Հայաստանը բանակցություններ է վարում Իրանի Չաբահար նավահանգստին միանալու համար, քանի որ ձգտում է մուտք գործել Հնդկաստան և ասիական այլ երկրներ: Այս մասին The Economic Times պարբերականին տված հարցազրույցում ասել է ՀՀ փոխարտգործնախարար Մնացական Սաֆարյանը։
Պարբերականը, մասնավորապես, գրում է, որ Հայաստանը հույս ունի շուտափույթ «Հյուսիս-Հարավ» միջազգային տրանսպորտային միջանցքի (ՄՏՄ) և Չաբահար նավահանգստի միջև կապ կհաստատվի անխափան հաղորդակցություն ապահովելու համար:
«Հայաստանի պատվիրակությունը վերջերս Մումբայում մասնակցել է Չաբահար նավահանգստի շահագործման վերաբերյալ բարձր մակարդակի հանդիպմանը: Մենք բանակցություններ ենք վարում նավահանգստին միանալու համար և հույս ունենք, որ Չաբահարի նավահանգստի և «Հյուսիս-Հարավ» ՄՏՄ-ի կապը շուտով կավարտվի: Նշումներ կան, որ այս կապը կավարտվի մեկ տարվա ընթացքում»,-ասել է Սաֆարյանը:
Չաբահար նավահանգստին միանալու Հայաստանի ցանկությունը գալիս է Հնդկաստանի, Իրանի և Հայաստանի միջեւ եռակողմ համագործակցության ֆոնին։ Այս ապրիլին Հայաստանի մայրաքաղաք Երևանում կայացած հանդիպման ժամանակ երեք կողմերը քննարկել են տնտեսական նախագծերը և տարածաշրջանային հաղորդակցության ուղիները:
Հայաստանը, որի կապերը Նյու Դելիի հետ ձեռք են բերում ռազմավարական հարթություններ, առաջարկել է Պարսից ծոց-Սև ծով միջանցքը Իրանի միջով՝ «Հյուսիս-Հարավ» միջազգային տրանսպորտային միջանցքին զուգահեռ կամ այդ միջանցքի նոր մասնաճյուղի մաս՝ հնդիկ առևտրականներին Ռուսաստանի և Եվրոպայի հետ կապելու համար:
Հայաստանի կառավարությունը նաև մշակել է «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը, որն ունի տարածաշրջանի երկրների միջև հաղորդակցության զարգացումը՝ որպես խաղաղության օրակարգի առանցքային էություն, որը հսկայական օգուտներ կբերի ավելի մեծ տարածաշրջանին, այդ թվում՝ Հնդկաստանին։
Հայաստանը ուժեղ տնտեսական աճ է գրանցել՝ չնայած տարածաշրջանում պատերազմին։ Հայաստանը բնութագրելով որպես Հնդկաստանի բնական գործընկեր՝ ՀՀ փոխարտգործնախարարն ասել է. «Մենք շատ առումներով շատ նման ենք։ Ներկայումս Հայաստանում շինարարության ոլորտում բում է, և մենք բանակցություններ ենք վարում հնդկական ընկերությունների հետ։ Հնդկաստանից երկու առաջատար շինարարական ընկերություններ կարող են ծրագրեր իրականացնել Հայաստանում»։
Բացի այդ, Հայաստանում աշխատող հնդիկների թվի աճ է նկատվել։
Նախարարն ասել է, որ երկու կողմերը բանակցություններ են վարում համաձայնագիր կնքելու համար, որը կկարգավորի տեղաշարժի խնդիրները։ «Մենք բանակցություններ ենք վարում նաև Հնդկաստանի և Հայաստանի միջև ուղիղ չվերթեր սկսելու շուրջ, և հուսով ենք, որ հաջորդ տարի թռիչքները հնարավոր կլինի իրականացնել», - ընդգծել է նա։
Գործընկերության մեկ այլ ոլորտ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտն է. և՛ Հայաստանը, և՛ Հնդկաստանը հավակնում են մարդկային կապիտալին այս ոլորտում: Սիլիկոնյան հովտում Հնդկաստանի և Հայաստանի ՏՏ ոլորտի մասնագետները կապի մեջ են՝ ուսումնասիրելով համագործակցության ուղիները, ասել է Սաֆարյանը։
Հիշեցնենք, որ Հայաստանն աշխատում է միջազգային բեռնափոխադրումների մուլտիմոդալ արագընթաց երթուղու ստեղծման ուղղությամբ՝ Իրանի և Հնդկաստանի միացմամբ։ Խոսքը «Հյուսիս-Հարավ» միջազգային տրանսպորտային միջանցքին զուգահեռ երթուղու մասին է։
