Կանադան կվերսկսի անօդաչու թռչող սարքերի պահեստամասերի և պաշտպանական այլ սարքավորումների արտահանումը Թուրքիա, քանի որ կողմերը համաձայնության են հասել դրանց օգտագործման թափանցիկությունն ապահովելու հարցում։ Այս մասին հայտնում է «Bloomberg»-ը՝ հղում անելով երկու թուրք պաշտոնյաների, որոնք հաստատել են գործարքի փաստը։
Թուրքիան վերահաստատել է իր հանձնառությունը՝ տրամադրելու տեղեկատվություն անօդաչու թռչող սարքերի վերջնական օգտագործման վերաբերյալ՝ ներառյալ տեսախցիկների համակարգերը, որոնք նախկինում ներմուծվել են։
Կանադան սարքավորումների արտահանումը դադարեցրել էր 2020 թվականին՝ հայտարարելով, որ Լեռնային Ղարաբաղի դեմ պատերազմի ժամանակ Ադրբեջանի կողմից թուրքական արտադրության ԱԹՍ-ների օգտագործումը խախտում է Թուրքիայի կողմից տրված երաշխիքները կանադական սարքավորումների վերջնական օգտագործման վերաբերյալ։
«Reuters»-ի փոխանցմամբ՝ համաձայնագիրն ուժի մեջ կմտնի այն պահից, երբ Անկարան կավարտի ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու Շվեդիայի դիմումի վավերացումը։

Канада возобновит экспорт деталей дронов и другого оборонного оборудования в Турцию после того, как две страны достигли соглашения о прозрачности их использования. Об этом сообщает Bloomberg со ссылкой на двух турецких чиновников, которые подтвердили сделку.
Турция подтвердила свои обязательства делиться информацией о конечном использовании деталей дронов, включая системы камер, которые ранее были импортированы из Канады.
Как сообщает Reuters, соглашение вступит в силу после того, как Анкара завершит ратификацию заявки Швеции на вступление в НАТО. После 20 месяцев задержки Турция на этой неделе предприняла шаги, чтобы одобрить членство Швеции в альянс.
Сделка повышает прозрачность и коммуникацию между сторонами и направлена на то, чтобы избежать разногласий. Ранее Канада заявила, что использование Азербайджаном дронов во время войны 2020 года нарушает гарантии Турции для конечного пользователя.
Канада приостановила продажу технологий беспилотников Турции после заявлений об их использовании азербайджанскими вооруженными силами в октябре 2020 года.