Երկու ծրագիր կա, որոնց վերաբերյալ ես հանձնարարականներ եմ տվել. մեկը Դալմայի այգիները մեծ քաղաքային զբոսայգու վերածելն է, ընդ որում, հնարավորինս նվազագույն միջամտությամբ: Այս մասին, այսօր՝ հունվարի 18-ին, կառավարության նիստում հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Եվ մեկ ուրիշ նախագիծ, որը իրար հետ կապվելով Երեւանի համար դառնում է բնապահպանական մեգանախագիծ, Հրազդանի կիրճը ռեկրեացիոն գոտի դարձնելու նախագիծն է: Երեւանի քաղաքապետն այս տրամաբանության ներքո առաջարկեց, որպեսզի մենք Հրազդանի կիրճում ներդրումային ծրագրերի առումով պետք է մի քիչ զսպվածություն ցուցաբերենք, որպեսզի այդ տարածքները ռեկրեացիոն գոտու ձեւավորման համար չկորցնենք: Ես լիարժեք պաշտպանում եմ այդ տրամաբանությունը:
Դալմայի այգիները նաեւ կից են Հրազդանի կիրճին եւ տրամաբանական է, որ ռեկրեացիոն գոտին սկսվի Հրազդան գետի գետաբերանից, Երեւանյան լճի ափով մինչեւ Կորեայի ձոր»,-ասաց վարչապետը:
Երեւանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը նշեց, որ Դալմայի այգիների 250 հեկտար տարածքով հատվածում այս պահին իրականացնում են տեխնիկատնտեսական ուսումնասիրությունը. «Մանսավորապես ներգրավել ենք ԱՄԷ-ի ամենախոշոր այգիներ նախագծող ընկերությանը: Հետագայում հենց այն տրամաբանությամբ, որ դուք նշեցիք, մաքսիմալ կանաչ տարածք ստանալու տրամաբանությամբ ամբողջ 250 հեկտորը նախագծվելու է որպես մեծ քաղաքային անտառ այգի: Այդ ծվալի աշխատանքը մեկ շնչի հաշվով մեզ կանաչ տարածքների առումով միջազգային ճանաչված նվազագույն շեմից մի փոքր ավել է դարձնում: Այսինքն մեկ շնչի հաշվով Երեւանում 9 քմ կանաչ տարածքներ ենք ունենալու»,-ասաց նա:
Վարչապետը նկատեց, որ Հրազդանի կիրճը Երեւանի համար շատ մեծ հարստություն է. «Իհարկե, բնապահպանական տրամաբանությունն առաջնային է, բայց մենք ենթադրում ենք, որ այդ տրամաբանությունը գրագետ ձեւով ներդնելու պարագայում զբոսաշրջության եւ  եւ տնտեսական ահռելի հոսքեր ենք ապահովելու, որովհետեւ շատ ունիկալ տարածք է, ունիկալ միկրոկլիմա: Շատ կարեւորում եմ, որ այս ծրագիրը որպես ռազմավարական արձանագրենք»,-ասաց Փաշինյանը:

Я дал поручения по двум программам. По одной необходимо превратить сады Далмы в большой городской парк по возможности с минимальным вмешательством. Об этом заявил на заседании Правительства 18 января премьер-министр Армении Никол Пашинян.
«И еще один проект, который становится экологическим мегапроектом для Еревана – это проект превращения Разданского ущелья в рекреационную зону. Следуя этой логике, мэр Еревана предложил нам проявить некоторую сдержанность в плане инвестиционных программ в Разданском ущелье, чтобы не потерять данные территории для формирования рекреационной зоны. Я полностью поддерживаю эту логику. Сады Далмы также примыкают к Разданскому ущелью и логично, что начало рекреационной зоны должно быть от устья реки Раздан, вдоль берега Ереванского озера до Корейского ущелья», - сказал Пашинян.
В свою очередь, мэр Еревана Тигран Авинян отметил, что в настоящее время на территории садов Далмы площадью в 250 га проводится технико-экономическое исследование. «В частности, мы привлекли к работе самую крупную компанию по проектированию садов ОАЭ. В дальнейшем все 250 га будут запроектированы как большой городской лесопарк», - сказал он.
Пашинян же добавил, что Разданское ущелье является богатством Еревана. «Конечно, экологическая логика первичная, но мы предполагаем, что при грамотной реализации данной логики мы обеспечим огромные туристические и экономические потоки, поскольку это уникальная территория, уникальный микроклимат. Я придаю важное значение тому, чтобы данная программа была зарегистрирована в качестве стратегической», - заключил глава кабмина Армении.