Մենք Ադրբեջանի և Հայաստանի համար խաղաղություն հաստատելու իրական հնարավորություն ենք տեսնում։ Այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղարի Եվրոպայի եւ Եվրասիայի հարցերով օգնական Ջեյմս Օ՛Բրայենը՝ ճեպազրույցի ժամանակ պատասխանելով լրագրողների հարցերին։
«Մեզ ոգևորում է այն, որ երկու կողմերն էլ միմյանց հետ խոսում են՝ ուղղակիորեն և միջնորդների միջոցով: Եվ դրա շնորհիվ մենք տեսնում ենք ողջ տարածաշրջանին օգուտ բերելու իրական հնարավորություն։ Օրինակ, եթե Կենտրոնական Ասիայից առևտուրը կարողանա հոսել Ադրբեջանի և Հայաստանի տարածքով դեպի Թուրքիա, դա զգալի խթան կլինի այս առևտրային ճանապարհի բոլոր երկրների համար: Եվ մենք ուրախ կլինենք դրա մի մասնիկը դառնալու հնարավորությանը։
Միևնույն ժամանակ, եթե որոշում կայացվի դրան չհասնել խաղաղ ճանապարհով, մենք ստիպված կլինենք օգտագործել բոլոր հնարավոր գործիքները՝ այս տեսակի առևտրային ճանապարհի ստեղծումից խուսափելու համար։ Այսպիսով, մենք կողմերին շատ հստակ ներկայացրել ենք այն, ինչ մենք հույս ունենք տեսնել և այլ կերպ առաջ շարժվելու հետևանքները: Այնպես որ, մենք անհամբեր կսպասենք, թե ինչպես կավարտվի խաղը: Մենք գիտենք, որ նրանք հետաքրքրություն են հայտնել մոտ ապագայում խաղաղության համաձայնագիր կնքելու համար, և մենք կցանկանայինք, որ դա տեղի ունենա»,- ասել է նա։

We see a real opportunity for Azerbaijan and Armenia to make peace. US Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs James O'Brien said, answering journalists' questions during a briefing.
“We’re encouraged that the two sides are speaking with one another directly and with mediators. And with that, we see a real opportunity for the entire region to benefit. For example, if trade from Central Asia is able to flow through Azerbaijan and Armenia into Türkiye, then it would be a substantial boost for all the countries on that trade route. And we’d welcome the opportunity to be part of that.
At the same time, if the decision is made not to pursue that by peaceful means, then we would have to use whatever tools we could to avoid having that kind of trade route created. So we’ve been very clear with the parties about what we hope to see and about the consequences of moving forward otherwise. So we’ll look forward to seeing where the parties come out. We know they’ve expressed an interest in concluding a peace agreement very soon, and we would love to see that happen,” he said.