Լաչինի միջանցքի շրջափակումից հետո Ցեղասպանության կոնվենցիայի մասնակից պետությունները, որոնք մասնակցում են Ադրբեջանի հետ բանակցություններին, ինչպիսիք են ԱՄՆ-ը, Ֆրանսիան, Գերմանիան, Մեծ Բրիտանիան, Իսրայելը և Ռուսաստանը, տարբեր պատճառներով անտեսել են Լեռնային Ղարաբաղի էթնիկ խմբի համար ցեղասպանության լուրջ ռիսկի մասին ճշգրիտ և մատչելի տեղեկատվությունը, ասվում է Միջազգային քրեական դատարանի նախկին գլխավոր դատախազ Լուիս Մորենո Օկամպոյի զեկույցում։
«Փոխարենը, մեծամասնությունը ցանկանում էր նպաստել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև պայմանավորվածության ձեռքբերմանը՝ նոր ռազմական գործողություններից խուսափելու և կոնկրետ տնտեսական և աշխարհաքաղաքական ազգային շահերին հասնելու համար: Իսրայելը, օրինակ, շահել է Ադրբեջանին զենքի զգալի վաճառքից: Կոնվենցիայի մասնակից պետությունները չպետք է օգուտ քաղեն ցեղասպանությունից:
Ցեղասպանությունը կանխելու նրանց հանձնառությունը պահանջում է շարունակել գնահատել Հայաստանի վրա հարձակվելու նախագահ Ալիևի ցեղասպանական մտադրությունը, փոխհատուցում տրամադրել Լեռնային Ղարաբաղում իրենց կյանքն ու ունեցվածքը կորցրածներին, երաշխավորել էթնիկ խմբի իրավունքները՝ անվտանգ վերադառնալու իրենց նախնիների հողը և ազատ արձակել «հայ բանտարկյալներին», - նշել է ՄՔԴ նախկին դատախազը։
Ըստ Օկամպոյի՝ սա ցեղասպանության կանխարգելման ամենահրատապ ասպեկտն է՝ վերջ դնել ցեղասպանության ավելի քան քսան զոհերի «լուրջ ֆիզիկական և հոգեկան վնասին» (Ցեղասպանության կոնվենցիայի հոդված II բ), այդ թվում՝ Արցախի երեք նախկին նախագահները և հինգ այլ հասարակական գործիչներ, որոնք բանտարկված են Ադրբեջանի կողմից։
«Նրանց գերությունը ցեղասպանության մի մաս է և ուղերձ` իրենց համայնքին. եթե վերադառնաս Լեռնային Ղարաբաղ, քեզ սովամահ կանեն, կբանտարկեն կամ կսպանեն: Նրանք պատանդ են դարձել։
Որպես Լեռնային Ղարաբաղի ղեկավար Արտակ Բեգլարյանը սեպտեմբերի 19-ի հարձակումից առաջ և հետո հետապնդվել է ադրբեջանական ուժերի կողմից։ Սակայն, ի տարբերություն մյուսների շատերի, նա կարողացել է փախչել դժվարին հանգամանքներում՝ չնայած վատ տեսողությանը։ Նրա ցուցմունքը՝ կից այս փաստաթղթին, մատնանշում է ողջ էթնիկ խմբին հասցված լուրջ հոգեկան վնաս, ինչպես սահմանված է Ցեղասպանության մասին կոնվենցիայի II հոդվածի բ) կետով:
2023 թվականի դեկտեմբերի 12-ին ավելի քան 100 համաշխարհային գործիչներ, այդ թվում՝ նախկին պետությունների ղեկավարներ, Նոբելյան մրցանակակիրներ, բիզնեսի և մարդասիրական ոլորտի առաջնորդներ, պահանջել են անհապաղ և անվերապահ ազատ արձակել «հայ բանտարկյալներին»։ Ճանաչումը, որ ցեղասպանություն է իրականացվել, կխթանի մասնակից պետությունների պարտավորությունների իրականացմանը՝ կանխելու դա և օգնելու ապահովել նրանց ազատ արձակումը», - ընդգծել է ՄՔԴ նախկին գլխավոր դատախազն իր զեկույցում:

После блокады Лачинского коридора государства - участники Конвенции о геноциде, участвующие в переговорах с Азербайджаном, такие как США, Франция, Германия, Великобритания, Израиль и Россия, по разным причинам проигнорировали точную и доступную информацию о серьезном риске геноцида для этнической группы Нагорного Карабаха, говорится в докладе бывшего главного прокурора Международного уголовного суда Луиса Морено Окампо.
«Вместо этого большинство хотело способствовать заключению соглашения между Арменией и Азербайджаном, чтобы избежать новых военных действий и достичь конкретных экономических и геополитических национальных интересов. Израиль, например, извлек выгоду из значительных продаж оружия Азербайджану. Государства - участники Конвенции не должны извлекать выгоду из геноцида.
Их обязательство по предотвращению геноцида требует продолжения оценки геноцидального намерения президента Алиева напасть на Армению, обеспечить возмещение ущерба тем, кто потерял свои жизни и имущество в Нагорном Карабахе, гарантировать права этнической группы на безопасное возвращение на землю своих предков и освободить «армянских заключенных»», - отметил экс-прокурор МУС.
По словам Окампо, это самый неотложный аспект предотвращения геноцида, чтобы положить конец риску «серьезного телесного и психического вреда» (статья II b Конвенции о геноциде) более чем двадцати жертвам геноцида, включая трех бывших президентов Арцаха и пятерых других общественных лидеров, заключенных Азербайджаном в тюрьму.
«Их плен является частью геноцида и посланием их сообществу: если вы вернетесь в Нагорный Карабах, вас будут морить голодом, заключать в тюрьму или убивать. Они стали заложниками.
Как лидер Нагорного Карабаха, Артак Бегларян подвергался преследованию со стороны азербайджанских сил до и после нападения 19 сентября. Тем не менее, в отличие от большинства других, он смог сбежать в сложных обстоятельствах, несмотря на ухудшение зрения. Его показания, прилагаемые к настоящему документу,6 свидетельствуют о серьезном психическом ущербе, причиненном всей этнической группе, как это установлено статьей II b) Конвенции о геноциде.
12 декабря 2023 года более 100 мировых деятелей, включая бывших глав государств, лауреатов Нобелевской премии, лидеров бизнеса и гуманитарных организаций, потребовали немедленного и безоговорочного освобождения «армянских заключенных». Признание того, что геноцид был совершен, приведет в действие обязательства государств-участников предотвратить его и помочь чтобы обеспечить их освобождение», - подчеркнул в своем докладе бывший главный прокурор МУС.