BBC Newshour Live-ը հարցազրույց է հրապարակել «Մոդեռնա» ընեկերության նախագահ, «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր Նուբար Աֆեյանի հետ, որի ընթացքում նա խոսել է Բաքվում պահվող  հայ բանտարկյալների, այդ թվում իր գործընկեր Ռուբեն Վարդանյանի մասին:
Ստորև ներկայացվում է Նուբար Աֆեյանի հարցազրույցը որոշ կրճատումներով.
«ՄաքԳովեր- Սեպտեմբերին Ադրբեջանի ռազմական հարձակումը վերջ դրեց Լեռնային Ղարաբաղում էթնիկ հայերի՝ երեք տասնամյակ տևած կառավարմանը: 120 հազար էթնիկ հայերի ճնշող մեծամասնությունը ստիպված էր փախչել Հայաստան։ Հարևան երկրները տասնամյակներ շարունակ պայքարել են վիճելի տարածքի համար, սակայն այժմ ասում են, որ աշխատում են հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ: Նրանք փոխանակել են գերիներին, որոնք գերեվարվել էին Լեռնային Ղարաբաղում տեղի ունեցած վերջին ռազմական բախումների ժամանակ, սակայն որոշ կալանավորված անձինք դեռևս մնում են կալանքի տակ՝ վիճելի պատճառներով:
Անցյալ շաբաթ Նոբելյան մրցանակակիրներ, բիզնես առաջնորդներ, պետությունների նախկին ղեկավարներ և մարդասիրական կազմակերպություններ խնդրագիր են ստորագրել՝ կոչ անելով անհապաղ և անվերապահ կերպով ազատ արձակել հայ բանտարկյալներին, այդ թվում՝ Լեռնային Ղարաբաղի կառավարության ութ նախկին բարձրաստիճան պաշտոնյաներին: Նրանցից մեկը հայ գործարար և Լեռնային Ղարաբաղի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանն է, ում Ադրբեջանը մեղադրում է ահաբեկչության ֆինանսավորման, անօրինական զինված խմբավորումներ ստեղծելու, ինչպես նաև Ադրբեջանի պետական սահմանն ապօրինաբար հատելու համար։ Ես խոսել եմ նրա մտերիմ ընկերոջ՝ «Մոդեռնա» ընկերության համահիմնադիր, խնդրագիրը ստորագրողներից Նուբար Աֆեյանի հետ։
Նուբար Աֆեյան- Ռուբենն առաջին հերթին մարդասեր է. նախկինում նա գործարար էր Ռուսաստանում: Նա աշխատել է, մենք միասին աշխատել ենք գրեթե 23 տարի՝ Հայաստանի սոցիալ-տնտեսական զարգացման մի շարք նախագծերի վրա։ Տեսեք, ըստ էության, նա համարվում է հայ ժողովրդի խորհրդանիշը։ Նա Հայաստանի քաղաքացիություն ունեցող ամենաակնառու և ամենահայտնի մարդկանցից մեկն է աշխարհում: Այս ամենն ավելի է սրում հայ ազգի հոգեվիճակը, որը, ինչպես գիտեք, մեկ դար առաջ ցեղասպանություն է վերապրել, երբ թուրքերն արել են ճիշտ նույն բանը։
ՄաքԳովերն - Պարոն Աֆեյան, ինչպե՞ս կարձագանքեք այն մեղադրանքներին, որ Ադրբեջանը հնչեցրել է Ռուբեն Վարդանյանի հասցեին:
Նուբար Աֆեյան- Տեսեք, ես չգիտեմ՝ այդ մեղադրանքները որևէ փաստական հիմք ունեն, ուստի, որպեսզի կարողանանք դրանց պատասխանել որպես փաստացի հարց, անհրաժեշտ է, որ նրանք ներկայացնեն ոչ ռևիզիոնիստական ապացույցներ: Օրինակ՝ նրանց ներկայացրած մեղադրանքներից մեկն այն է, որ Ռուբեն Վարդանյանն ապօրինի կերպով մուտք է գործել  Ադրբեջան։ Այն ժամանակ, երբ Ռուբենը և միլիոնավոր այլ մարդիկ մուտք են գործել այս անկլավ՝  վերջին 30 տարիների ընթացքում, այն անկախ, ինքնավար տարածաշրջան էր, իրավական տեսանկյունից չճանաչված, բայց, այնուամենայնիվ, միլիոնավոր մարդիկ մուտք ու ելք են արել:
ՄաքԳովերն - Նրանք, մասնավորապես, խոսում են նաև ահաբեկչության ֆինանսավորման մասին։ Ինչպե՞ս կարձագանքեք այս մեղադրանքին։
Նուբար Աֆեյան- Հավատացած եմ, որ դրանք անհիմն մեղադրանքներ են։
ՄաքԳովերն- Դուք հավատու՞մ եք, որ նամակն իսկապես կարող է ինչ-որ բան փոխել:
Նուբար Աֆեյան- Նամակը շատ ու շատ գործողություններից մեկն է, որոնք արվում են արդարության հասնելու համար: Այդ գործողություններից որոշները տեսանելի են, որոշները՝ անտեսանելի: Ես կարծում եմ, որ անարդարության վրա հիմնված ցանկացած խաղաղություն կարճատև խաղաղություն է: Ուստի գիտակցում եմ, որ մի նամակը բավարար չէ, բայց մյուս կողմից նամակն ընդգծում է այն մարդկանց քանակը, որոնք անտարբեր չեն և արդարություն են պահանջելու»։
ՄաքԳովերնը նույն հաղորդման շրջանակում զրուցել է նաև  Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմի արտաքին քաղաքականության բաժնի ղեկավար Հիքմեթ Հաջիևի հետ՝ խնդրելով պատասխանել Նուբար Աֆեյանի այն հայտարարությանը, ըստ որի՝ Վարդանյանը անարդարացիորեն է կալանավորվել:
Ստորև ներկայացվում է մի հատված ՄաքԳովերնի ու Հաջիևի հարցազրույցից.
