Մեզ համար կարևոր է, որ հարթակները, որտեղ քննարկումները տեղի կունենան, լինեն ի շահ կայունության և խաղաղության հաստատման, և ոչ թե միջնորդները փորձեն սեփական դիվիդենտները քաղել այս գործընթացից: Այս մասին հանրային հեռուստաընկերության եթերում ասել է ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը՝ պատասխանելով այն հարցին, թե ինչու Հայաստանը չի փորձում խաղաղության պայմանագիրը կնքել Ռոււսաստանում:
«Խոսքը գնում է մեր բոլոր անաչառ գործընկերների մասին եւ մեզ համար կարևոր է, որ հարթակները, որտեղ քննարկումները տեղի կունենան, լինեն ի շահ կայունության և խաղաղության հաստատման, և ոչ թե միջնորդները փորձեն սեփական դիվիդենտները քաղել այս գործընթացից»,-ասաց նա:
Հարցին, թե Մոսկվան այլեւս չեզոք չէ, Կոստանյանն ասաց, որ տրամաբանորեն յուրաքանչյուր պետություն սեփական շահերն է առաջ տանում. «Հայաստանն էլ գնահատում է, թե այդ շահերը որքանով են համադրելի իր շահերի հետ եւ մասնավորապես ՀՀ ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության սահմանների անքակտելության հետ»:
Կոստանյանը նշում է, որ  փաստաթուղթը կնքելուց առաջ պետք է ավարտել այն եւ բոլոր գործընկերները, այդ թվում ռուս գործընկերները կարող են ազդակներ ուղարկել ադրբեջանական կողմին՝ ի պաշտպանություն այն սկզբունքների, որոնք բարձրաձայնվել են ՀՀ-ի կողմից:

It is about all our impartial partners. Vahan Kostanyan, Deputy Minister of Foreign Affairs of Armenia, said this on the air of the Public Television Armenia, answering the question why Armenia does not try to conclude a peace treaty with Azerbaijan in Russia.
"It is about all our impartial partners, and it is important for us that the platforms where discussions will take place are for the benefit of the establishment of stability and peace, and not for mediators to try to reap their own dividends from this process," he added.
When asked if Russia is no longer neutral, Kostanyan said that logically, each country advances its own interests.
"Armenia also assesses to what extent these interests are comparable with its interests and, in particular, with the inseparability of the borders of Armenia's sovereignty, territorial integrity", he said.
Kostanyan noted that before signing a peace treaty with Azerbaijan, it should be completed, and all partners, including Russians, can send signals to the Azerbaijani side in support of the principles voiced by Armenia.