Երկրի ներսում խնդիրներ ունեցող Ադրբեջանին չի կարելի անտեսել` ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի ոչ մշտական անդամի կարգավիճակի հնարավորությունները բարեփոխումների իրականացմանը ծառայեցնելու համար: Այդ մասին Turan գործակալությանն ասել է Արտաքին քաղաքական հետազոտությունների ամերիկայն ինստիտուտի (FPRI) ավագ գիտաշխատող, Թուրքիայի, Կովկասի եւ Կենտրոնական Ասիայի փորձագետ Ջերալդ Ռոբինսը: Նրա խոսքով `ՄԱԿ-ն այնպիսի երկրներին, ինչպիսին Ադրբեջանն է, ձայն է տալիս միջազգային ասպարեզում:
«Սակայն երկիրը, որը ցանկանում է, որ իր ձայնը լսելի լինի ՄԱԿ-ի սահմաններից դուրս, կանգնած է բարդ խնդրի առջեւ եւ կարող է բախվել այն բանի հետ, որ նրան կարող են չլսել եւ անգամ ծաղրել: ՄԱԿ ԱԽ-ն Ադրբեջանի առջեւ դիվանագիտական բնույթի նոր հնարավորություններ է բացում: Այս ամենը պետք է խթան լինի թերությունների շտկման համար»,-ընդգծել է փորձագետը:
Պատասխանելով հարցին, թե ՄԱԿ ԱԽ ոչ մշտական անդամ ընտրվելուց հետո ինչպիսի փոփոխություններ կարող են լինել Ադրբեջանի արտաքին քաղաքականության մեջ, Ռոբինսն ասել է, որ դա Ադրբեջանին կտրուկ հայտարարություններ անելու հնարվորությունից չի զրկում: «Սակայն այստեղ գերիշխող են աշխարհաքաղաքական իրողությունները, ուստի ես նկատելի փոփոխություններ չեմ սպասում»,-հայտարարել է նա:

Азербайджану нельзя игнорировать имеющиеся внутри страны проблемы и пытаться использовать возможности статуса Совета Безопасности ООН для проведения реформ. Об этом в интервью агентству Turan заявил старший научный сотрудник американского Института внешнеполитических исследований (FPRI), эксперт по Турции, Кавказу и Центральной Азии Джеральд Роббинс. По его словам, ООН предоставляет таким странам, как Азербайджан, голос на мировой арене.
«Но страна, которая хочет, чтобы ее голос был услышан за пределами ООН, стоит перед сложной задачей и может столкнуться с тем, что ее не будут слушать, а могут даже высмеять. Совет Безопасности открывает Азербайджану новые возможности дипломатического характера. Все это должно стать стимулом для исправления недостатков», - подчеркнул эксперт.
Отвечая на вопрос о том, какие изменения могут произойти во внешней политике Азербайджана после избрания непостоянным членом Совета Безопасности ООН, Роббинс отметил, что место в Совете Безопасности не лишает Азербайджан возможности делать резкие заявления. «Однако здесь преобладают геополитические реалии, поэтому я не ожидаю каких-либо заметных изменений», - заявил он, добавив, что уровень Совета Безопасности ООН требует более тщательной работы и большей компетенции, чтобы демонстрировать позицию и политику Азербайджана. «Если умело маневрировать, это будет прекрасная возможность, чтобы изменить западные настроения», - заключил Джеральд Роббинс.