«Հաջիև- Գոյություն ունեն համապատասխան իրավական գործընթացներ և այդ գործընթացների շրջանակում էլ ընթանում է համապատսխան հետաքննություն, և նա պետք է կանգնի դատարանի և արդարադատության առջև: Դա հենց իրավական գործընթացն է:
ՄաքԳովերն -Այսպես, Աֆեյանը, ինչպես նաև այս խնդրագիրը ստորագրած հարյուրավոր այլ աջակիցներ՝ թե Նոբելյան մրցանակակիրներ, թե բիզնես առաջնորդներ, ես կարող եմ շարունակել այս ցանկը, պնդում են, որ չկա ապացույց Վարդանյանին կալանքի տակ պահելու համար: Ի հակադրություն սրան՝ Դուք ասում եք, որ նա պետք է դատարանի առջև կանգնի:
Հաջիև-Ես կարող եմ հարյուր տարբեր փաստեր բերել և, ցավում եմ, որ որոշ մարդիկ, որոնք գտնվում են հայկական քարոզչության ազդեցության տակ, իսկ այդ գործողությունների հետևում կանգնած են որոշակի մարդիկ, ստորագրում են այս խնդրագիրը՝ չիմանալով հենց տեղում առկա փաստերը:
ՄաքԳովերն- Իհարկե, հայերի տեսանկյունը հետևյալն է՝ առկա չեն  ապացույցներ, որ նրան ձերբակալեին այդ ձևով: Նրանք նաև ասում են, որ Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ հայերն ունեն իրավունքներ և, կարծում են, որ էթնիկ զտում է իրականացվել, երբ մարդիկ փախել են ադրբեջանական ճնշումներից: Ի՞նչ կպատասխանեիք էթնիկ զտումների վերաբերյալ մեղադրանքներին:
Հաջիև-Իրականությունն այսպիսինն է. պնդումները կարող են լինել մի բան, իրականությունը՝ մեկ այլ: Իրականությունը հետևյալն է, որ Հայաստանի Հանրապետությունը, որը սատարում էր այսպես կոչված Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությանը, որը անջատողական կազմավորում էր, բռնազավթել էր Ադրբեջանի ինքնիշխան տարածքը, և մենք ոչ մի ձևով էթնիկ զտում չենք արել: Հակառակը՝ էթնիկ զտումներ իրականացվել են միլիոնավոր ադրբեջանցիների նկատմամբ:
ՄաքԳովերն-Սակայն ի՞նչ տարբերություն, եթե մարդուն հանում են սեփական տնից, սեփական հողից: Դա կարելի է համարել էթնիկ զտում, որը, ըստ Ձեզ, տեղի է ունեցել ադրբեջանցիների նկատմամբ: Հայերն ասում են, որ դա տեղի է ունեցել իրենց նկատմամբ:
Հաջիև-Ոչ, բայց ես կարծում եմ, որ մենք պետք է տարբերակում մտցնենք: Ադրբեջանի կողմից չի եղել որևէ ուժային գործողություն և չկա որևէ դեպք:
ՄաքԳովերն-Ինչո՞ւ են մարդիկ փախել»:
Նոբելյան մրցանակակիրների, նախկին նախագահների, բիզնես առաջնորդների, մարդասիրական կազմակերպությունների ստորագրած՝ հայ բանտարկյալներին ազատ արձակելու կոչին հնարավոր է միանալ  և այն ստորագրել այս հղումով:

BBC Newshour Live опубликовала интервью с президентом компании «Модерна», соучредителем гуманитарной инициативы «Аврора» Нубаром Афеяном, в ходе которого он говорил об удерживаемых в Баку армянских узниках, в том числе о своём партнёре Рубене Варданяне.
Ниже представляем интервью Нубара Афеяна с сокращениями.
«МакГоверн: В сентябре военное нападение Азербайджана положило конец длившемуся три десятилетия правлению этнических армян в Нагорном Карабахе. Подавляющее большинство из 120 тысяч этнических армян были вынуждены бежать в Армению. Соседние страны на протяжении десятилетий боролись за спорную территорию, однако сейчас говорят, что они работают в направлении урегулирования отношений. Они обменялись пленными, которые были взяты в плен во время последних военных столкновений в Нагорном Карабахе, однако некоторые арестованные лица ещё остаются под арестом по спорным причинам.
