Այնպես չէ, որ 2018-2019 թվականներին մենք ՀԱՊԿ մեր գործընկերներից ինչ սպառազինություն ուզել ենք, միանշանակ կարողացել ենք ձեռք բերել: Այս մասին, այսօր՝ նոյեմբերի 24-ին, ուղիղ եթերում քաղաքացիների տեսահարցերին պատասխանելու ժամանակ նշեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Ձեզ թվում է՝ չենք փորձե՞լ 2018-2019 թվականների դիվերսիֆիկացնել նույն սպառազինությունների մատակարարումը:
Քննարկումը տեւել է շատ կարճ, րոպեներ: Մեզ ասվել է՝ դուք ՀԱՊԿ անդամ եք, մենք չենք կարող ձեզ հետ ռազմատեխնիկական հարաբերությունների մեջ մտնել: Այս առումով, եւ այն, որ մենք որոշակի մեր դիրքորոշումներում թափանցիկ ենք, մեզ հնարավորություն է տվել, որ այդ խոսակցությունը շատ արագ փակվի, այլ ինչ-որ հեռանկարներ կարողանանք քննարկել:
Եթե մենք ՀԱՊԿ անդամ լինելով չենք կարողանում մեզ անհրաժեշտ սպառազինությունը եւ քաղաքական աջակցությունը ստանալ, մյուս կողմից ուրիշ տեղերից աջակցություն ստանալու եւ համագործակցելու համար ՀԱՊԿ անդամ լինելը անհաղթահարելի արգելք է: Մենք պետք է մեր շահերից բխող որոշումներ կայացնենք»,-ասաց Փաշինյանը:

Отнюдь не так, что в 2018-2019 годах все, что мы хотели от партнеров по ОДКБ по части вооружения, однозначно могли приобрести. Об этом заявил в прямом эфире во время ответов на видеовопросы граждан 24 ноября премьер-министр Армении Никол Пашинян.
«Вы думаете, что в 2018-2019 годах мы не пытались диверсифицировать поставки тех же вооружений? Обсуждение длилось очень недолго, минуты. Нам сказали: вы – член ОДКБ, мы не можем вступить с вами в военно-технические отношения. Тот факт, что мы прозрачны в наших позициях, дал нам возможность очень быстро завершить данный разговор и обсудить некоторые перспективы. Если мы, будучи членом ОДКБ, не можем получить необходимое вооружение и политическую поддержку, то, с другой стороны, членство в Организации является непреодолимым препятствием для получения поддержки и сотрудничества из других мест. Мы должны принимать решения, исходя из наших интересов», - отметил Пашинян.