման ժամանակ երեք կողմերը քննարկել են տնտեսական նախագծերը և տարածաշրջանային հաղորդակցության ուղիները:
Հայաստանը, որի կապերը Նյու Դելիի հետ ձեռք են բերում ռազմավարական հարթություններ, առաջարկել է Պարսից ծոց-Սև ծով միջանցքը Իրանի միջով՝ «Հյուսիս-Հարավ» միջազգային տրանսպորտային միջանցքին զուգահեռ կամ այդ միջանցքի նոր մասնաճյուղի մաս՝ հնդիկ առևտրականներին Ռուսաստանի և Եվրոպայի հետ կապելու համար:
Հայաստանի կառավարությունը նաև մշակել է «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը, որն ունի տարածաշրջանի երկրների միջև հաղորդակցության զարգացումը՝ որպես խաղաղության օրակարգի առանցքային էություն, որը հսկայական օգուտներ կբերի ավելի մեծ տարածաշրջանին, այդ թվում՝ Հնդկաստանին։
Հայաստանը ուժեղ տնտեսական աճ է գրանցել՝ չնայած տարածաշրջանում պատերազմին։ Հայաստանը բնութագրելով որպես Հնդկաստանի բնական գործընկեր՝ ՀՀ փոխարտգործնախարարն ասել է. «Մենք շատ առումներով շատ նման ենք։ Ներկայումս Հայաստանում շինարարության ոլորտում բում է, և մենք բանակցություններ ենք վարում հնդկական ընկերությունների հետ։ Հնդկաստանից երկու առաջատար շինարարական ընկերություններ կարող են ծրագրեր իրականացնել Հայաստանում»։
Բացի այդ, Հայաստանում աշխատող հնդիկների թվի աճ է նկատվել։
Նախարարն ասել է, որ երկու կողմերը բանակցություններ են վարում համաձայնագիր կնքելու համար, որը կկարգավորի տեղաշարժի խնդիրները։ «Մենք բանակցություններ ենք վարում նաև Հնդկաստանի և Հայաստանի միջև ուղիղ չվերթեր սկսելու շուրջ, և հուսով ենք, որ հաջորդ տարի թռիչքները հնարավոր կլինի իրականացնել», - ընդգծել է նա։
Գործընկերության մեկ այլ ոլորտ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտն է. և՛ Հայաստանը, և՛ Հնդկաստանը հավակնում են մարդկային կապիտալին այս ոլորտում: Սիլիկոնյան հովտում Հնդկաստանի և Հայաստանի ՏՏ ոլորտի մասնագետները կապի մեջ են՝ ուսումնասիրելով համագործակցության ուղիները, ասել է Սաֆարյանը։
Հիշեցնենք, որ Հայաստանն աշխատում է միջազգային բեռնափոխադրումների մուլտիմոդալ արագընթաց երթուղու ստեղծման ուղղությամբ՝ Իրանի և Հնդկաստանի միացմամբ։ Խոսքը «Հյուսիս-Հարավ» միջազգային տրանսպորտային միջանցքին զուգահեռ երթուղու մասին է։
Առաջին անգամ չընդհատվող երթուղու գաղափարը Հնդկաստան կատարած այցի ժամանակ հնչեցրել է ՀՀ արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանը։ Մասնավորապես, նա հայտարարել է Հայաստանի տարածքով առևտրային միջանցքի բացման հնարավորության մասին, որը թույլ կտա կրճատել հնդկական ապրանքների ճանապարհը դեպի Ռուսաստան և եվրոպական երկրներ Սև ծովով։ Նույն ժամանակ էլ Երևանն ու Նյու Դելին բանակցություններ սկսեցին միջազգային ավտոմոբիլային փոխադրումների մասին երկկողմ համաձայնագրի ստորագրման շուրջ։

Armenia is in talks to join Iran’s Chabahar Port as it seeks access to India and other Asian nations, the Armenian deputy foreign minister Mnatsakan Safaryan told The Economic Times, the latter reported. It added as follows:
Armenia is hoping for early linkages between the International North South Transport Corridor (INSTC) and the Chabahar Port for seamless connectivity.
“The Armenian delegation recently participated in a high-level meeting in Mumbai on Chabahar Port utilisation,” Safaryan said. “We are in talks to join the port and hope that the connectivity between the Chabahar Port and INSTC is completed soon. There are indications that this link will be concluded within a year.”
Armenia’s eagerness to join the Chabahar Port comes in the backdrop of the trilateral grouping of India, Iran and Armenia. During a meeting in the Armenian capital Yerevan this April, the three sides discussed economic projects and regional communication channels.
Armenia, whose ties with New Delhi are acquiring strategic dimensions, has proposed the Persian Gulf-Black Sea corridor via Iran parallel to INSTC or part of a new branch of INSTC to connect Indian traders with Russia and Europe.
The Armenian government has also developed the ‘Crossroads of Peace’ project that has communication development between the countries of the region as a key essence of the peace agenda, which would bring enormous benefits to the larger region, including India.
Armenia has recorded strong economic growth notwithstanding the war in the region. Describing Armenia as a natural partner for India, the deputy foreign minister said, “We are very similar in many ways. Currently, there is a boom in the construction sector in Armenia and we are in talks with Indian companies. Two leading construction companies from India could be executing projects in Armenia.”
Besides, there has been an increase in the number of Indians working in Armenia.
The minister said that the two sides are in talks to conclude an agreement that will regulate mobility issues. “We are also in talks to launch direct flights between India and Armenia and, hopefully, flights can be launched next year,” he said.
Yet another area of partnership is the information technology sector—both Armenia and India claim human capital in this sector. IT professionals from India and Armenia in the Silicon Valley are in touch, exploring avenues of collaboration, Safaryan said.