Արևմտյան երկրները «սիրաշահում են» Հայաստանին և ցանկանում են ընկերություն անել հանրապետության հետ՝ ընդդեմ Ռուսաստանի, Россия-1 հեռուստաալիքի եթերում ասել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը։
«Արևմտյան երկրները, որոնք այժմ ակտիվորեն սիրաշահում են Հայաստանին, ցանկանում են նրա հետ ընկերություն անել՝ ընդդեմ Ռուսաստանի Դաշնության»,- ասել է նա, փոխանցում է ТАСС-ը։
Լավրովի խոսքով, Ռուսաստանի Դաշնությունը նախապաշարմունքներ չունի Հայաստանի արտաքին գործընկերների նկատմամբ, Երևանը պետք է ինքնուրույն որոշի իր ուղղությունը։
«Մենք կողմ ենք, որ Հայաստանը՝ որպես ՀԱՊԿ անդամ, որպես մեր մերձավոր դաշնակից և ռազմավարական գործընկեր, ինքը որոշի, թե ինչպես պետք է հարաբերություններ կառուցի արտաքին գործընկերների հետ։ Մենք բացարձակապես ոչ մի նախապաշարմունք չունենք նրա արտաքին գործընկերների, ընկերների շրջանակի վերաբերյալ, ինչպես ուզում եք անվանեք, մենք երբեք որևէ մեկի հետ ինչ-որ մեկի դեմ ընկերություն չենք անում»,- ասել է ՌԴ դիվանագիտական ծառայության ղեկավարը։

Страны Запада «обхаживают» Армению и хотят дружить с республикой против России, заявил министр иностранных дел России Сергей Лавров в эфире телеканала «Россия-1».
«Западные страны, которые вот сейчас обхаживают активно Армению, они хотят дружить с ней против Российской Федерации», - сказал он, передает ТАСС.
По словам Лаврова, РФ не имеет предубеждений против внешних партнеров Армении, Ереван должен самостоятельно определить свой курс.
«Мы за то, чтобы Армения как член ОДКБ, как наш близкий союзник, стратегический партнер все-таки определила сама, как ей выстраивать отношения с внешними партнерами. Мы абсолютно не имеем никаких предубеждений в отношении круга ее внешних партнеров, друзей, как угодно назовите, мы никогда не дружим с кем бы то ни было против кого-то», - указал глава российского дипведомства.