Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը արցախահայերի դեմ ագրեսիայի պատասխանատվությունը լիովին դրել է Հայաստանի վրա։
Նա հավաստիացրել է, որ Ադրբեջանը հուսով էր շփումներ հաստատել Ղարաբաղի հայերի հետ՝ իրադարձությունների զարգացման այս տարբերակի ձախողման մեջ մեղադրելով Արցախի իշխանություններին, տեղեկացրել են ադրբեջանական ԶԼՄ-ները։
Նրա խոսքով՝ Ադրբեջանի կողմից սեպտեմբերին լիածավալ ագրեսիա սկսելու պատճառը Հայաստանի վարչապետի շնորհավորանքն էր Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության անկախության օրվա առիթով, ինչպես նաեւ Լեռնային Ղարաբաղի իշխանություններին ուղարկված նամակները։

Президент Азербайджана Ильхам Алиев ответственность за агрессию против армян Арцаха полностью перекинул на Армению.
Он заверил, что Азербайджан надеялся установить контакты с армянами Карабаха, обвинив в провале такого варианта развития событий власти Арцаха, сообщают азербайджанские СМИ.
По его словам, причиной начала Азербайджаном полномасштабной агрессии в сентябре стало поздравление премьер-министра Армении по случаю независимости Нагорно-Карабахской Республики, а также письма, направленные властям Нагорного Карабаха.