Արևմտյան երկրները «սիրաշահում են» Հայաստանին և ցանկանում են ընկերություն անել հանրապետության հետ՝ ընդդեմ Ռուսաստանի, Россия-1 հեռուստաալիքի եթերում ասել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը։
«Արևմտյան երկրները, որոնք այժմ ակտիվորեն սիրաշահում են Հայաստանին, ցանկանում են նրա հետ ընկերություն անել՝ ընդդեմ Ռուսաստանի Դաշնության»,- ասել է նա, փոխանցում է ТАСС-ը։
Լավրովի խոսքով, Ռուսաստանի Դաշնությունը նախապաշարմունքներ չունի Հայաստանի արտաքին գործընկերների նկատմամբ, Երևանը պետք է ինքնուրույն որոշի իր ուղղությունը։
«Մենք կողմ ենք, որ Հայաստանը՝ որպես ՀԱՊԿ անդամ, որպես մեր մերձավոր դաշնակից և ռազմավարական գործընկեր, ինքը որոշի, թե ինչպես պետք է հարաբերություններ կառուցի արտաքին գործընկերների հետ։ Մենք բացարձակապես ոչ մի նախապաշարմունք չունենք նրա արտաքին գործընկերների, ընկերների շրջանակի վերաբերյալ, ինչպես ուզում եք անվանեք, մենք երբեք որևէ մեկի հետ ինչ-որ մեկի դեմ ընկերություն չենք անում»,- ասել է ՌԴ դիվանագիտական ծառայության ղեկավարը։

Western countries are "courting" Armenia, Russian Foreign Minister Sergey Lavrov said on the air of Russia-1 television.
"The Western countries, which are now actively ‘courting’ Armenia, want to be friends with it against the Russian Federation," he said, TASS reports.
According to Lavrov, Russia has no prejudices against Armenia's foreign partners, and Yerevan should decide its “direction” on its own.
"We [Russia] are in favor of Armenia, as a member of the CSTO, as our close ally and strategic partner, deciding on its own how to build relations with foreign partners. We have absolutely no prejudices about its circle of foreign partners, friends, whatever you want to call it. We never make friends with anyone against anyone," said the Russian FM.