Իրանի արտաքին գործերի փոխնախարար Մեհդի Սաֆարին ասել է, որ Իրանը բավարար տարանցիկ հզորություն ունի Կենտրոնական Ասիայի երկրներից տարեկան 60 միլիոն տոննա ապրանք տեղափոխելու համար, գրում է Irantoday-ը։
Սաֆարին հայտնել է, որ եթե այս քանակությամբ ապրանքներ անցնեն իսլամական երկրի տարածքով, ապա այն տարեկան կվաստակի 60 միլիարդ դոլար, ինչը ավելին կլինի, քան նավթային եկամուտները։
Նա նշել է, որ նախարարների կաբինետը և արտաքին գործերի և ճանապարհների նախարարությունները հավատարիմ են իրենց հարևանների հետ առևտրային կապերի ընդլայնմանը։
Սաֆարին նշել է, որ սահմանամերձ շրջաններում գտնվող նահանգները, հատկապես Կասպից ծովի տարածաշրջանում, ունեն ոչ միայն երկաթուղիներ և ճանապարհներ, այլ նաև ծովային երթուղիներ, որոնք պետք է վերածել Կենտրոնական Ասիայի երկրներ և այնտեղից ապրանքների տարանցման զարգացման համար լիարժեք հարթակի։

Заместитель министра иностранных дел Ирана по вопросам экономической дипломатии Мехди Сафари заявил, что Иран обладает достаточной транзитной способностью для перевозки 60 миллионов тонн товаров из стран Центральной Азии в год, передает Irantoday.
Сафари сообщил, что если такое количество товаров пройдет через исламскую страну, то она будет ежегодно зарабатывать 60 миллиардов долларов, что окажется значительнее, чем ее доходы от продажи нефти.
Он отметил, что кабинет министров и министерства иностранных дел и дорог стремятся к расширению торговых связей с соседями.
Сафари отметил, что провинции, расположенные в приграничных районах, особенно в регионе Каспийского моря, располагают не только железнодорожными и автомобильными, но и морскими путями, которые следует превратить в полноценную платформу для развития транзита товаров в страны Центральной Азии и из них.