Դեկտեմբերի 11-ին Ժնևում ընթացող Մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագրի 75-ամյակին նվիրված բարձրաստիճան միջոցառումների շրջանակներում ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը հանդիպել է ՄԱԿ գլխավոր քատուղարի փոխտեղակալ Իլզե Բրանդս Քեհրիսին։ Հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից:
Վահան Կոստանյանը զրուցակցին է ներկայացրել մարդու իրավունքների պաշտպանությանն ուղղված ՀՀ հանձնառությունները: Հանդիպմանը քննարկվել են ԼՂ էթնիկ զտման հետևանքով Հայաստան բռնի տեղահանված 100 հազար հայության կարիքների և իրավունքների հասցեագրմանը վերաբերող հարցեր։
Նախարարի տեղակալը ընդգծել է ցեղասպանությունների կանխարգելման համատեքստում վաղ ազդարարման մեխանիզմների լավարկման, միջազգային հանրության կողմից դրանց արդյունավետ արձագանքման անհրաժեշտությունը։
Հանդիպման ընթացքում մտքեր են փոխանակվել նաև Երուսաղեմի հայկական թաղամասի շուրջ առկա իրավիճակի վերաբերյալ։

On the sidelines of the high-level events in Geneva dedicated to the 75th anniversary of the Universal Declaration of Human Rights, Deputy Minister of Foreign Affairs of Armenia Vahan Kostanyan met with Ilze Brands Kehris, the UN Assistant Secretary-General for Human Rights.
Kostanyan briefed his interlocutor on Armenia's commitments to human rights, informed the Ministry of Foreign Affairs of Armenia. Addressing the needs and rights of 100,000 Armenians forcibly displaced to Armenia as a result of the ethnic cleansing of Nagorno-Karabakh by Azerbaijan was discussed at the meeting.
Also, the Armenian deputy FM stressed the importance of the betterment of early warning mechanisms in the context of genocide prevention and effective response by the international community.
During the meeting, views were exchanged also on the current situation around the Armenian Quarter of Jerusalem.