Առաջին անգամ չընդհատվող երթուղու գաղափարը Հնդկաստան կատարած այցի ժամանակ հնչեցրել է ՀՀ արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանը։ Մասնավորապես, նա հայտարարել է Հայաստանի տարածքով առևտրային միջանցքի բացման հնարավորության մասին, որը թույլ կտա կրճատել հնդկական ապրանքների ճանապարհը դեպի Ռուսաստան և եվրոպական երկրներ Սև ծովով։ Նույն ժամանակ էլ Երևանն ու Նյու Դելին բանակցություններ սկսեցին միջազգային ավտոմոբիլային փոխադրումների մասին երկկողմ համաձայնագրի ստորագրման շուրջ։

Армения ведет переговоры о присоединении к иранскому порту Чабахар, поскольку стремится получить доступ к Индии и другим азиатским странам. Об этом заявил в интервью изданию «The Economic Times» заместитель главы МИД Армении Мнацакан Сафарян.
Издание, в частности, пишет, что Армения надеется быстро установить бесперебойное сообщение между Международным транспортным коридором «Север-Юг» и портом Чабахар.
«Делегация Армении недавно приняла участие во встрече высокого уровня в Мумбаи, посвященной эксплуатации порта Чабахар. Мы ведем переговоры о присоединении к порту и надеемся, что связь между портом Чабахар и «Север-Юг» скоро завершится. Есть признаки того, что она завершится в течение года», - заявил Сафарян.
Желание Армении присоединиться к порту Чабахар происходит на фоне трехстороннего сотрудничества между Индией, Ираном и Арменией. На встрече, состоявшейся в Ереване в апреле этого года, три стороны обсудили экономические проекты и пути регионального сообщения.
Армения, чьи отношения с Нью-Дели приобретают стратегические масштабы, предложила коридор Персидский залив-Черное море посредством Ирана параллельно с международным транспортным коридором «Север-Юг» использовать для соединения индийских торговцев с Россией и Европой.
Правительство Армении также разработало проект «Перекресток мира», что принесет огромную пользу более широкому региону, в том числе Индии.
В Армении зафиксирован высокий экономический рост, несмотря на войну в регионе. Назвав Армению естественным партнером Индии, замминистра иностранных дел республики сказал: «Мы во многом очень похожи. В настоящее время у нас наблюдается бум в строительном секторе, и мы ведем переговоры с индийскими компаниями. Две ведущие строительные компании из Индии могут реализовать программы в РА».
Кроме того, по его словам, наблюдается рост числа граждан Индии, работающих в Армении.
«Мы также ведем переговоры вокруг открытия прямых рейсов между Индией и Арменией и надеемся, что полеты станут возможными в следующем году», - подчеркнул замглавы МИД.
Еще одна область партнерства - сфера информационных технологий. И Армения, и Индия претендуют на человеческий капитал в данном секторе. В Силиконовой долине ИТ-специалисты Индии и Армении контактируют, изучая пути сотрудничества, отметил Сафарян.
Напомним, что Армения работает над созданием мультимодального высокоскоростного маршрута международных грузоперевозок, с подключением Ирана и Индии. Речь идет о маршруте, параллельном международному транспортному коридору «Север-Юг».
Впервые идею маршрута озвучил во время визита в Индию глава МИД Армении Арарат Мирзоян. В частности, он заявил о возможности открытия торгового коридора через территорию Армении, который позволит сократить путь индийским товарам в Россию и страны Европы через Черное море. Тогда же Ереван и Нью-Дели начали переговоры вокруг подписания двустороннего соглашения о международных автомобильных перевозках.