На прошлой неделе нобелевские лауреаты, лидеры бизнеса, бывшие руководители государств и гуманитарные организации подписали петицию, призывая немедленно и безоговорочным образом освободить армянских пленных, в том числе восьмерых бывших высокопоставленных чиновников правительства Нагорного Карабаха. Один из них – армянский предприниматель, бывший госминистр Нагорного Карабаха Рубен Варданян, которого Азербайджан обвиняет в финансировании терроризма, создании незаконных вооружённых формирований, а также в незаконном пересечении государственной границы Азербайджана. Я говорила с его близким другом, соучредителем компании «Модерна», одним из тех, кто подписал петицию, Нубаром Афеяном.
Афеян: Рубен в первую очередь гуманист. В прошлом он был предпринимателем в России. Он работал, мы вместе работали почти 23 года над рядом проектов по социально-экономическому развитию Армении. Смотрите, по сути, он считается символом армянского народа. Он один из наиболее выдающихся и известных людей в мире, имеющих гражданство Армении. Это всё ещё более обостряет психологическое состояние армянского народа, который, как вы знаете, столетие назад пережил геноцид, когда турки сделали в точности то же самое.
МакГоверн: Господин Афеян, как Вы ответите на те обвинения, которые Азербайджан озвучивает в адрес Рубена Варданяна.
Афеян: Смотрите, я не знаю, имеют ли эти обвинения какую-либо фактическую основу, следовательно, чтобы мы могли на них ответить, как на фактический вопрос, необходимо, чтобы они представили не ревизионистские доказательства. Например, одно из выдвинутых ими обвинений состоит в том, что Рубен Варданян незаконным образом въехал в Азербайджан. Тогда, когда Рубен и миллионы других людей въезжали в этот анклав, в течение последних 30 лет, это был независимый, самоуправляемый регион. С юридической точки зрения он был непризнанным, но тем не менее, миллионы людей въезжали и выезжали.
МакГоверн: Они, в частности, говорят и о финансировании терроризма. Как Вы ответите на эти обвинения?
Афеян: Я убеждён, что это беспочвенные обвинения.
МакГоверн: Вы верите, что письмо, действительно, может что-то изменить?
Афеян: Письмо – одно из многих и многих действий, которые делаются для достижения справедливости. Некоторые из этих действий заметны, другие – невидимы. Я считаю, что любой мир, основанный на несправедливости, - недолговечен. Потому понимаю, что одного письма недостаточно, но, с другой стороны, письмо подчёркивает количество тех людей, которые небезразличны и будут требовать справедливости».
В рамках той же передачи МакГоверн побеседовала также с руководителем отдела внешней политики администрации президента Азербайджана Хикметом Гаджиевым, попросив его ответить на те заявления Нубара Афеяна, согласно которым Варданян несправедливо арестован.
Ниже представляем отрывок из интервью МакГоверн и Гаджиева.
«Гаджиев: Существуют соответствующие правовые процессы: в рамках этих процессов и ведётся соответствующее следствие, и он должен предстать перед судом и правосудием. Это именно правовой процесс.
МакГоверн: Таким образом Афеян, а также сотни других поддерживающих, которые подписали эту петицию, и нобелевские лауреаты, и лидеры бизнеса (я могу продолжать это перечисление) настаивают, что нет доказательств для содержания Варданяна под арестом. В противовес этому Вы говорите, что он должен предстать перед судом.
Гаджиев: Я могу привести сотню разных фактов и сожалею, что некоторые люди, которые находятся под влиянием армянской пропаганды, а за этими действиями стоят определённые люди, подписывают эту петицию, не зная существующие на месте факты.
МакГоверн: Конечно точка зрения армян следующая: не существует доказательств, чтобы его арестовали таким образом. Они также говорят, что у армян есть права в отношении Нагорного Карабаха и, думают, что проведена этническая чистка, когда люди бежали от азербайджанского давления. Что Вы ответите на обвинения в этнических чистках?
Гаджиев: Действительность такова. Утверждения могут быть одними, действительность – другой. Действительность заключается в следующем: Республика Армения, которая поддерживала так называемую Нагорно-Карабахскую Республику, которая являлась сепаратистским образованием, захватила суверенную территорию Азербайджана, и мы никоим образом не проводили этническую чистку. Наоборот, этнические чистки были проведены в отношении миллионов азербайджанцев.
МакГоверн: Однако какая разница, если человека выселяют из собственного дома, с собственной земли? Это можно считать этнической чисткой, которая, по Вашему мнению, произошла в отношении азербайджанцев. Армяне говорят, что это произошло в их отношении.
Гаджиев: Нет, но я думаю, что мы должны внести различие. Со стороны Азербайджана не было никакого силового действия и нет никакого случая.
МакГоверн: Почему люди бежали?»
К петиции об освобождении армянских узников, подписанной нобелевскими лауреатами, бывшими президентами, лидерами бизнеса, гуманитарными организациями, можно присоединиться и подписать её по этой ссылке.