Հնդկաստանը «Մեծ յոթնյակ»-ի (G7) երկրներին կոչ է արել հետաձգել ռուսական ադամանդների վրա արգելքի սահմանումը, քանի որ թանկարժեք քարերի ծագմանը հետեւելու կանոնները մնում են անորոշ, հայտնում է Reuters-ը՝ վկայակոչելով իր աղբյուրները:
Հնդկաստանում է գտնվում ադամանդագործության և փայլեցման համաշխարհային արդյունաբերության 90%-ը, ինչը երկիրը կարևոր է դարձնում արգելքի իրականացման համար:
Ըստ աղբյուրի՝ Նյու Դելին նաեւ ավելի հստակություն է փնտրում G7-ի ղեկավարների հետ բանակցություններում։
Այս ամսվա սկզբին G7-ի երկրները հայտարարել են հունվարի 1-ից ռուսական ադամանդների ուղղակի արգելքի մասին, այնուհետև մարտի 1-ից ռուսական թանկարժեք քարերի անուղղակի ներմուծման սահմանափակումների փուլային սահմանման մասին: Նշվում է նաև, որ սեպտեմբերին կներդրվի թանկարժեք քարերի ծագման հետագծման նոր համակարգ։
Ռուսաստանը չմշակված ադամանդի խոշորագույն արտադրողն է աշխարհում:
«Ռուսաստանից անուղղակի ներմուծման սահմանափակումների ժամկետը երեքից-չորս ամիս հետո նպատակահարմար չէ, քանի որ պարզ չեն այն կանոնները, թե ինչպես են հետևելու թանկարժեք քարի ծագմանը»,- ասել է աղբյուրներից մեկը:
Հնդկաստանը նաև իր կասկածներն է հայտնել «հետևման վրա հիմնված ստուգման և սերտիֆիկացման» նոր համակարգի վերաբերյալ, որը կարող է պահանջել տվյալների փոխանակում հնդկական բիզնեսի վերաբերյալ։ Աղբյուրը նաև ասել է, որ որոշ տվյալներ կարող են գաղտնի լինել, և ձեռնարկությունները կարող են հարմարավետ չզգալ նման տեղեկատվությունը կիսելու համար։
Կառավարության պաշտոնյան հայտնել է, որ Հնդկաստանը հիմնականում մշակում է ավելի փոքր ռուսական ադամանդներ, այդ իսկ պատճառով երկիրն ակնկալում է առևտրի նվազագույն խափանում։
Այնուամենայնիվ, ոլորտի պաշտոնյաներն ասում են, որ առաջարկվող արգելքը կազդի ադամանդի մատակարարման շղթայի վրա: Հնդկաստանի ադամանդի ոլորտն արդեն բախվում է պահանջարկի թուլացմանը։ Ընթացիկ ֆինանսական տարվա առաջին յոթ ամիսների ընթացքում, որը սկսվել է ապրիլին, երկրից ադամանդների արտահանումը նվազել է 29 տոկոսով ՝ մինչեւ 10 մլրդ դոլար:

India has urged the Group of Seven (G7) countries to delay an incoming ban on Russian diamonds because the rules to trace the origins of gems remain unclear, two sources aware of the matter said, Reuters reported.
India, home to 90% of the world's diamond cutting and polishing industry, is critical to the implementation of the ban.
New Delhi has also sought more clarity in its talks with G7 leaders, said the sources.
Earlier this month, G7 nations announced a direct ban on Russian diamonds starting January 1, followed by phased-in restrictions on indirect imports of Russian gems from around March 1. A new system to trace the origin of the gems will be introduced in September.
Russia is the world's biggest producer of rough diamonds by volume.
"The timeline to start restrictions on indirect imports from Russia in three-four months is impractical, as the rules on how the origin for a gem will be traced are not clear," one of the sources said.
India has also expressed its reservations over G7's new "traceability-based verification and certification" system, which may require sharing of data about Indian businesses, the first source said.
Some data might be sensitive and businesses might not be comfortable with sharing such information, he said.
India mostly processes smaller Russian diamonds, and that's why the country expects minimal trade disruption, a government official said earlier this month.
Still, the proposed ban would impact the diamond supply chain, industry officials say.
India's diamond sector already faces weaker demand. The country's polished diamond exports fell 29% to $10 billion during the first seven months of the current fiscal year that began in April.